logo

reklam

Erkan Balta, Siyaseten Terfi Etmeyi Hak Etmiştir


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

İster hakkında eleştiriler yapılsın isterse de yapılmasın ben bir siyasetçinin notunu seçim sonuçlarına endekslerim. Eğer bir siyasetçi girdiği seçimlerden galibiyet ile ayrılıyorsa bu siyasetçi başarılı sayılır.

Yazıya bu şekilde başladıktan sonra konuyu detaylandıralım. AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, siyasete çekirdekten yetişmiş gelmiş bir kişidir. Babası rahmetli Ali Balta, Anavatan Partisi’nin yıllarca il başkanlığını yapmış ve ilimize önemli hizmetlerde bulunmuş bir insandı. Artvin’in Cumhuriyet sonrası siyasi tarihini kaleme aldığınızda Ali Balta, kalemininiz mutlaka uzun uzun yazması gereken bir kişiydi. Bu sebeple Ali Balta gibi bir siyasetçinin yanında yetişmiş, kökten siyasetten gelen bir kişilik olarak Av. Erkan Balta’da, AK Parti’de önce dönemin il başkanı Ahmet Özçelik’le yarışarak adından söz ettirmiştir. Belki o gün seçimi alamamış olsa da Balta’nın siyasette var olacağının en açık ispatı İl Başkanlığı yarışına girmiş olmasıydı. O günün şartlarını şöyle bir aklıma getirdiğimde, birçok kişinin Ahmet Özçelik’in karşısına rakip dahi çıkmaz dedikleri günlerde Av. Erkan Balta’nın rakip çıkarak iyi de bir oy almış olması siyasette ileride önemli başarılara imza atacağını ortaya koymuştu.

Yıllar geçti ve Av. Erkan Balta, çok zor bir dönemde AK Parti İl Başkanı olarak atandı. İl Başkanı olarak vitrine çıktığı ilk seçim ise atandığından hemen 4 ay sonra gerçekleştirilen 2011 Milletvekili Genel Seçimleriydi. O seçim aslında büyük riskler taşıyan bir seçim olarak akıllarda kalacaktı. AK Parti’de 20’nin üzerinde aday adayı bulunurken aday adayları arasında yer almayan Dr. İsrafil Kışla’nın bir anda aday olarak gelmesi AK Parti için önemli bir risk olarak değerlendiriliyordu. İlimizde çok da tanınmayan ve özellikleri bilinmeyen bir adayı ile anlatmakla ve insanlardan oy almakla mükellefti. Üstelik de alınacak bir başarısız sonuç hele hele de oy oranında düşüklüğün faturası da Av. Erkan Balta’ya il teşkilatının başındaki isim olduğu için yansıyacaktı. Durum böyle olunca da belki de Balta’nın siyasi hayatı başlamadan bitecekti. Balta için önemli bir sınav büyük bir başarıyla sonuçlanmıştı. AK Parti Artvin’de yüzde 50’ye yakın bir oy alarak büyük bir başarı kazanmıştı. Ardından arka arkaya bir çok sınavlar verildi. 7 Haziran 2015 seçimleri dışındaki tüm seçimlerde AK Parti, Artvin’de istediğini alırken Artvin’de 7 Haziran seçimlerinde alınan sonuç ülke ortalamasına göre çok da aşağıda değildi. Bir nevi 7 Haziran seçimleri de Balta için çok da başarısız bir sonuç olarak görülmemişti. Erkan Balta’nın önderliğindeki il teşkilatının aslında verdiği en büyük sınav hiç kuşku yok ki son yerel seçimler idi. 7 Haziran’dan bir yıl önce 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri gerek Balta gerekse de teşkilatın en büyük sınavı olacaktı. Artvin’de Arhavi ve Yusufeli haricinde belediye kazanamamış, 12 yıllık güçlü iktidarları döneminde Artvin Merkez belediyesi alınamamış, birçok ilçede CHP’nin büyük bir üstünlüğünün bulunduğu bir ortamda AK Parti 2 belediyesinin dışında tüm belediyelere ciddi bir biçimde talip durumdaydı. Öyle ki AK Parti’nin 2 belediyeye 2 belediye daha katması bir başarı olarak dahi görülmeyebilecekti. Merkez ilçe alınmadıktan sonra, belediyelerde ezici bir üstünlük ele geçmedikten sonra seçim kazanılmış olarak değil kazanılmamış olarak görünecekti. Böylesi bir atmosferde girilmekte olunan seçim öncesinde Balta ile bir televizyon programı yapmıştık. Başkana hedefi sorduğumda bana çok açık yüreklilikle 8 ilçenin ve bir beldenin tümünü kazanacakları iddiasında bulunmuştu. Aynı programda bende Artvin’de AK Parti’nin en az 7 bölgede seçim kazanacağını ileri sürmüş ve Balta’nın 8 ilçe 1 belde hedefinin atmasyon bir hedef olmadığını ifade etmiştim.

AK Parti seçimlerde büyük bir başarı kazanmıştı. 9 seçim bölgesinin 7’sinde büyük bir zafer kazanılmıştı. Artvin Merkez rekor bir oy ile kazanılmış kazanılamaz denilen Hopa Belediyesi artık AK Partili olmuştu. Bütün seçim bölgelerinde oylar ciddi oranda arttırılmış, Kemalpaşa belediyesi kıl payı kaybedilmiş, Ardanuç ilçesinde ise fark ciddi oranda azaltılmıştı. Bu belki de Artvin’in siyasi tarihinde bir ilk oluyordu. Yıllar boyunca iktidar partisinin hele hele de sağ bir iktidarın kolay kolay kazanamadığı Merkez Belediye, AK Partili olmuş ve belki de bir teşkilat başkanının rüyasında dahi göremeyeceği bir başarı gerçek olmuştu. Bu başarının öncesinde Artvin Merkez’de herkesin Belediye Başkanlığı için Av. Erkan Balta’nın ismini dillendirirken, o “Benim için benim başarım değil kiminle kazanabilecek isek onunla seçime girerek partimin başarı önemlidir. Ben siyaseti kendi geleceğim için yapmıyorum. “ diyerek örnek bir davranış sergilediği seçimden galip ayrılmıştı.

Balta’nın tabi ki başarısı bu seçimle de değildi, Balta’nın başkanlığındaki İl teşkilatı Artvin’de hep en önde yer aldı. Bu da artık Balta’nın başarısını taçlandırdığı için bence siyaseten terfi zamanının geldiğini ortaya koyuyor. Hani bir insan siyaseten pişmesi için sabır göstermeli ve yetişmeli deniliyor ise Balta belki de bu alanda Türkiye’de yegane bir isimdir. Sabrını da göstermiş, fedakarlığını da yapmış, ben adayım demeden sadece partisine hizmet etmiş, yetişmeyi ve yetiştiğini parti büyükleri tarafından görülmesini beklemiş bir siyasetçidir, Erkan Balta. Bütün bunlar ışığında diyorum ki Av. Erkan Balta’nın artık bir üst noktaya çıkmasının vakti gelmiştir. Bu üst noktada milletvekilliğidir.

AK Parti’de bilindiği gibi 3 dönem kuralı vardır. Gerçi bu kural son genel seçimlerde birazcık ihlal edilmiş olsa da gelecek ilk seçimlerde bu kural yeniden uygulamaya konulabilir. Eğer bu kurul yeniden uygulamaya konulur ise mevcut Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yeniden aday olması mümkün olmaz. Ben, Vekil Kışla’nın başarısız bulunacağı ve yeniden aday yapılmayacağı yönünde bir fikre sahip değilim. Ben Kışla’nın hem Artvin’de hem de mecliste oldukça başarılı olduğunu ve adını Artvin tarihine altın harflerle yazdırmış önemli bir siyasetçi olduğunu görüyorum. Bu çerçeve de AK Parti’nin Dr. İsrafil Kışla’yı bir kenara koyarak Artvin’de bir yeni isim arayışına gireceğini de düşünmüyorum ancak gelecek ilk seçimde 3 dönem kuralı uygulanır ise yeni bir isim düşünülebilir, uygulanmaz ise de Kışla’nın İstanbul’a kaydırılarak Artvin’de de Av. Erkan Balta’nın birinci sıraya yerleştirilerek başarının taçlandırılacağına inanıyorum.

Artvin’de Av. Erkan Balta’nın isminin birinci sıra milletvekili adayı olarak yadırganmayacağının parti tarafından da tespit edileceğine inanıyorum. Burada asıl bence önemli olanın Av. Erkan Balta’nın talip olup olmayacağıdır. Ben, Balta’nın ben adayım diyerek yola çıkacağına onu tanıdığım için inanmıyorum. Mutlaka istişare eder ve AK Parti Genel Merkezi’nden ‘Sıra sende çık’ talimatını almadan yola çıkacağını düşünmüyorum. Bazen siyaseten çok mütevaziliğin doğru olmadığını söylesem de ben yine de Erkan Balta’nın bu mütevaziliğe sahip olması bakımından kendi başına yola çıkmayacağı konusunda ısrar ediyorum.

‘Av. Erkan Balta’nın birinci sırada olduğu bir seçim kazanılabilir mi?’ şeklindeki bir soruya yanıt verecek olursak eğer, bunca seçimi kazanmış bir tecrübesi ile Av. Erkan Balta’nın yine büyük bir başarı ile seçimi rahatlıkla kazanacağına inanıyorum.

Pekiyi, “Balta iyi bir milletvekilliği yapar mı?” sorusuna nasıl bir yanıt verelim. Bence bu denli kendini yetiştirmiş, bir ilin sorunlarına ciddi oranda vakıf olmuş, her alanda kendini vekilliğe başarıyla hazırlamış, gerek AK Parti’yi gerekse de siyaseti ve de Ankara’yı gayet iyi öğrenmiş, siyasetin gereklerini hep yerine getirmiş, nerede nasıl davranacağını bilen, diyalog konusunda ciddi anlamda kendisini geliştirmiş, kişilik anlamında da olgunlaşmış olan Av. Erkan Balta’nın milletvekilliği noktasında başarısız olmasını beklemiyorum. Aynı yapıyla devam ettiği müddetçe Erkan Balta’dan iyi bir milletvekili olur.

Benim Erkan Balta’da gördüğüm iki eksik var. Bunlardan birincisi reklam yapma noktasında kendisi ciddi anlamda eksik bir kişiliğe sahip. Aşırı mütevazi davranarak kendini ön plana çıkarmıyor. Bu bir siyasetçi için aslında çok da doğru değil. Bunu düzeltmesi gerek. Kendisinde gördüğüm bir diğer eksik ise daha fazla ulaşılır olması noktasındaki eksikliktir. Gerçi 10 dakikada bir insanın telefonu 100 kez çalarsa o insana ulaşılması oldukça zor olur ama yine de bu alanda mutlaka daha pratik çözümler bulması gerekir. Bu eksiklerin dışında her açıdan Av. Erkan Balta’yı milletvekili olarak görmemizde bir sakınca bulunmamaktadır. Bence Av. Erkan Balta’nın milletvekilliğinin önünde tek bir engel vardır, o da Erkan Balta’nın kendisidir. Neden böyle olduğunu da bir başka yazımda yazacağım…

Ve son söz, yolun açık olsun Av. Erkan Balta.

Etiketler:
Share
1041 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...
 • Milletvekili Kışla’dan Artvin’e Bir Büyük Hizmet Daha

  10 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Hatırlarsanız değerli okurlarım yaklaşık 5 ay önce yazdığım bir yazı gündeme getirdiğim müthiş bir yatırım haberi vardı. Artvin’i Şavşat-Ardanuç ve Ardahan’a bağlayan Varyant Yolun altından bir tünel yapılacağını ve bu tünel ile birlikte Varyant Yolun alt kodlara indirilerek çok rahatlıkla geçileceğini söylemiştim. O günlerde henüz plan aşamasında olan bu projeye ilişkin olarak da AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yoğun olarak çalıştığını ve bu hizmeti kazandıracağını söylemiştim. Ve aradan 5 ay gibi kısa bir zaman geçti...
 • Küçük İsrail devleti koca Arap alemini nasıl mağlup ediyor?

  10 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bediüzaman Said Nursi, İsrail devletinin devamının gerekçesini dini ve milli hislerden beslenmesi olarak  gösteriyor. İslam aleminin çaresizliği ise, iman zaafından ve İslam’a kafi derece sarılamamanın bir neticesidir. İslam alemi samimi bir şekilde ittifak kurabilse, İsrail’in o bölgede barınması mümkün olamazdı. Yahudiler tarih boyunca hep yersiz ve yurtsuz kalıp her kavimden şiddetli tokatlar yemişlerdir; en yakın örneği Alman Hitleridir. Kaderin cilvesi ki tarihte bu zalim ve alçaklara şefkat sinesini açan hep Osmanlı gibi İsla...
 • Başarı ve Başarısızlığın Nedenleri

  08 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  İnsan başarılı olmak ister, ama bunun için ne kadar tedbirlidir Osmanlının yıkılışından sonra ümmet hep başarılı olmaya susamıştır. Adaletten medeniyetin her alanına kadar örnek topluluklardı Müslümanlar. Sömürülmek-sömürmek fakirlik Müslümanların kitabında yoktu Afganistan dan Kabe ye kadar hiçbir İslam beldesi mahzun değildi “Allah size yardım ederse artık hiç kimse sizi yenemez! Ama ya O sizi terk ederse kim size yardım edebilir! O halde Müminler Allah’a güvensinler!’’ (Ali İmran S.160) Düşman neyi yaparsa siz ondan dah...