logo

Erkan Balta’dan Cankurtaran Tüneli Açılışına Davet

Hayaldi ama artık gerçek oluyor. Artvin halkının yıllardır hayal ettiği, temelinin atılması yıllarca siyasete malzeme yapılan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2010 yılında temelini atarak inşaatına başladığı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nde artık açılış zamanı. Cankurtaran Tüneli’nin tamamlanarak trafiğe açılışa hazır hale getirilen Hopa Dağı Tüneli 1 Mart Perşembe günü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılacağı etkinlikle ile trafiğe açılacak. Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanı Av. E. Erkan Balta, yaptığı açıklama ile trafiğe açılış törenine tüm Artvin halkını davet etti. Başkan Balta, açıklamasında Artvin halkına çağrıda bulunarak “1 Mart Perşembe günü Saat: 12.30’da Hopa Cankurtaran Tünelinin Trafiğe açılışına siz değerli hemşerilerimizi bu gururu yaşamaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Balta: Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ilimizin hayalini gerçeğe dönüştürdüğü için şükranlarımızı sunuyoruz.

Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin trafiğe açılışına ilişkin düzenlenecek etkinlik için Artvin halkına yaptığı açıklama ile davette bulunan AK Parti Artvin İl Başkanı Av. E.Erkan Balta, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ilimizin hayalini gerçeğe dönüştürdüğü için şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı. Tünelin AK Parti iktidarının gücü ile temelinin atıldığını hatırlatan İl Başkanı Av. E. Erkan Balta, gururla temeli atılan Cankurtaran Tüneli’nin yine gururla trafiğe açılacağını müjdeledi. Başkan Balta açıklamasının ilk bölümünde; “ Değerli Artvinli Hemşerilerim

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ve Ak Parti iktidarlarımızın gücü ile 29 Ekim 2010 tarihinde ilimizin hayali olan Hopa Cankurtaran Tüneli’nin temelini gururla attık. O günden bugüne kadar birçok engellere karşılaşmamıza rağmen sizlerin desteği ile bu zorlukları aştık. 1 Mart 2018 Perşembe günü Ulaştırma ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan ve milletvekilimiz Dr İsrafil Kışla’nın katılımı ile Hopa Cankurtaran Tüneli Trafiğe açılıyor. Ulaştırma alanında devrim niteliğinde hizmetlere imza atan Ak Parti Hükümetlerimiz, Artvin’de görev yapmış Ak Kadrolarımız ve siz değerli Artvin Halkımızın destekleri ile bu hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Balta: Bu Hayali Gerçekleştirenlere Şükranlarımızı Sunuyoruz

Açıklamasında Artvin’in hayalini gerçeğe dönüşmesinde büyük emekleri olanlara şükranlarını sunan İl Başkanı Av. Erkan Balta; “Bu hayalin gerçeğe dönüşmesinde Projenin Baş mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, o günün Ulaştırma bakanı ve günümüzün Başbakanı Sayın Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan ve ilimize sayısız hizmetler kazandıran Millet Vekilimiz Dr İsrafil Kışla’ya ve dahi o günden bu kadar davaya hizmet etmiş Ak parti Artvin Millet Vekilleri, il ve ilçe teşkilatlarımıza, Belediye Başkanlarımıza ve bizlere desteğini hiç esirgemeyen siz değerli Hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Balta: Gelin Bu Gururu Hep Birlikte Yaşayalım

Artvin halkına Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin trafiğe açılışına ilişkin davette bulunan AK Parti İl Başkanı Av. E. Erkan Balta; “ Cankurtaran Tüneli’nin trafiğe açılışı vesilesi ile 1 Mart Perşembe günü Saat: 12.30’da Hopa Cankurtaran Tünelinin Trafiğe açılışına siz değerli hemşerilerimizi bu gururu yaşamaya davet ediyoruz” ifadelerini kullanarak açıklamalarını tamamladı.

Bakan Ahmet Arslan, Açılışa Katılmak İçin Artvin’e Geliyor

AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta tarafından yapılan müjdeli açıklama ile artık trafiğe açılacak olan Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin trafiğe açılış merasimine hükümet nezdinden de bir önemli isim katılacak. Tünelin yapımını sağlayan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bağlı bulunduğu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın tünelin trafiğe açılış merasimine katılacağı belirtildi. Bakan Arslan’ın 1 Mart 2018 Perşembe günü açılış merasimi için Artvin’e geleceği ve bizzat tünelin açılışına şahitlik yapacağı da öğrenildi.

Tünel Trafiğe Açılış Merasimi Hopa Tarafındaki Girişte Düzenlenecek

Bu arada tünelin trafiğe açılış merasiminin yeri de AK Parti İl Başkanlığı’nın konuya ilişkin davet ilanından öğrenilmiş oldu. Konuyla ilgili olarak AK Parti İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Artvin’imizin 60 yıllık hayali olan Cankurtaran Tüneli 01 Mart 2018 Perşembe günü saat 12:30’da tünelin Hopa giriş noktasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla ve Ak Parti İl Başkanımız Av. Erkan Balta’nın katılımı ile trafiğe açılacaktır. Artvin halkımıza saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi. Bu açıklamaya göre de tünelin açılış merasimi 1 Mart 2018 Perşembe günü saat 12.30’da tünelin Hopa tarafından giriş kısmında gerçekleştirilecek.

Cankurtaran Tüneli Türkiye’nin İkinci Uzun Tüneli Olacak

Artvin’in 50 yıllık hayali olan Cankurtaran Tüneli, Ovit Tüneli’nin ardından Türkiye’nin ikinci uzun tüneli olacak. Hopa ve Borçka ilçeleri arasında yapımı tamamlanan ve 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli, 1 Mart’ta düzenlenecek törenle ulaşıma açılacak. 1950’li yılların sonunda yapımı gündeme gelen ve 8 yıl önce temeli atılan tünel projesi yarım yüzyıl sonra gerçekleşmiş olacak.

Karadeniz’i Erzurum üzerinden İran’a bağlayan, zorlu kış şartlarında geçit vermeyen Hopa-Artvin karayolu güzergahındaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi’ne alternatif olacak Cankurtaran Tüneli’nin yapımı 1950’li yılların sonuna doğru gündeme getirildi. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Cankurtaran tünel projesinin temeli dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Başbakan Binali Yıldırım tarafından 29 Ekim 2010’da atıldı. 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli, 910 günde tamamlanması planlandı. İnşaat aşamasında yaşanan sorunlardan dolayı 3 müteahhit firma değiştiren tünelde 2014 yılında ışık göründü. Bağlantı yolları ile mekanik aksamlarının tamamlanmasıyla birlikte tünel, 1 Mart’ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılımıyla yapılacak törenle ulaşıma açılacak. Açılış kapsamında organize edilen etkinlik tünelin Hopa girişi noktasında yapılacak.

Cankurtaran Tüneli

Artvin’in Hopa ve Borçka ilçeleri arasında 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli, bağlantı yolları ile birlikte 7 bin 288 metre olacak. İhale bedeli 99 milyon 987 bin 240 lira olan tünelin tamamlanmasıyla kar ve buzlanmanın nedeniyle özellikle kış aylarında ulaşımda büyük aksamalar yaşanan 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi tarihe karışacak. Karadeniz’i Güney’e bağlayacak olan tünel ayrıca Hopa-Borçka arasındaki karayolu ulaşımını 12 kilometre daha kısaltacak. Rize ile Erzurum’u birbirine bağlayacak olan ve delme işlemi tamamlanan 14.3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli, Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun 3’üncü çift tüplü karayolu tüneli özelliğini taşıyor.

Tünelin açılış merasimine il dışından ve ilimizden çok sayıda misafirin katılması ve Artvin’in o gün önemli misafirleri ağırlaması bekleniyor. Artvin tarihi bir gün ile rüyasına kavuşmuş oluyor.

Share
1793 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?
#

Erkan Balta’dan Cankurtaran Tüneli Açılışına Davet” için 1 yorum

  1. Çağlar Torun : diyor ki:

    Şavşat Ardahan arası Sahara tüneli ne zaman yapılacak bilen varmı