logo

Eroğlu, Fotokapana Yakalanan Boz Ayıyı Görüntüledi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veyseleroğlu, Artvin’in Şavşat İlçesi Meydancık Vadisi’nde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü envanter çalışması için bölgeye koymuş olduğu fotokapana yakalanan boz ayının ilginç görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.

Artvin’de yaban hayatlarının envanterlerini çıkarmak için Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından ormanlık alanlara yerleştirilen fotokapanlarla yaban hayatı görüntüleniyor. Doğal güzelleriyle vazgeçilmez olan Artvin’de ayı, çengel boynuzlu dağ keçici, yaban domuzu, kurt, tilki, çakal, keklik, bıldırcın ve alabalık gibi türler yaban hayatın başlıca türleri.

Bu kapsamda Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğünce birçok noktaya fotokapanlar yerleştirilerek yaban hayati envanteri çıkarılmasına yardımcı oluyor. Hayvanların orman içinde geçiş bölgelerine ve beslendiği bölgelere kurulan fotokapanlara ayı, kurt, vaşak, yaban domuz gibi türler görüntüleniyor.

Çalışmalardan elde edilen bulgulara göre bölgede bozayı, kurt, vaşak, yaban keçisi, ve karaca gibi büyük memeli türlerinin varlığı tespit edilirken, hedef türlerin popülasyonlarına ait ekolojik verileri izleme çalışmaları devam etmekte.

Yapılan bu çalışmalardan elde edilen görüntüler orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da dikkatinden kaçmadı. Eroğlu sosyal medya hesabından Artvin’in Şavşat ilçesi Meydancık vadisinde fotokapanla görüntülenen boz aynın videosunu paylaştı. 30 saniye süren görüntülerde 4 yaşlarında olan bozayı önce etrafı kontrol ederek güvenliğini sağlıyor sonra bölgede buldu besinleri tüketiyor.

Share
1001 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?