logo

Erdoğan Çin Seddi’ne Yürüyor


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Bülent Erantaç ın Takvimde Erdoğan’ın Çin ziyaretini değerlendirirken bu başlıkla giriş yatığı köşe yazısından bazı başlıklar.

Dünyayı idare eden 5 küresel güç var. Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Avrupa (Almanya-Fransa)…

Ortadoğu haritasının yeniden çizildiği süreçte, 100 yıl sonra proaktif hamleler yapan Yeni Türkiye’nin lideri olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son bir haftalık hassas görüşmelerine bir göz atalım:

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile (21 Temmuz) Erdoğan,

ABD Başkanı Obama ile (23 Temmuz) Erdoğan,

Rusya lideri Putin’le konuştu. (26 Temmuz)

Ve. Erdoğan Çin’e gidiyor. (28 Temmuz)…

Erdoğan’ın dünya siyasetine hükmeden liderlerle geniş boyutlu görüşmeler yaptıktan sonra

Çin Seddi’ne yürümesi küresel diplomaside dikkat çekici rüzgârların esmesine yol açacak özellikler taşıyor.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, (bugün) hem zamanlaması hem de sonuçları itibarıyle son derece önemli Çin ziyaretine başlıyor.

Erdoğan-Obama-

Putin-Hollande

Ve Çin Cumhurbaşkanı Şİ CİNPİNG’in baş başa görüşmesine dikkatle bakınız.

Olası sonuçları: Uygur Türkleri’nin sıkıntıları giderilecek.

Türkiye, Çin ile Ortadoğu/Afrika’da daha yakın çalışacak.

Enerji savaşında Türkiye-Çin beraberliği, Doğu Akdeniz’in kaderini etkileyecek.

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİNİN DERİNLİĞİ

Başkan Obama Türkiye’yle bölgesel konularda yakın çalışma içinde bulunmayı sürdürme taahhüdünde bulundu.

Detayda, “Irak’ta güven ve istikrarın sağlanması, Suriye’deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulma” var.

PUTİN’LE SURİYE’Yİ KONUŞTULAR

Erdoğan ve Rusya lideri Putin arasında Suriye’nin geleceği konuşuldu.

Erdoğan, “Suriye’de meşruiyeti sorgulanmayacak ve halkın desteğine sahip tam yetkili bir geçiş hükümetinin tesisi için uluslararası toplumun ortak çaba sarf etmesi gerektiğini” belirtti.

HOLLANDE İLE SURİYE… Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye’yi konuştu.

Suriye’nin sınırlarını 100 yıl önce İngiliz’lerle beraber (Sykes-Pıcot anlaşması) Fransa ile yapılan görüşmenin gelecek aylarda yeni gelişmelerde merkeze oturacağı düşünülmelidir.

ÇİN-TÜRKİYE VE YENİ ORTADOĞU Çin, bugün dünya siyasetinde Amerika ve Rusya kadar etkilidir.

Özellikle büyük enerji ihtiyacı nedeniyle, Ortadoğu ve Afrika ile çok yakından ilgileniyor.

Suriye konusunda, Amerika ve Türkiye’nin ortak hareket etmesini, Rusya ile beraber Birleşmiş Milletler ‘de yavaşlat tğı bir sırada, Erdoğan’ın Çin’de yapacağı derin temaslar, yakın geleceğin işaretlerini verecek.

Erdoğan’ın Çin’i Suriye konusunda iknna etmesi, yeni Suriye’nin oluşmasında, Türkiye’nin merkeze oturmasını beraberinde getirecektir.

Türkiye-Çin yakınlaşması, Rusya lideri Putin’i de etkileyeceğinden, Suriye’de Esad sonrası yeni yönetim yolunda, çok hayati sonuçlar sağlanması mümkün olacaktır.

2013’te Türkiye, Çin ve Rusya’nın patronluğundaki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile”diyalog ortaklığı” anlaşması imzalamıştı.

Bu imzayla, Avrupa Birliği’ne (AB) alternatif olup olmayacağı tartışılan Şanghay Beşlisi ile işbirliği yönünde ilk resmi adım atılmış oldu.

İmzayı atan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “el ele ve omuz omuza yürüyeceği uzun bir yolun başlangıcında olunduğunu” dile getirmişti. Yeni Türkiye liderleri Erdoğan-

Davutoğlu, Türkiye’nin son dönemde dış politikasını farklı coğrafyalara açıyorlar.

Bir taraftan, Şanghay Beşlisi’yle işbirliği, diğer taraftan Türkiye’nin Avrupa-Atlantik kurumlarındaki pozisyonu nedeniyle, bir KÖPRÜ kazandığı apaçık görünüyor.

Dünyanın ekonomik ve finansal merkezinin giderek Doğu’ya kaydığı bir süreçte, Türkiye’nin de Doğu-Batı arasındaki merkezi konumu nedeniyle Orta Asya ve Uzak Doğu’daki kurumlara ve ülkelere yakınlaşmak istemesinin haklı bir arayıştır. Bu gelişme, Türk-Amerikan işbirliğinin, Asya’ya uzanmasında ayrı bir kanal özelliği de taşımaktadır.

SONUÇ: İPEK YOLUNUN İKİ ESKİ UYGARLIĞININ LİDERLERİ ERDOĞAN VE Şİ CİNPİNG’İN STRATEJİK BERABERLİĞİ, YENİ ORTADOĞU HARİTASININ ÇİZİLMESİNDE HAYATİ BİR ÖNEME İŞARET EDİYOR.

HOŞÇA VE DOSTÇA KALIN

Etiketler:
Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...