logo

Eti Bakır’dan Muhammed Altunal’a Cevap

Şirket ve Cerattepe Projesi Hakkında iddialarda bulunan MHP’nin son milletvekili adayına Etibakır’dan cevap geldi

Etibakır Maden İşletmeleri A.Ş., sosyal medya aracılığıyla şirket ve Cerattepe projesi hakkında açıklamalarda bulunan MHP’nin son genel seçimlerdeki Milletvekili adayı Av. Muhammet Altunal’a cevap açıklamasında bulundu.

Etibakır tarafından yapılan açıklamada, Av. Muhammet Altunal’ın sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ve bilgi eksikliğine dayalı yalan ve iftiralarla dolu olduğu savunuldu. Etibakır A.Ş. tarafından yapılan açıklamada; “ Sosyal medyada yaptığı paylaşımla projemize yönelik, maksatlı olarak suçlama ve kötüleme çabası içine giren Avukat Muhammet Altunal’la ilgili kamuoyuna bir açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.

Cerattepe Projesi ile Artvin için oluşturulmaya çalışılan “yok oluş” algısı temelsiz bir yaklaşımdır. Maden muhalefetinin “ya maden, ya Artvin” söylemi yalan ve iftiradan başka bir şey değildir.

Cerattepe Projesi bir DEVLET ihalesidir. Söz konusu proje; başıboş, alelade bir faaliyet olarak değil, ulusal madencilik politikalarının bir gereği olarak; maden sahalarının atıl bırakılmaması, ülke ekonomisine kazandırılması amaçları doğrultusunda geliştirilmiştir.

Şirketimiz Artvin/Cerattepe’de yapacağı madencilik projesinde “kalite politikaları” doğrultusunda hareket ederek; sahada inşaat teknikleri açısından bilinen en kaliteli sistemleri kurarken, yöreye ve yöre insanına da saygılı olacaktır.

AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla’nın Murgul Bakır ziyareti

AK Parti Milletvekili İsrafil KIŞLA’nın, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi Murgul Bakır İşletmeleri’ni ziyaretini seçimlere müdahale etmek olarak yorumlayan Muhammed ALTUNAL maksatlı suçlamalar yapmaktadır. Kaldı ki, CHP Milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN’da seçim öncesi Akarşen Yeraltı İşletmesi ve Murgul Bakır İşletmeleri’ni ziyaret etmiştir. Eti Bakır AŞ olarak, bu ilgi ve ziyaretlerinden dolayı memnuniyet ifade edilmiş ve misafirperverlik gösterilmiştir. Muhammed ALTUNAL bu çabaları ile tabiri caizse “öküz altında buzağı aramaktadır”.

Muhammed Altunal, “Cengiz İnşaat firması devlete 100 milyon lira verip, Artvin’deki altın ve bakır rezervinden 60 milyar lira kazanacaktır. Dünyada 1 koyup, 1’e 600 alınan başka bir ihale, ticaret olmamıştır. Çıkarılacak madende devletin payı %2’dir. %98’i Cengiz’e kalmaktadır” ifadeleriyle de konu hakkında ne kadar bilgisiz olduğunu ispat etmektedir. Kısacası kendileri eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmaktadır.

Cerattepe projesinde toplam değer 1,2 milyar USD’dir. Bu miktarın %80’i maliyetlere harcanacaktır. %4‘ü devlet payıdır. Firmaya %16 pay kalmaktadır. Devlete ödenen vergiler de bu pay üzerinden verilecektir.

Hukuk

Muhammed Altunal, “defalarca verilen mahkeme kararları hiçe sayılmış, hukuk ayaklar altına alınmıştır. Şirket ne hukuku ne de Artvin halkının iradesini dikkate almamıştır” demektedir.

Bugüne kadar Artvin halkından bazı kişiler, Yeşil Artvin Derneği başta olmak üzere bazı sivil toplum örgütleri ve eski ruhsat sahibi tarafından, Enerji Bakanlığı aleyhinde ihale ilanının, ihale şartnamesinin, sahaların Özaltın İnşaat San. ve Tic. AŞ’ye ihale edilmesine ilişkin işlemin ve Özaltın İnş. Adına düzenlenen maden arama ruhsatının iptali için Rize idare Mahkemesinde pek çok dava açılmış olup, sayılan bu davaların tümü reddedilmiştir ve kesinleşmiştir.

Dolayısıyla ulusal ve yerel basında yer alan haberlerde belirtilenin aksine, şu anda Cerattepe’de madencilik faaliyeti yapılamayacağına dair herhangi bir mahkeme kararı bulunmamaktadır.

Maden Arama Ruhsat Alanı

Muhammed ALTUNAL, “maden ruhsatı, il merkezini de kısmen kapsadığından Artvin ve Artvinli bütün tarihi ve kültürel birikimiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır” demektedir. Maden Arama Ruhsatı sınırları 4406 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Bunun yanında maden çalışmaları sırasında bu alanın sadece 15 hektarlık bir kısmı kullanılacaktır. Bu söylemlerle arama ruhsatı sınırlarının tamamında çalışma olacağı şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Oysaki madencilik çalışmaları 15 hektarlık bir alanda gerçekleştirilecektir.

Madenin İçme Sularına Etkisi

Artvin’in su kaynaklarıyla projenin hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Maden sahası Cerattepe bölgesinde, su kaynakları ise Genya dağının eteklerinde bulunmaktadır. Çalışmanın kesinlikle su kaynaklarıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Çalışmanın yüzey sularına hiçbir etkisi olmayacaktır.

Kimse tek başına Artvin halkını temsil edemez.

Artvin’de maden projesine muhalefet eden bazı kişi ve gruplar her fırsatta Artvin halkı adına konuştuklarını ve Artvin halkı adına faaliyet gösterdiklerini ifade ederek güç toplamaya, meşruiyet alanlarını genişletmeye çalışmaktadır. Bu da kendileri açısından zorlama bir propaganda çabasıdır. Artvin iradesi ve Artvin toplumu muhalefet çevrelerini de içine alarak; şirketimizde çalışan, iş başvurusu yapan, ofislerimize nezaket ziyaretinde bulunan, her sektörden büyük bir çoğunlukla şirketimizle çalışmak isteyen binlerce Artvinlinin tamamından oluşmaktadır.

Madenciliğin Artvin’i yok edeceği kocaman bir yalandır.

Bu üretime, ilerlemeye, kalkınmaya karşı olanların uydurduğu kocaman bir yalandır. Böyle yaparak ülkemizi “namerde” muhtaç etmeye çalışmaktadırlar. Ancak, üreterek var olabiliriz. Madencilik gibi stratejik alanlarda da ilerlemeli ve ülkeye hizmet etmeliyiz.

Madene hayır diyenler Jeep’leriyle dağda piknik yaparken, baraj ve diğer şantiyelerden iş bittiği için boşa çıkmış, meslek sahibi Artvinli kardeşlerimiz iş arıyorlar. Şirketimize bir umut diyerek başvuru yapıyorlar. Maden başladığı zaman taşeronlarımızla birlikte yüzlerce işsiz için gün doğacak, memleketlerinde ekmek bulmanın, düzen kurmanın keyfini yaşayacaklar.

Artvin’e daha kurulum süresince böylesi sosyal sorumluluk faaliyetleri yapan, bugün itibarıyla bünyesinde çalıştırdığı 42 kişinin 40’ı Artvinli olan firmanıza “katil şirket” yaftasını vurmak son derece seviyesiz ve art niyetli kimselerin uydurmasından başka bir şey değildir.

Ekolojik anlamda sürdürülebilir, sosyolojik anlamda kabul edilebilir, ekonomik anlamda da uygulanabilir olan her türlü proje geliştirilmelidir. Projeler, bu kıstaslara göre değerlendirilmelidir. Ekoloji, Sosyoloji ve Ekonomi sacayağına oturan Cerattepe Projesi mutlaka desteklenmelidir” ifadelerine yer verildi.

Ç.P.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
3176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?
#

Eti Bakır’dan Muhammed Altunal’a Cevap” için 1 yorum

  1. lazım : diyor ki:

    Muhammed Altunal Sen değilmisin Artvinde Batan büyük şirketin ihalesinde hopalılara peşkeş çeken köşeyi dönen ?????