logo

Ermeni Taşnak Partisi’nden Ne Farkları Var?


Nizamettin Torun
nizamettintorun@08olay.com

HDP’Lİ vekil Garo Paylan bakınız ne diyor: “Seçim bildirgesini yazan kişiler arasındaydım. Ermeni Soykırımı demek yetmeyecekti, Süryani, Pontus ve başka soykırımlar da vardı; biz bütün soykırımlarla ilgili yüzleşme komisyonlarının kurulmasını ve devletin özür dilemesini, seçim bildirgemizde geçirdik”.

Türklerin Ermeni soykırımı ile birlikte Süryanı, Pontus ve (şimdilik aklına gelmeyen) diğer soykırımları yaptığını söyleyen Paylan ve diğer HDP milletvekillerinin, 1908 Osmanlı Meclis-i Mebusanı’ndaki Ermeni milletvekilleri isyancı Pastırmacıyan Karekin’den, Hampartsum Boyacıyan’dan ne farkları var

Bu bildiriyi hazırlayan milletvekilleri “Büyük Türk Milleti huzurunda namusum ve şerefim üzerine yemin ederim” diye ant içtiler!

TBMM’de İstiklal Marşı okunurken, HDP milletvekilleri lütfetmişler, ayağa kalkmışlar ama İstiklal Marşını okumuyorlar.

O İstiklal Marşı Milli Mücadele’nin en zor günlerinde yazıldı. Hanı İstiklal Savaşı’nı hep birlikte kazanmıştık?

Medyanın epey zamandan beri demokrat lider olarak cilalayıp parlattığı Demirtaş, İstiklal Marşı’na saygısızlığın mazeretini bakın nasıl bulmuş: “İstiklal Marşı’nın maneviyatını, kaynağını bilmiyor değiliz. Herkes öyle düşünmüyor olabilir ama bir ırkçı dayatma olarak da yapılmamalı. “Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal” diyen bir marştır. Hangi ırktan söz ediyor o? Bu bir ırkçı dayatma olarak yapılmamalı.?”

Milli marş hangi ülkede her isteyene göre yazılıyor? Gazi Meclis ve M. Kemal’in askerleri Türk milletinin kahramanlığını yedi düvele kabul ettirdiler, sen de kim oluyorsun?

İstiklal Marşı ırkçı, (!) peki, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk milletinin şan ve şerefini temsil eden bayrak da mı ırkçı? HDP’nin Mitinglerinde, toplantılarında Türk bayrağı yok? Neden binalarınıza halk zorla bayrak asıyor?

Avrup Ermenilerinin HDP’ye oy istemesi boşuna değil. Adalet ve Demokrasi İçin Avrupa Ermeni Federasyonu ((EAFJD), seçim öncesinde HDP’yi desteklediğini ilan etmiştir. AGOS HABER Gazetesi’nin 04 Haziran 2015 tarihli haberine göre, AB kurumlarında, Ermenilerin haklarını, kültürünü savunmak ve sözde Ermeni Soykırımı’na adil bir çözüm üretmek amacıyla kurulmuş olan Ermeni örgütü HDP’yi niçin desteklediğini şöyle açıklıyor:

“Önceki yerel seçimlerde – o zamanki adıyla – BDP tarafından bölgeye davet edilmiştik. Heyetimiz Van’da ağırlandı; orada gördüklerimiz bize umut verdi ve bizde değişim iradesi oluştu. Kürt siyasi hareketinin liderlerinin, Kürtlerin Ermeni Soykırımı’ndaki rolünden dolayı Ermeni halkından defalarca özür dilediğini unutmayalım.”

Ancak ayrılıkçi Kürt-Ermeni işbirliği Birinci Dün Savaşı’ndan sonra başladı. Paris Konferansı’nda Doğu Anadolu’yu paylaşma teklifinde bulundular.

“Şeyh Said isyanından kaçanlar, 5 Ekim 1927’de, Lübnan’ın Bihamdun kentinde Ermenilerle birlikte  ‘Hoybun’ adıyla gizli bir örgüt kurdular. Hoybun; Kürtçe ‘istiklal’, Ermenice ‘Ermeni yurdu’ anlamını taşıyordu. Bu örgütle ilk kez ve resmen Ermeni Taşnaksutyun Partisiyle siyasi Kürtçüler bir araya gelmiş, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir ittifak kurmuşlardı.

Bu toplantıda; biri Kilikya’da (Adana ve çevresi), diğeri Erivan çevresinde olmak üzere iki Ermeni devleti ve bunlar arasında bir Kürt devleti kurulması kararı alındı.

Hoybun; temeli ve çatısı Ermeni, siyasi fikri İngiliz ve piyonu Kürt olan bir gizli örgüt olarak tarihe yazılmıştı..

Hoybun’un kuruluş toplantısına Ermeniler adına Taşnak  Sutyun Partisi tam yetkilisi Vahan Papazyan; ayrılıkçı Kürt cephesi adına ise Palu’dan Şeyh Ali Rıza, Dr. Şükrü Sekban, C.Ali Bedirhan ….. gibi aşiret liderleri katılmıştır.

Burada ismi geçen Vahan Papazyan; 1892 yılında, Tiflis’te kurulan Ermeni Taşnak Örgütü’nün merkez komite üyesi ve kendisi aslen Van yöresi Ermenilerindendir.” (www.sarizeybekhaber.com.tr/…/hdpninhoybunlabirbagivarmi-h24..).

Hoybun’un, 1927 Ekim’de Kurultay’ında Kürtlerin ve Ermenilerin temsilcileri Türkleri ortak düşman kabul ettiler.

Bugün HDP’nin Ermeni sözde soykırımının Türkiye’deki lobisini oluşturuyor olması tesadüf değildir.

ABD Başkanı Wilson, Kasım 1917’de, bundan 98 yıl önce; “Türkiye, galip devletler arasında paylaştırılmamalı ve orada, ırklara göre özerk yönetimler kurulmalı” kararını aldı. Ancak Mustafa Kemal’in askeri dehası bu ABD projesinin hayata geçmesini önlemiştir.

Dış odakların ve içerde ihanet edenlerin yoğun kışkırtma ve desteklerine rağmen 98 yıl önce başarılamayan Kürdistan yine kurulamayacaktır. Bu topraklar çok ihanetler görmüştür, bu da atlatılacaktır.

“HDP, bir terör örgütü ile iç içe geçmiş, sadece Türkiye’nin bugününe değil, tarihine de düşman olan bir siyasal parti ve demokrat bir parti değil.. Adaylarını terör örgütü şeflerinin belirlediği bir partinin demokrat olduğunu söylemek en azından gülünçtür.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarikatlar konusunda iki aşırı uç nokta

  24 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet açıklama Günümüzde tarikatlarla ilgili olarak birbirine zıt olan aşırı iki görüş vardır; 1.“Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır.” 2.“Tarikat şirktir” Bu görüşlerin her ikisi de yanlıştır. “Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır” cümlesinden eğer mutlaka bir tarikata girmek gerektiği kastediliyorsa yanlıştır. Ama şeyh kelimesinden rehber (Peygamberimiz ve Kur’an) kastediliyorsa bu söz doğru olur. Tarikat şirktir sözünden eğer şeyhe masdar (kemalatın kaynağı yani Nurları Allah’dan değil şeyhin kendisinden bilmek) gözüyle bak...
 • Kullanıldığın Kadar Kullanmak, Kullanmadığın Kadar Kullanamamak

  23 Ocak 2018 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Hayatın nazı mı dersiniz? Yoksa cilvesi mi? Belki de işvesi... Ama yoktur bunun ne yazık ki işlenesi, işleve konulup da işlev göresi bir hali ahvali... Dalıp dalıp gidiyorum uzak diyarlara... Öfkem ona keza ama yok mudur birde bunun sabrının olduğu kadar selameti de? Deyip eklemeden yapamıyorum... Çok denedim, hem de akla ziyan boyunca olmuyor... Sanırım olmayınca, olmuyor çok daha fazla üstelemeden bazı şeyleri geçiş yapmak gerek... Peki, ya kişinin iç sesi? Şuracık da çıkıp da hadi isyan ederse... Hadi feryat, figan edip de "hayır bu sen deği...
 • Eğitim-Bir-Sen’ in Kuruluş Felsefesi

  23 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Millî Gazete’nin, 25 Temmuz 1992 yılında Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Mehmet Akif İnan'la yaptığı röportajda Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş felsefesine de değinmiş. Bu söyleşiden seçtiğim bazı pasajları aşağıya aktardım. O zaman Eğitim-Bir-Sen sanki biraz daha idealmiş gibi. Eğitim-Bir-Sen’in o günkü kuruluş felsefesine asli safiyetine selam olsun. "Sendikamızı geniş bir tabana oturtmak amacındayız; belli bir hizbe, belli bir gruba, belli bir siyasi partinin çevresinde bulunmuş olmakla yetinmeyip kanatlarını geniş açmış, bizi benimseyen...
 • Zeytin Dalı Harekatı Yeni Bir Çağın Başlaması Demek

  22 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  -ABD nin malum baskı ve aldatmacalarına rağmen Türkiye Afrine de girdi. -ABD geri adım attı. -ABD dünya düzeni çöküyor. -Güçlü halk desteği ile Ak Parti iktidarı “Dünya beşten büyük” dedi -Tayyip Erdoğan artık eski Türkiye yok İMF ye borcu olmayan -her türlü silahını kendi üreten, ihtiyçlarını karşılayan bir ülke var -Ülkemiz tarihten beri hep komşularına zeytin dalı uzattı. -Bunu anlamayanlar Türkiye gerçeğini Afrin harekâtında gördüler -ABD nin ve diğer düşmanların Ülkemizden intikam almaları bir kez daha engellendi -100 YILLILK PLA...