logo

Etibakır’dan Gazetecilere İftar Yemeği

Arkadaş: Cerattepe’de çevreye duyarlı güvenli bir madenciliğin mümkün olduğunu ispatlayacağız

Artvin Cerattepe Maden Projesi ve Murgul Damar Maden yatakları işletmecisi olan Etibakır A.Ş. Artvin’deki yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri ile iftar yemeğinde buluştu. Yemekte konu Artvin Cerattepe’deki maden projesi olurken Etibakır A.Ş. Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, Cerattepe’de çıkarılan cevheri  ayrıştırmak üzere hava hattı ile Borçka yoluna indirecek olan teleferik projesinin inşaatına başlandığını açıkladı. Ünsal Arkadaş, yaptığı konuşmada Cerattepe’de ileri teknoloji kullanılarak çevre duyarlı ve güvenli bir madenciliğin yapılacağını ve de yapılacak olan bu madencilik ile gerek ülke ekonomisine gerekse de Artvin’in ekonomisine ciddi oranda katkı sağlanacağını ifade etti.

Etibakır A.Ş. Yetkilileri Artvin Basını ile iftar programında buluştu. İftar programına Etibakır A.Ş. Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, Etibakır A.Ş. Cerattepe Proje Müdürü Recep Bayramoğlu ve projede görevli mühendislerin yanı sıra Artvin’deki yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

Arkadaş: Verimli Bir Çalışma Ortamına Başladık

Hep birlikte açılan iftarın ardından çay sohbetine geçildi. Burada basın mensuplarına Cerattepe Maden Projesi’nin son durumu hakkında bilgilendirmede bulunan Etibakır A.Ş. Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, Cerattepe’de galeriden çıkartılacak olan malzemenin ayrıştırılmak üzere Murgul’a gönderileceğini ve bunun içinde Cerattepe’den Borçka yolu üzerine hava hattı kurulacağını ifade etti.  Arkadaş yaptığı konuşmada; “ Öncelikle hepinize teşekkür ediyoruz. Bugün kendi personelimizle birlikte siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızı da davet ettik.  Bizlerle birlikte olmayı kabul ettiniz sağ olun.

Genç mühendis arkadaşlarımızı tanımanızı onlarla birlikte olmanızı istedik. Sizlerin de bildiği gibi çalışmalarımız başladı ve yoğun bir şekilde devam ediyor.  Verimli çalışma ortamına başladık. Emin adımlarımızla hedefe doğru ilerliyoruz. ” dedi.

Her şeyin tartışılabilir ve konuşulabilir olduğu bir ortama gelmiş olmak bizleri mutlu ediyor

Tabi ki bir çok defa sizlerle bir araya geldik. Bir çok konuyu konuştuk, tartıştık. Her şeyin tartışılıp konuşulabildiği bir ortamda sizlerle birlikte olmak bizleri de mutlu ediyor. Bazen konuşamadığımız, tartışamadığım zamanlarda oldu. Ama bundan sonra hem çalışma ortamımızla, yaptıklarımızla sizlerle birlikte olmak istiyoruz. Memleketimize, yöremize, daha iyi hizmetlerin nasıl yapılacağı ile ilgili bize de görev düşüyor ve bunun da farkındayız. Bunun için elimizden gelen ne varsa ortaya koymak niyetindeyiz. Bu nedenle çalışma ortamımız sizlere açık. Sizlerin de görüşleri bizler için çok önemli. Sizlerle diyalog halinde olmak halkımızın da bilgi alması açısından oldukça önemli. Bugün burada sohbet ortamı oluşturmak istedik. Tüm basın mensuplarının da burada olması bizleri çok mutlu etti. ” diye konuştu.

Etibakır A.Ş. Kanunlara Ve Kararlara Harfiyen Uymaktadır

Etibakır A.Ş. Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, konuşmasının devamında; “Türkiye’de madencilik çok gelişmiş değil fakat bizim mühendislerimiz çalışanlarımız Dünya standartları halinde yapıyoruz madencilik işini. Projesinden planlamasına işletmesinden ekonomisine ÇED projemizle her işimizi yapıyoruz.

Yasal olarak bizim yasalara karşı en ufak aykırılık göstermemiz söz konusu değildir. Biz kararlara harfiyen uymak zorundayız.

Bundan önce ki firmanın ruhsatı iptal olmuştu. Şimdi bizlerde aynı hükümlerle iş yapıyoruz. Biz de yasal olan her hükmü yerine getiriyoruz. Yasal süreçleri kısaca tekrar edersem; burada mahkemeye iletilmiş konu var. Birinci konu burada ihalenin yanlış yönde yapıldığına dair mahkemedir. Artvin Barosu ve Yeşil Artvin Derneği tarafından açılmıştır. Fakat yargı da reddetmiştir. İhalenin doğru olduğuna karar vermiştir mahkeme. İkinci dava ise bir önceki davanın iptaline yöneliktir. Yani bir önceki firmaya verilen çalışma izninin belli gerekçelerle iptal edilmesinin yeni ihale sürecinde de geçerli olduğu söylenmiş. Bir önceki firma hangi gerekçe ile ruhsat iptal olmuşsa aynı gerekçelerle iptal edilmesi istenmiştir. Bununla ilgili de mahkeme aleyhte karar vermiş ve ruhsatın devamına ilişkin karar vermiştir. Üçüncü açılan mahkeme ise, süreç işlemeye devam etti. Açılan davanın iptaline yöneliktir. Bir önceki firmanın ruhsatının iptali hangi gerekçeyle verilmiş ise davada yeni ihale sürecinde de geçerli olduğu söylenerek aynı gerekçelerle iptal edilmesi istenmiştir. Bununla ilgili de mahkeme ruhsatın devamlılığına yönelik karar vermiştir.

Biz projeyi devraldıktan sonra burada  maden çıkarılıp Murgul’daki tesisimizde işlenmesi gündeme geldi. İkinci ÇED başvurusu da bununla ilgilidir. Yani birinci ÇED hazırlığı geri çekilmiştir. Mahkeme edilmemiştir. Biz devraldıktan sonra ikinci kere madenin çıkartılması Murgul’a taşınması ile ilgili ve ÇED raporu hazırlandı. Hazırlanan ÇED raporu Yeşil Artvin Derneği ve Artvin Barosu da konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme de bilirkişi raporu ile bir takım eksiklikler bularak bu ÇED raporunun iptaline sebep olmuştur, verilen karar budur. Bu karar doğrultusunda yeniden iptal kararında bahse konu olan eksikler tamamlanarak proje yeniden hazırlandı.

Buradaki en büyük değişikliklerden bir tanesi de nakliye ile ilgilidir.  Kamyon nakliyesi yerine “teleferik  hattı”  ile madenin Çoruh Nehri kenarına taşınmasına yönelik bir değişikliktir.  Bu değişiklik ikinci projedeki en büyük değişikliktir. Ve bu haliyle ÇED raporu da yeniden onaylanmış oldu. Bu onaylanan ÇED raporunun iptali ile ilgili yerel mahkeme olumlu karar verdi. ” şeklinde konuştu.

Galeri yöntemi ile Bakır Madeni Çıkarılacak

Cerattepe’deki maden projesinin ÇED’inin yeraltında yani galeri işletmeciliği olacağını ifade eden Ünsal Arkadaş, alınan ÇED’in bakır işletmeciliğine ait bir ÇED olduğunu ve bunun dışında bir şeyin olmasının mümkün olmadığını söyledi. Cerattepe’de yapılacak olan çalışmalara ilişkin yaptığı bilgilendirmede “ Projeyi iki aşamalı olarak planladığımızı veya mevcut madenin bakır madeni ve altın madeni olmak üzere 2 bölümden oluştuğu ve projemizin bakır madenine yönelik bir proje olduğumuzu bilmenizi isteriz.  Orada mevcut olan 7 Milyon Ton civarında bakır madenine ilişkin bir projedir. Altın madeni için herhangi bir proje yapmış değiliz. Yüzeyden 50 metre derinliğinde olan bir alanı içeren projemiz tamamen kapalı galeri usulüne göre işleyecek olan projedir.  Prensip olarak da projemizi bu yönde hazırladık. Biz her şeyimizi hazırladık yasal olarak.” diye konuştu.  

Dışa bağımlı olmak kaçınılmazdır

Türkiye’nin madencilik alanında dışa bağımlı olmasının önüne geçilebilmesinin tek yolunun yer altı kaynaklarının yer üzerine çıkarılmasından geçtiğini belirten Ünsal Arkadaş, Cerattepe projesinin de ülkemizin madencilik alanında dışa bağımlılığını azaltmasında önemli bir odak noktası olduğunu ifade etti. Arkadaş, konuşmasının son bölümünde; “Yer altı kaynaklarını zenginlikleri kullanarak biz belirli seviyelere gelmek zorundayız. Özellikle metalik madenleri eğer üretmezsek bir kere sanayi de dışa bağımlı olmamıza neden olur. Bazı temel ihtiyaçları karşılayamayan durumuna gelecek olursunuz.

Özellikle Seydişehir’de Alüminyum tesislerinde yapılan yatırımlar ile biz artık uçak yapımında kullanacak olan tüm hammaddeyi üretecek durumdayız. Ben bazı stratejik madenler konusunda dışa bağımlılığın azaltılmasını uygun görüyorum. ” diyerek konuşmasını tamamladı.

Açıklamalarını tamamlayan Etibakır Proje Koordinatörü Ünsal Arkadaş daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Arkadaş, soruları yanıtladıktan sonra Artvin Cerattepe’deki ileri teknoloji ile güvenli bir biçimde madencilik işletmeciliği yapılacağını ve bu işletmede şirketlerinin diğer işletmelerinde olduğu gibi çevre hassasiyetlerinin en üst düzeyde olacağını ve de Artvin Cerattepe Projesi’nin Artvin’e her alanda önemli değerler kazandıracağını ileri sürdü. Cerattepe’de maden projesinin ülke ve Artvin ekonomisine ciddi oranda katkı sağlayacağı gibi Artvin’in sosyo kültürel yaşamına da olumlu yönde büyük katkılarının olacağını belirten Arkadaş, korkuların bir tarafa bırakılmasının gerektiğini inandığını belirterek Artvin’in bu maden projesi ile yok olacağına dair iddialara ve felaket senaryolarına gülüp geçtiklerini söyledi. Arkadaş, korkularla veya söylentilerle değil kendilerinin bilimin ışığında çalıştıklarını belirterek alınacak her türlü tedbir ile güvenli bir madenciliğin çevreye duyarlı bir biçimde yapılabildiğini Cerattepe’de Türk Madenciliği adına ispatlayacaklarını da sözlerine ekledi.  

Etibakır A.Ş.’nin basın ile iftarda buluşma programı bu şekilde sona ererken Etibakır A.Ş. yetkilileri iftar programına katılan tüm basın mensuplarına tek tek teşekkür ettiler.

Share
383 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?