logo

Eski Vali Mustafa Yemlihalıoğlu’na İadeyi İtibar Verilmeli


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Dün yazdığım köşe yazımda 31 Mayıs 2011’de Hopa ilçesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesinde ve miting sonrasında yaşanan olayların perde arkasını yazmıştım. Birçok bilinmeyen olayları neden ve sonuçları ile anlatmıştım. O gün yaşanan olaylara ilişkin yorumlarımı da bugün yazacağımı belirtmiştim. Şimdi yorumlarımı yazayım.

Hopa’da 31 Mayıs 2011 tarihinde yaşanan olayların kesinlikle arkasında bazı gizli güçler var idi. Bu güçlerin o gün amaçları ülkede köklü bir değişimin yolunu açmaktı. Yaşanan gelişmelerin arkasındaki isim olan dönemin Başbakanlık Koruma Müdürü’nün bugün FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunması da sanıyorum tesadüf değildir.

Hopa olayları yaşandığında Erdoğan’ın talimatı ile birkaç gün içerisinde Artvin’de köklü değişimler meydana gelmişti. Dönemin İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, İlçe Jandarma Komutanı, Savcısı ve İlçe Emniyet Amiri görevlerinden alınmışlardı. Bu alınmalar konusunda Başbakan Erdoğan’ın haklılık payı çok yüksek idi ancak olaylardan yaklaşık 4 ay sonra bir isim daha Merkeze çekilmişti. O isimde dönemin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu idi.

Değerli okurlarım, 25 yılı aşkın bir süredir gazetecilik yapmaktayım. Mesleğe 1990’da başladım. O tarihin öncesinde ise ilkokul son sınıfta mahallede gazete çıkarır ve mahallenin sorunlarını gündeme getirirdim. Lise de yine gazetecilik faaliyetlerinde bulunmuştum. Bu vesile ile Artvin bürokrasisini henüz çocuk yaşlarda iken bile takip ederdim. Özellikle Valileri falan da genellikle yakından tanır ve kimlerin nasıl Valilikler yaptıklarını çok iyi bilirdim. Artvin’e kim fayda verdi, kim fayda vermedi, kimin bir dikili taşı var, kimin yok iyi bilirim. Belki benim tecrübemi beğenmeyenler olsa da inanın kesinlikle mütevazi davranmayacağım ve diyeceğim ki bu ilde bürokrasiyi benim kadar yakından takip etmiş ikinci bir şahıs bulamazsınız. Bu nedenden dolayı diyorum ki Artvin’in son 35 yılda gelmiş geçmiş en yararlı Valisi kesinlikle Mustafa Yemlihalıoğlu’dur. Bu değerlendirmem de iki ismi hariç tutuyorum. İlimizde 3 ay gibi bir süre Valilik yapan Muhterem İnce ile şuan ki Valimiz Ömer Doğanay. Bu iki isminde ilimizde unutulacaklarını da düşünmüyorum.

Konuya geriye dönecek olursak eğer, Mustafa Yemlihalıoğlu’nun 2.5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde üstelikte Hopa olaylarından hemen sonra Merkez’e çekilmesinin nedeni kesinlikle Artvin’deki çalışmalarındaki başarısızlıkları değil Hopa olaylarında yaşananlardır. Dönemin Başbakanı şuan ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemin Valisi Yemlihalıoğlu’nu sorumlu tutmasıdır. İlk bakışta belki Yemlihalıoğlu’nu sorumlu tutabilirsiniz ancak benim dün yazdıklarım da göstermiştir ki kesinlikle Yemlihalıoğlu değildir.

Yemlihalıoğlu’nun Bu İlde Büyük Emekleri Vardır

Mustafa Yemlihalıoğlu alışıla gelmiş valilerden değildi. Artvin’de taş üstüne taş koymak için gerektiğinde risk almasını bilen, Artvin için hayıflanan ve de bu ili gerçekten seven bir kişilikti. Valilik görevine başladığı günlerde arka arkaya yaşanan Şavşat ve Borçka sel felaketlerinde yaptıkları aradan elli yılda geçse unutulamaz. Günlerce uyku uyumadan krizi yönetmesi, ilçede önce sel sularında kaybolan kişilerin cansız bedenlerinin buldurulması ve ilçedeki selin oluşturduğu zararların bertaraf edilmesi gibi bir çok konuda ciddi çalışmaları oldu. Özellikle Borçka ilçesindeki sel felaketinde ise muhteşem bir valilik yaptı. Krizi dört dörtlük yönetti. Kendisinden yaşça büyük olan insanların bile eline eğilip öpmeye çalışmaları da ( tabi ki kendisi asla buna izin vermezdi) halkın onu ne denli anladığının göstergesiydi.

Yemlihalıoğlu’na ilişkin birkaç not aktarmak istiyorum. Kendisi Artvin’e ilk atandığında Artvin Ortaköylülerle birlikte hayırlı olsun ziyaretine gitmiştik. Ortaköy’ün ilimizin en büyük ve üretici köylerinden biri olduğunu ancak elli yıldır yol sorunu yaşadığını ve halkın zor şartlarda köyde yaşam mücadelesi verdiğini anlatmıştık. Hatta ben orada şu sözü de kullanmıştım: Biz yolu yaptırmak için Karayollarına gidiyoruz, diyorlar ki yol bizim yetkimizde değil. İl Özel İdaresi’ne gidiyoruz, diyorlar ki bizim yetkimizde değil. Yolun yetkilisi belli değil. Biz yetkiye bakmadan bu yolu yapacak bir ‘deli’ vali arıyoruz. İşte siz o valisiniz! Benim sözlerimi İl Genel Meclis Üyesi Selman Güney’de desteklemiş ve kendisinin bu yolu yapacak dirayette bir vali olduğunu ifade etmişti.

Bu sözlere oldukça gülmüş idi. Köy Muhtarı Kutsal Dalkılıç ise bir çok Vali’nin kendilerine söz verdiğini ancak ne hikmetse bu sözlerin unutulduğunu söylemişti. Vali bey bizim bu sözlerimizin ardından o yolu inceleyeceğini ve devletin bir yolu elli yıl kesinlikle bekletmeyeceklerini ifade etmişti. Köy Muhtarı Kutsal Dalkılıç ise bu tür söz veren valileri çok gördüklerini inşallah siz yaparsınız demişti. Aradan 4-5 ay gibi bir süre geçti ve Yemlihalıoğlu, yolun yapımına başlattı ve bugün Ortaköy Köyü yolu, belki halen tam tamamlanamamış olsa da, adeta Londra asfaltına döndü.

Yemlihalıoğlu ile bir anı daha paylaşmak istiyorum. Valimizi bir gün aradım ve dedim ki “Sayın Valim, Artvin’in gençleri işsiz. Halkbank Genel Müdürü’de Artvinli. Artvin’e neden bir Call Center açmıyoruz. Bakın uygunda bir yer var. Düğün salonu boşaltılıyor. Her yere bir düğün salonu açılabilir ancak gençlerimizin çalışabileceği iyi bir iş kapısı açılamaz. Gelin buraya bir Call Center açalım. Erzincan’da var ise, Erzurum’da var ise neden bizim ilimizde olmasın.” Valimiz o görüşmede bana son derece hak verdi ve işin takipçisi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş ve dönemin Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın ile kurduğu iletişim sonrasında Artvin’de bugün 200’e yakın gencimiz çalıştığı Call Center’in açılmasını sağladı.

Bugün Artvin’de herkesin överek bahsettiği Çoruh Park’ın altında yine Yemlihalıoğlu ismini görürsünüz. Hopa tır parklarına bakarsanız altında bir Yemlihalıoğlu ismini görürsünüz. Artvin-Borçka karayolunun beklenenden önce asfaltlanmasının altında yine onun ismini görürsünüz. Nihat Gökyiğit tarafından AÇÜ’ye yaptırılan kongre merkezinin altında da yine Yemlihalıoğlu imzasını görürsünüz. Bu ilde bulunmayan sinema eğer halen faaliyette ise yine altında onun imzasını bulursunuz. Berta’nın tarihinde yaşadığı en büyük yangınlardan birinde yaraların ivedilikle sarılmasında yine onu görürsünüz. Borçka’daki sel felaketinde evsiz kalan insanların yeniden ev sahibi olmalarında Yemlihalıoğlu’na rastlarsınız. Yusufeli İspir yolunda yıllardır yapılamayan köprünün 6 ayda nasıl yapıldığını araştırırsanız yine onu görürsünüz. AÇÜ’nün Çayağzı Yerleşkesi’nin büyümesinde, o yerleşkede bir şekilde işgalci konumunda görünen sanayi esnafına Borçka yolunda mini bir sanayi kurulmasında yine Yemlihalıoğlu’na rastlarsınız. Artvin’in kıyı kenar çizgisinin daraltılmasına bakarsanız Yemlihalıoğlu’nun çabalarına rastlarsınız. Nuri Vatan’ın Hopa ilçesine okul yapmasında yine bir Yemlihalıoğlu imzasına rastlarsınız. Kısacası 2009-2011 yılları arasında Artvin’in yaşadığı o altın çağda Yemlihalıoğlu’nun yüzlerce imzasına rastlarsınız. Tabi ki bunları yaparken dönemin siyasetçileri ve bürokratların da büyük katkıları olmuştur. Tek başına yapmadı ama o dönemin siyasetçileri ve bürokratlarına aktardığı devlet tecrübesi, Ankara’da Artvin’i iyi anlatması gibi bir çok etkenlerle bugün halen unutulmayan eserlere imza atmış Mustafa Yemlihalıoğlu’nun bir Hopa olayları nedeniyle başarısız olmuşçasına Merkez’e alınması beni halen üzen olaydır. Bugün hepimizin lanetler yağdırdığı darbe kalkışmacılarının ilk faaliyetleri olan 31 Mayıs 2011 Hopa olaylarının faturasını belki de en günahsız insanlardan biri olarak Mustafa Yemlihalıoğlu ödemektedir.

Aslında bu faturayı Yemlihalıoğlu ödememekte. Nihayetinde kendisi Merkez’dedir ve bir kaybı da yoktur, asıl faturayı ödeyenler onun girişkenliği, üretkenliği, projeciliği, çalışkan, azimli ve başarılı yapısı ile böyle bir Valinin hizmetinden eksik olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ödemektedir. Ben, Artvin’den başka illere Vali olarak atanan Valilerde gördüm, bir çivi dahi çakmadan giden. (Kastım son dönemde Müsteşarlığa atanan Muhterem İnce değil tabi ki kastım Artvin’den Çanakkale’ye atanan bir Orhan Kırlı’dır) Artvin’de 6 yılı aşkın zaman Valilik yapıp alabalık tesislerinin dışında bu ile katkısı olmayan valileri görmüş iken, Artvin’e bu denli katkı sağlayıp, büyük hizmetlere imza atmış bir valinin halka hizmet üretememesine cidden üzülüyorum. Sayın Yemlihalıoğlu’nun Artvin’e büyük katkıları oldu ancak halen bu katkılardan çok eğer Hopa olayları sonrasında Merkez’e alınan Vali olarak adı anılıyor ise bu bir vatandaş olarak beni üzüyor.

Yemlihalıoğlu gibi bir Vali eğer bir kumpasa kurban gitmiş ise onun iadeyi itibarının verilmesi gereklidir. En azından Hopa olayları aydınlatılması ve Hopa olaylarının o gün Vali’nin hatalarından dolayı değil bir organize bir işin sonucu olduğunun ispatlanması Yemlihalıoğlu gibi başarılı bir Vali’nin iadeyi itibarı anlamına gelir. Biz Artvinlilerinde bu konuda katkı sağlaması ilimize emek veren ve hizmet eden bürokratlara ödeyeceğimiz bir vefa borcudur.

Etiketler:
Share
2028 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?
#

Eski Vali Mustafa Yemlihalıoğlu’na İadeyi İtibar Verilmeli” için 1 yorum

 1. Faruk altun : diyor ki:

  Yazınızı keyfle okudum,olaylar ve sonuçları çok üzücü böyle idealist bir valiyi merkeze çekmek çok yanlış
  Sayın valimizi yeni atanacağı kenti heyecanla beklicem
  Allah yolunu açık etsin
  Selam ve sevgiler…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Megalomani

  21 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Fransızca mégalomane "büyüklük hastası" sözcüğünden alıntıdır. Megalomani; kişinin kendisini olduğundan daha büyük görmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan büyüklenme egosu şeklinde tanımlanan, sosyal psikolojinin alt dallarından biridir. Örneğin, gelir durumu az olan kişinin dünyanın en zenginlerinden biri gibi davranması, görüştüğü kişilere büyük miktarlarda çekler, senetler yazması gibi durumlar bu hezeyanlardandır. Bu kişilerin gösterdiği tavırlarla çevresinde bulunan dostları, arkadaşları onu terk eder. Her alanda görü...
 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...