logo

Engellilerimiz İş Hayatında Ben De Varım Dediler

Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi önemli bir projeye daha imza attı. Projede yar alan esnaflarımız engelli bireylerle mesai yaptılar.

Artvin Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü destekleriyle Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi tarafından başlatılan “Ben de Varım” isimli proje 3-10 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık haftası kapsamında engelli vatandaşlarımız iş dünyasında bende varım dedi. Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Özel Eğitim öğretimlerinden Proje Koordinatörü Gurbet Yılan ve Aslı Burcu Kurt önderliğinde ilimizde birçok iş yeriyle görüşülerek engeli vatandaşlarımızın bir gün süreliğine çalışmalarını talep ettiler. Bu projede yer alan esnaflarımız önceki gün özel gereksinimli bireylerle mesai yaptılar. Müşterileri diyalog kuran satışlarını yapan özel gereksinimli bireyler gün sonunda mutlu bir şekilde iş yerlerinden ayrıldılar.

Esnaflarımız Özel Gereksinimli Bireylerle Mesai Yaptılar

İl genelinde özel gereksinimli bireylere karşı duyarlılığı arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan bu proje, gülümse, farkında ol, engelleri kaldır, sloganıyla başladı.

Engelsiz Yaşam sizsiz olmaz, var mısınız diyen Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenlerinin hepsi bu projeye sahip çıktı yoğun mesai harcadı. Esnaflarımız çalışma esnasında öğrencilerle kurdukları iletişim, yaklaşımları, yardımları ve öğrencilerimizin de azim ve istekli olmaları sonucunda ortak bir başarı elde edildi. Günün sonunca çalışanlarla yaptığımız anketin sonuçları verilen tepkiler başarıya ulaşıldığı görülüyor. Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi çalışanları projeye dahil olan esnaflarımızda ankette yaparak proje hakkında düşüncelerini istediler. Ortaya çıkan ifadeler esnaflarımızın ne kadar duyarlı olduğunun bir kez daha gösterdi. Esnaflarımızdan çalışanların dile getirdiği dikkat çekici cümleler; Alibaba Tavukçuluk işletme sahibi Erhan Demirel ankette yer alan ‘Engelli bir bireyle çalışırken neler hissettiniz sorusunu “huzur, şükür, mutluluk” diye yanıtlamış.

My Garden Çiçekçiklik işyeri sahibi ankette yer alan “Engelli bir bireyle çalışmak ister misiniz ?” sorusuna ” Güzel olur. Hayatımızda her engelle karşılaşıyoruz zaten. Tüm Engellere karşı birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz.” diye cevap vermiş. Öğrencilerimizin çalışma sonucunda dile getirdiği cümleler ise şu şekilde. Fatmagül Keser; “iyi ki çalıştık, çalıştım ama yorulmadım, çok mutluyum”. Ayşegül Alkan ise,” çok çalıştım markete çok para kazandırdım. Okul olmadığı zaman burada çalışmak istiyorum”.

Artvin Vodafone Cep Shop Ana Bayisi çalışanları da Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi tarafından başlatılan “Ben de Varım” isimli proje kapsamında engelli vatandaşlarımızdan Fatih Tokgöz (18)’le birlikte bir gün boyunca çalıştı. Vodafone Cep Shop Ana Bayisi satış temsilcilerinden Emrah Taşdemir, Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi tarafından gönderilen öğrenci Fatih Tokgöz’e satış temsilcinin görevlerinin neler olduğu, müşteri ve satış temsilcisi arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Okulda her şeyi öğrendiklerini belirten Fatih Tokgöz ; “ Burayı çok sevdim. İlerde ben de satış temsilcisi olmak isterim. Bugün burada çok güzel vakit geçiriyorum” şeklinde konuştu. İş yeri sahipleri de projenin engelli vatandaşlarımız açısından ve toplumumuz açısından farkındalık yaratacağını bu tür projelere her zaman destek olacaklarını belirttiler.

Gurbet Öğretmen; “Öğrencilerimizin Zihinlerinden Güzel Hatıralar Bıraktılar”

Proje Koordinatörlerinden Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Gurbet Yılan proje hakkında duygularını şu şekilde ifade etti; İş yerlerinde bizi ağırlayan ve güler yüzleriyle bizi karşılayan iş yeri sahibi ve çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin yüzünde gülümseme, zihinlerinde güzel hatıralar barındırmalarına sebep oldukları ve toplumsal düzen içerisinde var olan birer birey olduklarını hissettirdikleri için minnettarım” dedi.

Projede Yer Alan Esnaflarımız ve Özel Gereksinimli Bireyler

Hünkar Restoran ( Fatmagül Keser ), Bibak Market ( Ayşegül Alkan ), Vodafone Cep Shop Ana Bayi (Fatih Tokgöz ), Alibaba Tavukçuluk ( Güven Özer), Takı Shop ( Sündüs Avcı), My Garden Çiçekçilik ( Aysel Uğural),Şahin Büfe ( Okan Tekin ), Etiket Mangal ( Sedat Gür), Lc Waikiki Giyim ( Havva Taliha Uygur ), Cennet Pastanesi ( Cahit Öztürk),Tuan İplikçi (Fatmagül Keser),Mavera ( Bilal Dalkılıç), Vodafone ( Fatih Tokgöz), Neco ( Ali Demirci), Minika Çocuk Giyim ( Onur Altıkulaç ), Favori Perde (Ebru Tekin)

Etiketler: » »
Share
534 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?