logo

Erkan Balta: Artvin’in Geleceği için 2-0

AK Parti İl Başkanı Av.Erkan Balta’dan gündem yaratacak iddialı açıklamalar

AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta canlı yayında Gazeteciler Tolga Gül ve İsmet Başar’ın sorularını cevaplandırdı. AK Parti İl Başkanı Av.Erkan Balta, 2-0’a yakın olduklarını belirterek, Artvin’in geleceği için Vedat Kibar’ın da meclise gitmesi gerektiğini söyledi.

13 Yıllık iktidarları döneminde Türkiye’de AK Parti’den önce ve AK Parti’den sonra yaşananlar hakkında bilgi veren AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, “Bugün gelinen noktada muhalefet partilerinden olan insanlar bile ülkemizin geleceği ve kendi gelecekleri için AK Parti’nin iktidardan gitmesini istemiyorlar” dedi.

2-0 Artvin’in geleceğidir

7 Haziran’da Artvin Halkının kendi geleceği için oy vereceğini hatırlatan Balta, mecliste ve yeniden büyük bir çoğunlukla iktidar olacak olan AK Parti hükümetinde Artvin’in arzuladığı büyük yatırımları daha kolay elde edebilmesi için ikinci milletvekilinin de AK Parti’den gitmesi gerektiğini belirtti.

İsrafil Kışla’nın Bakan olabileceğine dair öngörüm var

AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Artvin gezisi sırasında seçimden sonra İsrafil Kışla’nın hükümet içerisinde değerlendirebileceğine dair ışık verdiğini ifade etti.

Kışla’ya haksızlık yapılıyor

Balta, programda gazetecilerin sorusu üzerine Milletvekili İsrafil Kışla’ya haksızlık yapıldığını belirterek, İsrafil Kışla’nın 4.5 yılda yaptığı hizmetlerin Artvin’de diğer milletvekili adaylarını ürküttüğünü ve bu nedenle çeşitli yalanlarla Kışla’ya olan ilgiyi düşürmeye çalıştıklarını ileri sürdü.

Erkan Balta, programda ayrıca AK Parti’nin Artvin’de 2 milletvekilliğini de kazanacağını iddia ederek, “ Yerel seçimlerde 8 ilçenin tamamını alabiliriz dediğimde imkansız görenler, bugün 2-0’a da o gözle bakıyor olabilirler ancak seçim sonuçları açıklanınca iki milletvekilliğini de aldığımızı göreceksiniz” diye konuştu.

Vedat Kibar’ın Meclise Gitmesi İlimizin Geleceği açıdan çok önemlidir

AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta canlı yayında gazetecilerin sorularını cevapladı. Katıldığı programda soruları yanıtlayan İl Başkanı Av. Erkan Balta, izlenimlerinin AK Parti’nin bu seçimde de oylarını arttırarak tek başına iktidara geleceğini gördüğünü söyledi.

Göreceksiniz hem Türkiye’de hem de Artvin’de yine oylarımızı arttıracağız

Balta açıklamalarında; “ 4.5 yıla yakındır Ak Parti İl Başkanlığını yürütüyorum. Artvin’deki siyasi teamüller siyasi hava, siyasi hareketleri İl Başkanı olarak 4 yıldır gözlüyorum. 2011 seçimlerinden bu yana seçimlerle ilgili hesaplarımızla seçimlerle ilgili tahminlerimizde önemli bir yanılma olmadı. 2011’de 48 bin oy hesabı ile yola çıkmıştık, 48.200 oy aldık. Mahalli seçimlerde demiştik ki 8 ilçenin 8 ini de alacağız. 7 sini aldık. Ardanuç’ta bizim beklemediğimiz bir sonuç oldu. Çok iyi oy artırmış olmamıza rağmen. Ardından da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye ortalamasının üstünde bir oy alacağız, demiştik. Bu bizim hedefimizdi aynı zamanda tahminimizdi de. Seçimlerden önceki öngörümüzdü, orada da yanılmadık. Türkiye ortalamasının 2 puan üzerinde bir oy aldık. Şimdide Artvin’in her noktasında varız, gerçekten Yusufeli’nden, Şavşat’ından, Murgul’undan, Borçka’sından, Arhavi, Hopa ve Ardanuç’u inanın teşkilatlarımız karış karış tarıyorlar. Seçmenimizdeki görüş, seçmenimizle hem ham oluyoruz, hem halini hatırını soruyoruz, hem de tabiatıyla önümüzdeki seçimlerle ilgili toplumun nabzını tutmuş oluyoruz bu vesileyle. Bu seçimde de partimizi çok iyi bir noktada görüyorum. Aslında iddialı konuşmayı seven bir insan değilim. Muhakkak kendi kafamda zihnimde iddialarım vardır. Ama bunu çok fazla söze dökmem. Ama ikinci milletvekilini götürebilecek durumda olduğumuzu görüyorum. Bunun için belki önümüzdeki bir gün çok önemli. Ama göreceksiniz Artvin’de AK Parti bir daha hem herkesi şaşırtacak hem de bütün Türkiye’nin dikkatini çekecek. Mahalli seçimlerde Türkiye’de en dikkat çekici netice Artvin’den alınan neticedir. Belki biz bu iddia mızı o zaman söylediğimizde bunu siyasi bir slogan, konuşmalarımızı süslemek için seçimlerde kullanılacak bir cümle olarak algılamışlardır. Ama bunun 7 sini aldık. Ve Bugünde aynı kararlılıkla söylüyoruz 2 milletvekili hedefimiz. Birileri de aynı iddia içerisinde inanın güleyim mi ağlayayım mı bilmiyorum. İki milletvekilini götüreceğiz diyen bazı siyasi parti adayları mensupları görüyoruz.  Ya bulundukları ilin siyasi ortamını, siyasi nabzını tutamıyorlar, bundan bihaberler ya da bağışlayın sokak dili ile söyleyeceğim sallıyorlar. Bizim hem yaptırdığımız somut çalışmalar var elimde hem de toplumla en yakın iletişim içerisinde olan parti biziz. Bugün taramadığımız yer yok. Ulaşmadığımız insan yok. Dolayısıyla bizim bunu söylememiz daha önemlidir. Ben bu seçimde Artvin’den bütün Türkiye’nin dikkatini çekecek bir sonuç göreceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin hızını kesebilmek için uçuk vaatler açıklıyorlar

Muhalefet Partilerinin AK Parti’nin hızını kesebilmek için uçuk vaatler ürettiklerini ifade eden Başkan Balta; “ Bugün Ak Parti’nin karşısında şu daha doğru, şu daha iyi diyebileceğimiz bir muhalefet yok. Bizim sorunumuz muhalefet sorunu diyoruz ya. İyi bir muhalefet olsa, fikir üreten, proje üreten. Ben şimdi hayretle izliyorum bu vakte kadar MHP ülke bölünüyor korkusu üzerinden oy toplamaya çalışan bir parti. Çok enteresandır bakın bugünde hepsi aynı şeyleri söylüyor. CHP’ye bakıyorsunuz ülkeye şeriat getirecekler, bunlar din tüccarı, bunlar din devleti kuracak, diye. Bugün duyanınız var mı bunu?  Bugün bir tane CHP’li bunu diyor mu? Bunun üzerinden politika üreten bir CHP’li görüyor musunuz? O zaman düne kadar bunları söylerken yalan mı söylüyordunuz? Ya da çıkıp açıklayın çok fena yanılmışız, biz aslında şeriat devleti filan kurmayacaklarmış bunlar diye. MHP’ye bakıyorsunuz tarihi itibari ile MHP’nin en güçlü olduğu yerler nerelerdir? İç Anadolu Yozgat, Erzurum, Kayseri, Çankırı, Osmaniye, Bugün Yozgat’ta durum nedir? 5 milletvekilinin 4’ü bizde. Peki Kayseri, Erzurum deyim yerindeyse tulum çıkarıyoruz. Dün MHP ye oy veren Erzurumlu, dün MHP ye oy veren Yozgatlı niye bugün vermiyor? Açıklanması gereken sosyal bir vakıa bu. Kayseri neden artık MHP ye oy vermiyor. 80’ler,90’lara kadar MHP’nin kalesiydi. Bugün kim veriyor MHP’ye oy, Mersin’de 3 parti kafa kafayalar. Adana, İzmir, Edirne’de MHP’nin tarihi olarak hiç olmadığı yerler buralar. Peki buralarda MHP nasıl güçlendi. Artvin’in sosyolojisi de bambaşka, başka bir ilde benzeri yoktur. Artvin’î hemen yanı başındaki illerle de kıyaslanamaz. MHP, Türk Kürt milliyetçiliğinin çok olduğu yerlerden oy alıyor. O zaman çözüm sürecinin başarıya ulaşması MHP’nin işine yaramaz. Çünkü söyleyecek bir şeyi kalmayacak. Bu partilerin sağlık, ekonomi politikalarını biliyor musunuz? Biz parti programımıza göre hareket ederek bunları uyguladık. Muhalefet partileri de baktılar ki şeriat gelecek korkusu ile ülke bölünecek korkusu ile bize insanlar rağbet etmiyor. O zaman ne yapalım. AK Parti’nin yaptığını yapalım. Bugün hepsi AK Parti’nin yaptığından daha iyisini yapacağız diyelim, asgari ücreti şöyle yükselteceğiz diyelim, sosyal yardımları şöyle artıracağız diyelim. Emekliye iki maaş vereceğiz diyelim. İşte şimdi az önceki soruya cevap bulduk. Niye acaba muhalefetin bir fikri yok? Çünkü yapılması gereken, ideal olan en doğru şeyleri Ak Parti yaptığı için onun karşısında yarışacak fikir yok ortada. Ak Parti’nin fikirlerinden iddialı bir fikri olan Türkiye’nin geleceği açısından daha iyi bir fikirleri olsa insanlar bunlara rağbet eder. Bu Türkiye’nin sorunudur. Sağlam bir muhalefetin olmaması Türkiye açısından bir eksikliktir” dedi.

AK Parti’nin iktidardan gitmesi ülkenin yıllarının heba olması anlamına gelecektir

Gazeteci İsmet Başar’ın Türkiye’nin Muhalefete ihtiyacı olduğu için AK Parti’nin bir 4 yıl muhalefette kalmasının iyi olabileceğine dair sorusuna yanıt veren Erkan Balta, “Yani sırf iyi bir muhalefet örneği ortaya koyalım diye ülkemizin bir dört yılını feda edeceksek, o kadar önemli bir şeyse muhalefet nasıl olunur göstermek, iktidarı bırakıp muhalefet mi olalım. Şimdi Yunanistan’da bir parti böyle uçuk bir vaatlerle geldi. Dün akşam okuyorum erken seçime gidiyor. Masa başında olup bol keseden atmak kolay. Dolayısıyla muhalefet bu vaatlerle bulunuyor ya asgari ücreti şöyle artıracağız, böyle artıracağız. Bakıyorsunuz DHKPC’ nin eylem yaptığı yerde 3 partide ihaleyi AK Parti’ye yıkmaya çalışıyor. Bunların arkasında Türkiye’nin uluslar arası alanda güçlenmesini istemeyenler var. Bakın 3 partide birbirlerini eleştirmiyor. AK Parti’ye sallıyorlar. Bakın gerçekten MHP ye oy veren gerçekten samimi olarak o partiye oy veren kardeşlerim açısından üzülüyorum. MHP’nin güçsüz olduğu yerde HDP ye oy verin ne demek. Aslında bu şu manaya geliyor. Bunlar tek başlarına iktidar olamayacaklarını biliyorlar. Hesap şu koalisyon kurarız. MHP, CHP ve HDP nin birlikte olduğu bir koalisyon ne kadar sağlıklı olur? Bunlar aslında birbirleriden nemalanan partiler örneğin çözüm süreci sonuca kavuşturulursa MHP ve HDP’nin millete söyleyeceği ne olacak? Diyelim HDP diyecek ki ben şu bakanlıkları istiyorum, ötekisi diyecek ki bende şu bakanlıkları istiyorum. Emin olun böyle bir durum Türkiye’nin felaketidir. Zaten vatandaşlarımız böyle bir durumda istemiyor. 7 haziran da sandığa giden MHP’lisi de CHP’lisi de ya bu ülkede koalisyon olursa belki samimi olarak diğer partili olacak ama diyelim bir esnaf bankadan kredisi olan bir insan ülkenin o günde yaşayacağı krizi öngörecek ona göre oy verecek. Önümüzdeki seçimlerde AK Parti güçlü bir şekilde iktidar olacak. Diyelim ki olmadı bir an için düşünelim. Akşamı görmeden şu haberleri hepiniz duyacaksınız, döviz fırladı, borsa uçtu, istikrar olmayan bir yerde bu üçlü nasıl koalisyon kuracaklar, hangi bakanlığı hangisi alacak? Bugün ülkenin bu duruma kalmasını ister misiniz? Bu yüzden diyoruz ki ülkemizin geleceği için AK Parti’ye oy verelim.

Bir vekilin illa ki Artvin Merkez’de mi evi olacak. Şavşat’ta Artvin’in değil mi?

İsrafil Kışla’ya yapılan eleştirilere ilişkin soruları yanıtlayan İl Başkanı Balta; “ İsrafil Kışla’yı eleştirmek için iki yolunuz var ya böyle hikayeden şeyler uyduracaksınız, ya da yalan söyleyeceksiniz. İsrafil Kışla’nın Şavşat’ta evi var üstelik Şavşat mimarisi ile babası Süleyman amca da Şavşat evi ustalarından.ama illa şehir merkezinde olacaksa böyle bir kural mı var bilmiyorum mesela sayın Çorbacıoğlu’nun Artvin merkezinde evi mi var?  Bunlar düpedüz yalan. Geçen seçimlerde de Van’lı dediler. Hiç alakası olmadığı bir şehir. İsrafil Kışla’nın çok önemli bir defosu olsa inanın onları diyecekler ki bunlar yalan ve iftira. Artvin’de yalan söylenerek siyaset yapılmasına da gerçekten çok üzülüyorum ve inanın bunları söyleyip de o yalan söyleyenlere itibar kazandırmak istemiyorum. Yanılmak ayrı bir şeydir ama düpedüz yalan olduğunu  bilerek onları söylemek ayrı bir şeydir. Vekil bey Artvin’e bu dönem yeterince gelemedi. Ama bu dönem iktidar partilerinden hiçbir milletvekili öyle sık sık gidemedi seçim bölgelerine. Ben çoğu defa ben şahit oldum. Ankara’nın dışına çıkılmaması isteniyor. Çünkü geçmesi gereken yasalar var. Meclis’deki çalışmalar sabahlara kadar sürüyor. Meclisi muhalefet partileri verdikleri soru önergeleri ile tıkıyorlar.  İl başkanlığımızın programlarına dahi gelemediği oldu. Ama Artvinli hemşerilerim şunu bilsin Artvin için ne mücadelelerle kopardığı işler oldu. Ama bunları söylerken hükümetimiz yaptı, partimiz yaptı der. Kendisine hiç mal etmez. Oldukça mütevazidir. Belki de en büyük eksikliği yaptığını anlatmamasıdır” şeklinde konuştu.

İkinci bir milletvekili burada bu hizmetlerin ikiye katlanması demektir

Tolga Gül’ün “Herkes bir milletvekili derken Ak Parti 2-0 yapacağım diyor. İkinci bir milletvekilinin de Ak Partiden gitmesi neden önemli?” sorusuna yanıt veren Erkan Balta; “ Muhalefet partisinden olduğunuz müddetçe kendi ilinize yapabileceğiniz çok şey yok. İsrafil bey bütün üst bürokrasi de ayrı ve önemli bir yeri var. Benim bu dönemde aday adayı olmayışımın ve İsrafil beyi istememin altında bu sebepler var. Artvin için bir çok şey İsrafil beyin sayesinde ve kendi şahsi başarılarıyla oldu. İkinci bir milletvekili burada bu hizmetlerin ikiye katlanması demektir. Ve önümüzdeki 4 yılın Artvin açısından altın bir yıl olması demektir. Nasıl ki belediye seçimlerinde samimi isek bu konuda şimdi de Artvin in geleceği için. Artvin belediyelerine talip olduğumuz zaman, alt yapısından, üst yapısından yollarından bunların hepsi hakkında çalışmalar yapmıştık. Şunun sözünü verebilir miyiz diye gerçekçi bir vizyon ortaya koymuştur. Ben bugün bütün belediyelerimizin bir yılını geçmiş 5 yıl ile mukayese ederim her manada.

Program bu şekilde sona erdi.

Etiketler: » »
Share
1363 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?