logo

Erdoğan Çin Seddi’ne Yürüyor


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Bülent Erantaç ın Takvimde Erdoğan’ın Çin ziyaretini değerlendirirken bu başlıkla giriş yatığı köşe yazısından bazı başlıklar.

Dünyayı idare eden 5 küresel güç var. Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Avrupa (Almanya-Fransa)…

Ortadoğu haritasının yeniden çizildiği süreçte, 100 yıl sonra proaktif hamleler yapan Yeni Türkiye’nin lideri olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son bir haftalık hassas görüşmelerine bir göz atalım:

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile (21 Temmuz) Erdoğan,

ABD Başkanı Obama ile (23 Temmuz) Erdoğan,

Rusya lideri Putin’le konuştu. (26 Temmuz)

Ve. Erdoğan Çin’e gidiyor. (28 Temmuz)…

Erdoğan’ın dünya siyasetine hükmeden liderlerle geniş boyutlu görüşmeler yaptıktan sonra

Çin Seddi’ne yürümesi küresel diplomaside dikkat çekici rüzgârların esmesine yol açacak özellikler taşıyor.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, (bugün) hem zamanlaması hem de sonuçları itibarıyle son derece önemli Çin ziyaretine başlıyor.

Erdoğan-Obama-

Putin-Hollande

Ve Çin Cumhurbaşkanı Şİ CİNPİNG’in baş başa görüşmesine dikkatle bakınız.

Olası sonuçları: Uygur Türkleri’nin sıkıntıları giderilecek.

Türkiye, Çin ile Ortadoğu/Afrika’da daha yakın çalışacak.

Enerji savaşında Türkiye-Çin beraberliği, Doğu Akdeniz’in kaderini etkileyecek.

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİNİN DERİNLİĞİ

Başkan Obama Türkiye’yle bölgesel konularda yakın çalışma içinde bulunmayı sürdürme taahhüdünde bulundu.

Detayda, “Irak’ta güven ve istikrarın sağlanması, Suriye’deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulma” var.

PUTİN’LE SURİYE’Yİ KONUŞTULAR

Erdoğan ve Rusya lideri Putin arasında Suriye’nin geleceği konuşuldu.

Erdoğan, “Suriye’de meşruiyeti sorgulanmayacak ve halkın desteğine sahip tam yetkili bir geçiş hükümetinin tesisi için uluslararası toplumun ortak çaba sarf etmesi gerektiğini” belirtti.

HOLLANDE İLE SURİYE… Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye’yi konuştu.

Suriye’nin sınırlarını 100 yıl önce İngiliz’lerle beraber (Sykes-Pıcot anlaşması) Fransa ile yapılan görüşmenin gelecek aylarda yeni gelişmelerde merkeze oturacağı düşünülmelidir.

ÇİN-TÜRKİYE VE YENİ ORTADOĞU Çin, bugün dünya siyasetinde Amerika ve Rusya kadar etkilidir.

Özellikle büyük enerji ihtiyacı nedeniyle, Ortadoğu ve Afrika ile çok yakından ilgileniyor.

Suriye konusunda, Amerika ve Türkiye’nin ortak hareket etmesini, Rusya ile beraber Birleşmiş Milletler ‘de yavaşlat tğı bir sırada, Erdoğan’ın Çin’de yapacağı derin temaslar, yakın geleceğin işaretlerini verecek.

Erdoğan’ın Çin’i Suriye konusunda iknna etmesi, yeni Suriye’nin oluşmasında, Türkiye’nin merkeze oturmasını beraberinde getirecektir.

Türkiye-Çin yakınlaşması, Rusya lideri Putin’i de etkileyeceğinden, Suriye’de Esad sonrası yeni yönetim yolunda, çok hayati sonuçlar sağlanması mümkün olacaktır.

2013’te Türkiye, Çin ve Rusya’nın patronluğundaki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile”diyalog ortaklığı” anlaşması imzalamıştı.

Bu imzayla, Avrupa Birliği’ne (AB) alternatif olup olmayacağı tartışılan Şanghay Beşlisi ile işbirliği yönünde ilk resmi adım atılmış oldu.

İmzayı atan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “el ele ve omuz omuza yürüyeceği uzun bir yolun başlangıcında olunduğunu” dile getirmişti. Yeni Türkiye liderleri Erdoğan-

Davutoğlu, Türkiye’nin son dönemde dış politikasını farklı coğrafyalara açıyorlar.

Bir taraftan, Şanghay Beşlisi’yle işbirliği, diğer taraftan Türkiye’nin Avrupa-Atlantik kurumlarındaki pozisyonu nedeniyle, bir KÖPRÜ kazandığı apaçık görünüyor.

Dünyanın ekonomik ve finansal merkezinin giderek Doğu’ya kaydığı bir süreçte, Türkiye’nin de Doğu-Batı arasındaki merkezi konumu nedeniyle Orta Asya ve Uzak Doğu’daki kurumlara ve ülkelere yakınlaşmak istemesinin haklı bir arayıştır. Bu gelişme, Türk-Amerikan işbirliğinin, Asya’ya uzanmasında ayrı bir kanal özelliği de taşımaktadır.

SONUÇ: İPEK YOLUNUN İKİ ESKİ UYGARLIĞININ LİDERLERİ ERDOĞAN VE Şİ CİNPİNG’İN STRATEJİK BERABERLİĞİ, YENİ ORTADOĞU HARİTASININ ÇİZİLMESİNDE HAYATİ BİR ÖNEME İŞARET EDİYOR.

HOŞÇA VE DOSTÇA KALIN

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarikatlar konusunda iki aşırı uç nokta

  24 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet açıklama Günümüzde tarikatlarla ilgili olarak birbirine zıt olan aşırı iki görüş vardır; 1.“Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır.” 2.“Tarikat şirktir” Bu görüşlerin her ikisi de yanlıştır. “Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır” cümlesinden eğer mutlaka bir tarikata girmek gerektiği kastediliyorsa yanlıştır. Ama şeyh kelimesinden rehber (Peygamberimiz ve Kur’an) kastediliyorsa bu söz doğru olur. Tarikat şirktir sözünden eğer şeyhe masdar (kemalatın kaynağı yani Nurları Allah’dan değil şeyhin kendisinden bilmek) gözüyle bak...
 • Kullanıldığın Kadar Kullanmak, Kullanmadığın Kadar Kullanamamak

  23 Ocak 2018 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Hayatın nazı mı dersiniz? Yoksa cilvesi mi? Belki de işvesi... Ama yoktur bunun ne yazık ki işlenesi, işleve konulup da işlev göresi bir hali ahvali... Dalıp dalıp gidiyorum uzak diyarlara... Öfkem ona keza ama yok mudur birde bunun sabrının olduğu kadar selameti de? Deyip eklemeden yapamıyorum... Çok denedim, hem de akla ziyan boyunca olmuyor... Sanırım olmayınca, olmuyor çok daha fazla üstelemeden bazı şeyleri geçiş yapmak gerek... Peki, ya kişinin iç sesi? Şuracık da çıkıp da hadi isyan ederse... Hadi feryat, figan edip de "hayır bu sen deği...
 • Eğitim-Bir-Sen’ in Kuruluş Felsefesi

  23 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Millî Gazete’nin, 25 Temmuz 1992 yılında Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Mehmet Akif İnan'la yaptığı röportajda Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş felsefesine de değinmiş. Bu söyleşiden seçtiğim bazı pasajları aşağıya aktardım. O zaman Eğitim-Bir-Sen sanki biraz daha idealmiş gibi. Eğitim-Bir-Sen’in o günkü kuruluş felsefesine asli safiyetine selam olsun. "Sendikamızı geniş bir tabana oturtmak amacındayız; belli bir hizbe, belli bir gruba, belli bir siyasi partinin çevresinde bulunmuş olmakla yetinmeyip kanatlarını geniş açmış, bizi benimseyen...
 • Zeytin Dalı Harekatı Yeni Bir Çağın Başlaması Demek

  22 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  -ABD nin malum baskı ve aldatmacalarına rağmen Türkiye Afrine de girdi. -ABD geri adım attı. -ABD dünya düzeni çöküyor. -Güçlü halk desteği ile Ak Parti iktidarı “Dünya beşten büyük” dedi -Tayyip Erdoğan artık eski Türkiye yok İMF ye borcu olmayan -her türlü silahını kendi üreten, ihtiyçlarını karşılayan bir ülke var -Ülkemiz tarihten beri hep komşularına zeytin dalı uzattı. -Bunu anlamayanlar Türkiye gerçeğini Afrin harekâtında gördüler -ABD nin ve diğer düşmanların Ülkemizden intikam almaları bir kez daha engellendi -100 YILLILK PLA...