logo

Erkan Balta, Siyaseten Terfi Etmeyi Hak Etmiştir


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

İster hakkında eleştiriler yapılsın isterse de yapılmasın ben bir siyasetçinin notunu seçim sonuçlarına endekslerim. Eğer bir siyasetçi girdiği seçimlerden galibiyet ile ayrılıyorsa bu siyasetçi başarılı sayılır.

Yazıya bu şekilde başladıktan sonra konuyu detaylandıralım. AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, siyasete çekirdekten yetişmiş gelmiş bir kişidir. Babası rahmetli Ali Balta, Anavatan Partisi’nin yıllarca il başkanlığını yapmış ve ilimize önemli hizmetlerde bulunmuş bir insandı. Artvin’in Cumhuriyet sonrası siyasi tarihini kaleme aldığınızda Ali Balta, kalemininiz mutlaka uzun uzun yazması gereken bir kişiydi. Bu sebeple Ali Balta gibi bir siyasetçinin yanında yetişmiş, kökten siyasetten gelen bir kişilik olarak Av. Erkan Balta’da, AK Parti’de önce dönemin il başkanı Ahmet Özçelik’le yarışarak adından söz ettirmiştir. Belki o gün seçimi alamamış olsa da Balta’nın siyasette var olacağının en açık ispatı İl Başkanlığı yarışına girmiş olmasıydı. O günün şartlarını şöyle bir aklıma getirdiğimde, birçok kişinin Ahmet Özçelik’in karşısına rakip dahi çıkmaz dedikleri günlerde Av. Erkan Balta’nın rakip çıkarak iyi de bir oy almış olması siyasette ileride önemli başarılara imza atacağını ortaya koymuştu.

Yıllar geçti ve Av. Erkan Balta, çok zor bir dönemde AK Parti İl Başkanı olarak atandı. İl Başkanı olarak vitrine çıktığı ilk seçim ise atandığından hemen 4 ay sonra gerçekleştirilen 2011 Milletvekili Genel Seçimleriydi. O seçim aslında büyük riskler taşıyan bir seçim olarak akıllarda kalacaktı. AK Parti’de 20’nin üzerinde aday adayı bulunurken aday adayları arasında yer almayan Dr. İsrafil Kışla’nın bir anda aday olarak gelmesi AK Parti için önemli bir risk olarak değerlendiriliyordu. İlimizde çok da tanınmayan ve özellikleri bilinmeyen bir adayı ile anlatmakla ve insanlardan oy almakla mükellefti. Üstelik de alınacak bir başarısız sonuç hele hele de oy oranında düşüklüğün faturası da Av. Erkan Balta’ya il teşkilatının başındaki isim olduğu için yansıyacaktı. Durum böyle olunca da belki de Balta’nın siyasi hayatı başlamadan bitecekti. Balta için önemli bir sınav büyük bir başarıyla sonuçlanmıştı. AK Parti Artvin’de yüzde 50’ye yakın bir oy alarak büyük bir başarı kazanmıştı. Ardından arka arkaya bir çok sınavlar verildi. 7 Haziran 2015 seçimleri dışındaki tüm seçimlerde AK Parti, Artvin’de istediğini alırken Artvin’de 7 Haziran seçimlerinde alınan sonuç ülke ortalamasına göre çok da aşağıda değildi. Bir nevi 7 Haziran seçimleri de Balta için çok da başarısız bir sonuç olarak görülmemişti. Erkan Balta’nın önderliğindeki il teşkilatının aslında verdiği en büyük sınav hiç kuşku yok ki son yerel seçimler idi. 7 Haziran’dan bir yıl önce 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri gerek Balta gerekse de teşkilatın en büyük sınavı olacaktı. Artvin’de Arhavi ve Yusufeli haricinde belediye kazanamamış, 12 yıllık güçlü iktidarları döneminde Artvin Merkez belediyesi alınamamış, birçok ilçede CHP’nin büyük bir üstünlüğünün bulunduğu bir ortamda AK Parti 2 belediyesinin dışında tüm belediyelere ciddi bir biçimde talip durumdaydı. Öyle ki AK Parti’nin 2 belediyeye 2 belediye daha katması bir başarı olarak dahi görülmeyebilecekti. Merkez ilçe alınmadıktan sonra, belediyelerde ezici bir üstünlük ele geçmedikten sonra seçim kazanılmış olarak değil kazanılmamış olarak görünecekti. Böylesi bir atmosferde girilmekte olunan seçim öncesinde Balta ile bir televizyon programı yapmıştık. Başkana hedefi sorduğumda bana çok açık yüreklilikle 8 ilçenin ve bir beldenin tümünü kazanacakları iddiasında bulunmuştu. Aynı programda bende Artvin’de AK Parti’nin en az 7 bölgede seçim kazanacağını ileri sürmüş ve Balta’nın 8 ilçe 1 belde hedefinin atmasyon bir hedef olmadığını ifade etmiştim.

AK Parti seçimlerde büyük bir başarı kazanmıştı. 9 seçim bölgesinin 7’sinde büyük bir zafer kazanılmıştı. Artvin Merkez rekor bir oy ile kazanılmış kazanılamaz denilen Hopa Belediyesi artık AK Partili olmuştu. Bütün seçim bölgelerinde oylar ciddi oranda arttırılmış, Kemalpaşa belediyesi kıl payı kaybedilmiş, Ardanuç ilçesinde ise fark ciddi oranda azaltılmıştı. Bu belki de Artvin’in siyasi tarihinde bir ilk oluyordu. Yıllar boyunca iktidar partisinin hele hele de sağ bir iktidarın kolay kolay kazanamadığı Merkez Belediye, AK Partili olmuş ve belki de bir teşkilat başkanının rüyasında dahi göremeyeceği bir başarı gerçek olmuştu. Bu başarının öncesinde Artvin Merkez’de herkesin Belediye Başkanlığı için Av. Erkan Balta’nın ismini dillendirirken, o “Benim için benim başarım değil kiminle kazanabilecek isek onunla seçime girerek partimin başarı önemlidir. Ben siyaseti kendi geleceğim için yapmıyorum. “ diyerek örnek bir davranış sergilediği seçimden galip ayrılmıştı.

Balta’nın tabi ki başarısı bu seçimle de değildi, Balta’nın başkanlığındaki İl teşkilatı Artvin’de hep en önde yer aldı. Bu da artık Balta’nın başarısını taçlandırdığı için bence siyaseten terfi zamanının geldiğini ortaya koyuyor. Hani bir insan siyaseten pişmesi için sabır göstermeli ve yetişmeli deniliyor ise Balta belki de bu alanda Türkiye’de yegane bir isimdir. Sabrını da göstermiş, fedakarlığını da yapmış, ben adayım demeden sadece partisine hizmet etmiş, yetişmeyi ve yetiştiğini parti büyükleri tarafından görülmesini beklemiş bir siyasetçidir, Erkan Balta. Bütün bunlar ışığında diyorum ki Av. Erkan Balta’nın artık bir üst noktaya çıkmasının vakti gelmiştir. Bu üst noktada milletvekilliğidir.

AK Parti’de bilindiği gibi 3 dönem kuralı vardır. Gerçi bu kural son genel seçimlerde birazcık ihlal edilmiş olsa da gelecek ilk seçimlerde bu kural yeniden uygulamaya konulabilir. Eğer bu kurul yeniden uygulamaya konulur ise mevcut Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yeniden aday olması mümkün olmaz. Ben, Vekil Kışla’nın başarısız bulunacağı ve yeniden aday yapılmayacağı yönünde bir fikre sahip değilim. Ben Kışla’nın hem Artvin’de hem de mecliste oldukça başarılı olduğunu ve adını Artvin tarihine altın harflerle yazdırmış önemli bir siyasetçi olduğunu görüyorum. Bu çerçeve de AK Parti’nin Dr. İsrafil Kışla’yı bir kenara koyarak Artvin’de bir yeni isim arayışına gireceğini de düşünmüyorum ancak gelecek ilk seçimde 3 dönem kuralı uygulanır ise yeni bir isim düşünülebilir, uygulanmaz ise de Kışla’nın İstanbul’a kaydırılarak Artvin’de de Av. Erkan Balta’nın birinci sıraya yerleştirilerek başarının taçlandırılacağına inanıyorum.

Artvin’de Av. Erkan Balta’nın isminin birinci sıra milletvekili adayı olarak yadırganmayacağının parti tarafından da tespit edileceğine inanıyorum. Burada asıl bence önemli olanın Av. Erkan Balta’nın talip olup olmayacağıdır. Ben, Balta’nın ben adayım diyerek yola çıkacağına onu tanıdığım için inanmıyorum. Mutlaka istişare eder ve AK Parti Genel Merkezi’nden ‘Sıra sende çık’ talimatını almadan yola çıkacağını düşünmüyorum. Bazen siyaseten çok mütevaziliğin doğru olmadığını söylesem de ben yine de Erkan Balta’nın bu mütevaziliğe sahip olması bakımından kendi başına yola çıkmayacağı konusunda ısrar ediyorum.

‘Av. Erkan Balta’nın birinci sırada olduğu bir seçim kazanılabilir mi?’ şeklindeki bir soruya yanıt verecek olursak eğer, bunca seçimi kazanmış bir tecrübesi ile Av. Erkan Balta’nın yine büyük bir başarı ile seçimi rahatlıkla kazanacağına inanıyorum.

Pekiyi, “Balta iyi bir milletvekilliği yapar mı?” sorusuna nasıl bir yanıt verelim. Bence bu denli kendini yetiştirmiş, bir ilin sorunlarına ciddi oranda vakıf olmuş, her alanda kendini vekilliğe başarıyla hazırlamış, gerek AK Parti’yi gerekse de siyaseti ve de Ankara’yı gayet iyi öğrenmiş, siyasetin gereklerini hep yerine getirmiş, nerede nasıl davranacağını bilen, diyalog konusunda ciddi anlamda kendisini geliştirmiş, kişilik anlamında da olgunlaşmış olan Av. Erkan Balta’nın milletvekilliği noktasında başarısız olmasını beklemiyorum. Aynı yapıyla devam ettiği müddetçe Erkan Balta’dan iyi bir milletvekili olur.

Benim Erkan Balta’da gördüğüm iki eksik var. Bunlardan birincisi reklam yapma noktasında kendisi ciddi anlamda eksik bir kişiliğe sahip. Aşırı mütevazi davranarak kendini ön plana çıkarmıyor. Bu bir siyasetçi için aslında çok da doğru değil. Bunu düzeltmesi gerek. Kendisinde gördüğüm bir diğer eksik ise daha fazla ulaşılır olması noktasındaki eksikliktir. Gerçi 10 dakikada bir insanın telefonu 100 kez çalarsa o insana ulaşılması oldukça zor olur ama yine de bu alanda mutlaka daha pratik çözümler bulması gerekir. Bu eksiklerin dışında her açıdan Av. Erkan Balta’yı milletvekili olarak görmemizde bir sakınca bulunmamaktadır. Bence Av. Erkan Balta’nın milletvekilliğinin önünde tek bir engel vardır, o da Erkan Balta’nın kendisidir. Neden böyle olduğunu da bir başka yazımda yazacağım…

Ve son söz, yolun açık olsun Av. Erkan Balta.

Etiketler:
Share
1144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...