logo

Eti Bakır’dan Cerattepe’de Basın Gezisi

Artvin Basınına Cerattepe’de Yapılan Çalışmalara İlişkin Bilgilendirmede Bulunuldu

Artvin’in en önemli gündem maddelerinden biri olan Cerattepe Maden Projesi’nde gelinen son noktaya ilişkin maden şirketi Eti Bakır A.Ş. tarafından Artvin Basınına Cerattepe gezisi düzenlendi. Cerattepe’de bulunan galeri basına tanıtılırken yapılan çalışmalara ilişkinde bilgi aktarıldı.

Eti Bakır A.Ş. tarafından Cerattepe’de basın gezisi tertiplendi. Geziye Artvin’deki yerel ve ulusal gazetelerin temsilcileri katılırken, gezide Proje Teknik Sorumlu Müdürü Recep Bayramoğlu ve Çevre Müdürü Çetin Saka tarafından çalışmalara ilişkin basına bilgi verilirken, basın mensuplarının da sorularına yanıt verildi. Artvin basınını Cerattepe Maden Sahası girişinde karşılayan Proje Teknik Sorumlu Müdürü Recep Bayramoğlu ve Çevre Müdürü Çetin Saka ve Eti Bakır A.Ş.’nin diğer yetkilileri maden sahasına ilişkin kısa bir bilgi verdikten sonra galeriye giriş için hazırlıklar gerçekleştirildi. Basın mensuplarının galeriye giriş için giysilerini giymelerinin ardından yeraltında kullanılacak aletlere ilişkin tanıtım yapıldı. Galeriye girmeden önce basın mensupları Eti Bakır yetkilileri ile birlikte günün anısına fotoğraf çekindikten sonra galeri gezisi başladı. Galeride yapılan güçlendirme çalışmaları ile yıllardır kullanılmayan galeride birikmiş suyun tahliyesinin nasıl gerçekleştirildiği basın mensuplarına anlatıldı. Galeriyi havalandırmak için yapılan temiz hava sirkülasyon sistemi ve galeride iş ve işçi sağlığı için alınan tedbirlerinde detaylandırıldığı galeri gezisi bilgilendirmenin ardından sona ererken, basın mensuplarına öğle yemeği ikram edildi. Yemeğin ardından galeriden tahliye edilen suyun dinlendirildiği ve PH değerlerinin ölçüldüğü havuzların önünde bu noktada yapılan çalışmalar Çevre Müdürü Çetin Saka tarafından anlatıldı. Yapılan bilgilendirmede galeriden çıkarılan suyun havuzlarda dinlendirildikten sonra PH ölçümlerinin ÇED Raporlarında belirtilen değerlere uygun olup olmadığının ölçüldüğü, galeride herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığı için normal şartlar altında dışarıya nakil edilen suda hiçbir şekilde çevreye zarar verecek bir durum olmamasına karşın tedbir amaçlı bu işlemin gerçekleştirildiği, havuzda dinlendirilen ve ölçümleri yapılan suyun belli bir süre sonra Gavur deresine aktarmak için yapılan nakliye boru hattına aktarıldığı ve buradan da doğaya güvenli bir şekilde dere yatağı aracılığıyla bırakıldığı detaylı bir şekilde anlatıldı. Dinlendirme havuzlarının başında yapılan bu bilgilendirmenin ardından basın mensupları çalışmalara ilişkin sorular sordular. Soru cevap bölümünün ardından Cerattepe basın gezisi sona erdi.

Gezi sonrasında Eti Bakır A.Ş. tarafından kamuoyuna duyurulması amaçlı bir basın açıklaması da basın mensuplarına verildi. Basına verilen basın açıklamasında ise; “Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi Hazırlık Çalışmalarına Başlamıştır

Ülkemizin en büyük madencilik şirketi olan Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi İnsana ve Doğaya Saygılı Sürdürülebilir Madencilikte Öncü Şirket Prensipleri doğrultusunda hazırlık çalışmalarına başlamıştır

Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi, Artvin İli, Merkez İlçesi, Cerattepe Mevkii sınırları içerisinde yeraltı madencilik yöntemleri ile elde ettiği bakır cevherini Teleferik Sistemi ile Zelosman Mevkiine nakledecek, sonrasında Karayolu ile Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmesinde geleneksel kırma, öğütme, flotasyon (yüzdürme) prosesleri kullanarak zenginleştirerek Bakır konsantresi üretilecektir. 201200222 Ruhsat numaralı maden sahası Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş’ye ait olup madencilik faaliyetleri rödovans sözleşmesi doğrultusunda Eti Bakır A.Ş. tarafından yürütülmektedir.

Türkiye’nin en büyük bakır konsantre üreticisi olan Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmesi’nde üretilen konsantre Hopa Limanında bulunan Konsantre Depolama ve Yükleme Tesisine 62 km kapalı boru sistemi ile taşınarak buradan gemi yüklemesi ile Türkiye’nin konsantre bakırdan katot bakır üreten tek tesisi olan Eti Bakır A.Ş. Samsun İşletmesine nakledilmektedir.

Eti Bakır A.Ş. bünyesinde cevher doğal süreçlerinden katot bakır aşamasına kadar yurtiçi ekonomik kaynakları ile üretilmekte ve yurtiçi pazarında değerlendirilmektedir. Üretilen bakır konsantresinin son ürün elde edilmesi aşamasına kadar Eti Bakır A.Ş. bünyesinde gerçekleştirildiğinden ülke ekonomisine önemli ölçüde katkılar sağlanmaktadır. Ayrıca, Eti Bakır A.Ş. işletme politikasının bir gereği olarak, çalışan istihdamı, satınalma, taşımacılık hizmetleri ve diğer alımlar öncelikli olarak Artvin ilinden temin edilerek bölge ekonomisine oldukça önemli bir katkı sağlanmaktadır.

Eti Bakır A.Ş.’nin yürüteceği Cerattepe Projesinde Çevre Politikası ve işletme politikaları gereği insanı ve doğayı korumak sürdürülebilir madencilik uygulamalarımızın olmazsa olmaz temel değerleridir.

Eti Bakır A.Ş. Cerattepe Projesi kapsamında 02.06.2015 tarih 8855 sayılı 201200222 Ruhsat Numaralı Cerattepe Bakır Madeni, Kırma Eleme Tesisi ve Teleferik Hattı konulu Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı bulunmaktadır. Devlet tarafından zorunlu tutulan maden ruhsatı ve işletme izin ruhsatı, orman izinleri, İşyeri Açma Çalışma Ruhsatı ve çevre- İş sağlığı ve İş güvenliği mevzuatı kapsamında hazırlık çalışmaları sürecindeki yasal onay belgeleri alınmış olup “İnsana ve Doğaya Saygılı Sürdürülebilir Madencilik” ilkesi doğrultusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

KTÜ Maden Mühendisliği öğretim üyeleri ile birlikte Dünyadaki en iyi madencilik uygulama tekniklerine yönelik çalışmaların projede hayata geçirilebilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Artvin Cerattepe bölgesinde son zamanların en ağır kış şartlarının yaşanması nedeniyle Yaban Hayatının Korunması kapsamında Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri ile Cerattepe Mevkiinde belirlenen yerlerde yemleme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim üyeleri, Artvin İli Merkez Muhtarları, bölgedeki esnaflar ve madencilik faaliyetlerini yerinde görmek isteyen yöre halkı ile birlikte Eti Bakır A.Ş. yeraltı işletmesi teknik gezileri düzenlenerek, yapılmakta ve yapılacak olan madencilik faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler ve yerinde incelemeler yapılmış olup Cerattepe Projesinin Artvin İline Sosyoekonomik faydaları hakkında karşılıklı bilgi paylaşımları gerçekleştirilmiştir.

Cerattepe Projesi işçisi, mühendisi ve tüm çalışanları ile Türkiye’nin öncü madencilik şirketi Eti Bakır A.Ş. bünyesinde Artvin yöresine ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Madencilik faaliyetleri açısından en iyi madencilik uygulamaları ilkelerine göre Türkiye’nin örnek madencilik projesi olarak çalışmalarını sürdürecektir. ” ifadelerine yer verildi.

Share
494 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?