logo

Erdoğan Çin Seddi’ne Yürüyor


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Bülent Erantaç ın Takvimde Erdoğan’ın Çin ziyaretini değerlendirirken bu başlıkla giriş yatığı köşe yazısından bazı başlıklar.

Dünyayı idare eden 5 küresel güç var. Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Avrupa (Almanya-Fransa)…

Ortadoğu haritasının yeniden çizildiği süreçte, 100 yıl sonra proaktif hamleler yapan Yeni Türkiye’nin lideri olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son bir haftalık hassas görüşmelerine bir göz atalım:

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile (21 Temmuz) Erdoğan,

ABD Başkanı Obama ile (23 Temmuz) Erdoğan,

Rusya lideri Putin’le konuştu. (26 Temmuz)

Ve. Erdoğan Çin’e gidiyor. (28 Temmuz)…

Erdoğan’ın dünya siyasetine hükmeden liderlerle geniş boyutlu görüşmeler yaptıktan sonra

Çin Seddi’ne yürümesi küresel diplomaside dikkat çekici rüzgârların esmesine yol açacak özellikler taşıyor.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, (bugün) hem zamanlaması hem de sonuçları itibarıyle son derece önemli Çin ziyaretine başlıyor.

Erdoğan-Obama-

Putin-Hollande

Ve Çin Cumhurbaşkanı Şİ CİNPİNG’in baş başa görüşmesine dikkatle bakınız.

Olası sonuçları: Uygur Türkleri’nin sıkıntıları giderilecek.

Türkiye, Çin ile Ortadoğu/Afrika’da daha yakın çalışacak.

Enerji savaşında Türkiye-Çin beraberliği, Doğu Akdeniz’in kaderini etkileyecek.

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİNİN DERİNLİĞİ

Başkan Obama Türkiye’yle bölgesel konularda yakın çalışma içinde bulunmayı sürdürme taahhüdünde bulundu.

Detayda, “Irak’ta güven ve istikrarın sağlanması, Suriye’deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulma” var.

PUTİN’LE SURİYE’Yİ KONUŞTULAR

Erdoğan ve Rusya lideri Putin arasında Suriye’nin geleceği konuşuldu.

Erdoğan, “Suriye’de meşruiyeti sorgulanmayacak ve halkın desteğine sahip tam yetkili bir geçiş hükümetinin tesisi için uluslararası toplumun ortak çaba sarf etmesi gerektiğini” belirtti.

HOLLANDE İLE SURİYE… Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye’yi konuştu.

Suriye’nin sınırlarını 100 yıl önce İngiliz’lerle beraber (Sykes-Pıcot anlaşması) Fransa ile yapılan görüşmenin gelecek aylarda yeni gelişmelerde merkeze oturacağı düşünülmelidir.

ÇİN-TÜRKİYE VE YENİ ORTADOĞU Çin, bugün dünya siyasetinde Amerika ve Rusya kadar etkilidir.

Özellikle büyük enerji ihtiyacı nedeniyle, Ortadoğu ve Afrika ile çok yakından ilgileniyor.

Suriye konusunda, Amerika ve Türkiye’nin ortak hareket etmesini, Rusya ile beraber Birleşmiş Milletler ‘de yavaşlat tğı bir sırada, Erdoğan’ın Çin’de yapacağı derin temaslar, yakın geleceğin işaretlerini verecek.

Erdoğan’ın Çin’i Suriye konusunda iknna etmesi, yeni Suriye’nin oluşmasında, Türkiye’nin merkeze oturmasını beraberinde getirecektir.

Türkiye-Çin yakınlaşması, Rusya lideri Putin’i de etkileyeceğinden, Suriye’de Esad sonrası yeni yönetim yolunda, çok hayati sonuçlar sağlanması mümkün olacaktır.

2013’te Türkiye, Çin ve Rusya’nın patronluğundaki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile”diyalog ortaklığı” anlaşması imzalamıştı.

Bu imzayla, Avrupa Birliği’ne (AB) alternatif olup olmayacağı tartışılan Şanghay Beşlisi ile işbirliği yönünde ilk resmi adım atılmış oldu.

İmzayı atan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “el ele ve omuz omuza yürüyeceği uzun bir yolun başlangıcında olunduğunu” dile getirmişti. Yeni Türkiye liderleri Erdoğan-

Davutoğlu, Türkiye’nin son dönemde dış politikasını farklı coğrafyalara açıyorlar.

Bir taraftan, Şanghay Beşlisi’yle işbirliği, diğer taraftan Türkiye’nin Avrupa-Atlantik kurumlarındaki pozisyonu nedeniyle, bir KÖPRÜ kazandığı apaçık görünüyor.

Dünyanın ekonomik ve finansal merkezinin giderek Doğu’ya kaydığı bir süreçte, Türkiye’nin de Doğu-Batı arasındaki merkezi konumu nedeniyle Orta Asya ve Uzak Doğu’daki kurumlara ve ülkelere yakınlaşmak istemesinin haklı bir arayıştır. Bu gelişme, Türk-Amerikan işbirliğinin, Asya’ya uzanmasında ayrı bir kanal özelliği de taşımaktadır.

SONUÇ: İPEK YOLUNUN İKİ ESKİ UYGARLIĞININ LİDERLERİ ERDOĞAN VE Şİ CİNPİNG’İN STRATEJİK BERABERLİĞİ, YENİ ORTADOĞU HARİTASININ ÇİZİLMESİNDE HAYATİ BİR ÖNEME İŞARET EDİYOR.

HOŞÇA VE DOSTÇA KALIN

Etiketler:
Share
420 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Minval

  24 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Eskiler, bizim günümüzde biçim, yol ya da tarz dediğimiz şeylere minval demişler. Son derece estetik bir kelime. Minval Kelimesinin Anlamları 1.Çulhaların tezgah aletlerinden üstüne bez sardıkları ağaç. 2.Tarz, yol, suret, şekil. 3.Yöntem 4.Bu biçimde, bu tarzda Kaynak: http://www.kamusiosmani.net/osmanlica-sozluk-15399-nedir-anlami.html Minval Kelimesinin Kullanılması İle İlgili Bazı Örnekler *Ber-minvâl-i meşrûhvv : Açıklandığı, anlatıldığı üzere. *Ber-minvâl-i sabık: Eskisi gibi. *Bu minval üzer...
 • Subay

  23 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken Subay kelimesinin kökeni ile ilgili farklı görüşler vardır; 1.Subay kelimesi Eski Türkçe sü "asker" ve bey/bay "bey, reis, şef" kelimelerinin bileşiğdiri. Kelime "asker beyi" anlamıyla askeri terminolojide asırlardır kullanılmaktadır. 2.Çağatay Türkçesinde subay "1. yüksüz, ağırlıksız, bekâr, 2. hafif süvari" sözcüğünden alıntıdır. Çağatayca sözcük Moğolca subay "kısır, yavrusuz" sözcüğünden alıntıdır. Terim Anlamı Silahlı kuvvetlerde asteğmenden orgeneral veya oramirale kadar rütbedeki askerdir. Subayların Tas...
 • Hakkari Gezimizden Terörün Nasıl Biteceğine İlişkin Tespitlerim

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Karadeniz Bölgesi'nden Hakkari'ye giden gazeteciler 5 günlük Hakkari gezisi gerçekleştirdik. Hakkâri'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Basın Mensupları Gönül Elçisi Projesi Koordinatörü Ahmet Külekçi başkanlığında Artvin, Gümüşhane, Trabzon ve Ordu’dan Hakkari’ye gezisine 6 kişilik gazeteci grubu katılmıştı. Muhteşem bir gezi oldu. Hakkari’ye ilişkin olarak bu gezide güzel tespitlerde bulunduk. Bizlere bu gezide misafirperverlik...
 • 24 Haziran’da Ağırlıklı Olarak Artvin Merkez’in Adayları Yarışacak

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık seçim yarışı başladı. Siyasi Partiler milletvekilliği için aday listesini kamuoyuna açıkladılar. Listeler incelendiğinde görüyoruz ki ağırlıklı olarak Artvin Merkez’in adayları yarışacaklar. Öncelikle milletvekili aday listelerine ilişkin haberimize bir göz atalım ve yorumlarımıza devam edelim. Artvin’in Milletvekili Adayları Belli Oldu 24 Haziran'da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu’na milletvekili aday listelerini açıklayarak kamuoyuna listelerini açıkladılar. A...