logo

Eski Çöp Alanı Piknik Alanı Olacak

Artvin’de 93 yıldır çöp dökme sahası olarak kullanılan Artvin Şehir girişindeki İskebe Mahallesi’nin alt kısmında bulunan, çevre ve görüntü kirliliğine yol açan vahşi çöp depolama alanında Artvin Belediyesi tarafından rehabilitasyon çalışmaları başlatıldı.

2015 Ocak ayında Artvin Erzurum karayolunun 1’inci kilometresindeki katı atık aktarma ve yeni düzenli çöp depolama merkezinin faaliyete geçmesi ardından 93 yıldır kullanılan çöp döküm alanında rehabilitasyon çalışması başlatılıp Artvin’e yaşam alanı olarak kazandırılması amaçlanıyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İskebe Mahallesi’nin alt kısmında bulunan, çevre ve görüntü kirliliğine yol açan vahşi çöp depolama alanın artık tarihe karıştığını, düzenli depolama ile şehrin en büyük sorununu ortadan kalktığını dile getirdi.

Kocatepe;  “Biz söz söylemiştik. Çöp, çukur, çamur bizimle unutulur. İnşallah unutulmaya başladı. Çukur deyince yolları kast etmiştik. Yolları da görüyorsunuz başladık. Bu sene inşallah Artvin de yolların zirve yaptığı yıl olacak. Çamurdan da yavaş yavaş kurtulacağız. Cumhuriyet Şehri Artvin işte o zaman gerçek anlamda adına yakışır bir şehir olacak.  Seçimler zamanında sizlere bir mavi kitapçık dağıtmıştık. Orda çöple alakalı kısımda ÇOKAB bünyesinde çözülecek diye yazmıştık. ÇOKAB çalışması hala devam ediyor. Geldiğimiz de gördük ki o vaat ettiklerimiz den daha çok iş yapma mecburiyetimiz var. Onlar bile bu şehrin sorunlarını çözmeye yetmez. İşte o kağıda yazılanlara da bağlı olmadan daha büyüğünü daha hızlı yapalım istedik.  Artvin’e gelen herkes ilk çöpümüzü görüyor. Birçok insan İskebe’den göç etmek zorunda kalıyor. Artvin’e böyle bir çöp imajıyla bakmasını arzu etmedik, daha da kötüsü daha da tehlikelisi baraja çöpten giden su yüzünde o baraj zehirlenmekteydi. Bizde bu yüzden elimizi çabuk tutalım dedik. İskebe deresini çöpten kurtardık ve şimdi rehabilite edeceğiz” dedi.

Çöplerin yeni yerine taşınmasından sonra eski çöp döküm alanını toprak döküm alanı olarak belirleyen Artvin Belediyesi inşaat alanlarından çıkan toprakla çöplerin üzeri kapatılarak rehabilite öncesi ıslah çalışması yapılıyor.

Yapılacak rehabilite çalışmalarının tamamlanması ile birlikte önemli büyüklükte bir alanın geri kazanılacağını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, eski çöp depolama alanı rehabilitasyonunun tamamlanmasından sonra piknik alanı olarak hizmet vereceğini söyledi.

Kocatepe,”Eski çöp depolama alanının ıslahı ile insan ve çevre sağlığına olumsuz etkilerin giderilmesi sağlanacaktır. 2015 yılına kadar günde yaklaşık 20 ton civarında katı atık, ilimizin hemen yanı başında bulunan yeni mahallenin alt kısmına vahşi depolama suretiyle dökülmekteydi. Bu alanda meydana gelen koku, sinek gibi diğer haşerelerin oluşumu ve çöplerden sızan zehirli su baraj gölüne karışıyor her türlü canlıyı olumsuz etkilenmekteydi. Projenin hayata geçirilmesi ile mevcut çöp döküm alanında, çöplerin çevreye olumsuz etkilerini gidermenin yanında piknik alanı olarak hizmete açacağız” dedi.

93 Yıllık Çöp Sorunun Çözülmesi en çok Yeni Mahalle Sakinlerini Mutlu Etti

Artvin’in genel sorunu olan çöp sorunu en çok Yeni Mahalle ( İskebe)  sakinlerini tehdit ediyordu. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, göreve gelir gelmez çöp sorunun çözmek için çalışmalar başlatmış ve 2015 Ocak ayında çalışmalarını nihayetlendirip Artvin’i Yeni Mahalle’yi büyük bir sorundan kurtarmış oldu.  Yeni Mahalle Muhtarı Fikri Alpaslan, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye mahalleli adına çok teşekkür ederek şunları söyledi.  Alpaslan;  “ Mehmet Kocatepe göreve geldikten sonra İskebe için yapmış olduğu en büyük icraat mahalleyi kokusuyla dumanıyla sürekli rahatsız eden çöp sorununu çözdüğü için tüm mahalle adına teşekkür ederim. Yıllardır İskebeli vatandaşlarımız deremize dökülen çöp yüzünden dumana, kokuya, yazın sineklerin istilasına maruz kalıyordu. Evlerimizin camlarını açamaz hala geliyorduk. Bu sorunun çözülmesi bizim için bir hayal olmuştu. Başkanımız Kocatepe’nin vaatleri arasında da çöp sorunun çözeceği yer alıyordu. Göreve geldikten sonra kısa zaman içinde bu sorunu çözmesi tüm İskebe Mahallesi sakinlerini mutlu etti.  Artık çöpün pis kokusunu teneffüs etmeyeceğiz mahallemiz hak ettiği değeri bulacak” dedi.

 

Etiketler: » » » »
Share
2180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?