logo

Engelliler Haftası Etkinlikleri Başladı

10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftası Artvin’de Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

Artvin’de Engelliler Haftası etkinlikleri başladı. 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftası valilik önünde düzenlenen törenle başladı. Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen törene Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, Artvin Defterdarı Zeki Aydoğan, SGK İl Müdürü Zafer Şimşek, Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Dernekler İl Müdürü Muhammet Kara, engelli aileleri, çocukları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Adem Karameşe Atatürk anıtına çenk sundu.

Ardından basın bildirisini okudu. Engelliler Haftası basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “Devlet, çağdaş nitelikleriyle milletin her kesiminin ihtiyaçlarını karşılayarak, ferdi ve toplumu, mutluluk ve güvenle yaşatma görevini üstlenen bir teşkilattır. İnsan haysiyetine yaraşır ve toplumla kaynaşan hayat tarzı, engellilerin en tabii hakkı ve devletin de öncelikli vazifesidir. Devletin, engellilik konusunu eğitim ve organize yönleriyle bir bütün olarak ele alması insan haklarının bir gereğidir. Nitekim Anayasamız ve yasalarımız engellilere ilişkin olarak evrensel değerlerle düzenlemeleri öngörmüş ve Devleti engellilerin sorunlarına yönelik olarak yükümlü kılmıştır.

Engellilerimizin karşılaştıkları sorunların çözülmesi, çağdaş bir toplumda, ayrım yapılmadan, hak ve özgürlüklerden herkesle eşit oranda yararlanması, kültür, sanat ve spor alanlarında ve toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletin değil, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun diğer kesimlerinin ortak görevidir. Bu kapsamda engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine Bakanlığımız gereken önemi vermektedir.

Bu nedenle de istisnasız bütün insanlarımızın sahip olduğu engellilere karşı duyarlılık duygularını, toplumsal bir potaya taşımamız gerekmektedir. Eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe, bireysel ve aile danışmanlığı hizmetlerinden gerektiğinde sürekli bakıma kadar bir çok hizmet modelini İl Müdürlüğü olarak uygulamaktayız.

Toplumsal gelişme ve değişimlere uyum ancak güçlü bir aile yapısı ile sağlanabilir.  Güçlü bir aile yapısı, güçlü toplum anlamına gelmektedir. Güçlü bir ailenin temeli de sağlıklı evliliklerin kurulması ile gerçekleşebilecektir. Medeniyetlerin kurucu gücü ailedir.

Aile kurumunun korunması devamının sağlıklı ve özenli bir şekilde sürdürülmesi için kurulan ve “Aile Toplumun Özüdür.” anlayışıyla hareket eden Bakanlığımızın ilimizdeki temsilcisi olan Artvin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak Biz, Büyük Bir Aileyiz. Çocuğu, genci, yaşlısı, engellisi ile kimsenin kaybolmasına izin vermeyiz. Aile yapısını korumak ve yaşatmak için tüm gayreti gösterdiğimizi ve bundan sonrada göstereceğimizi ifade etmek isterken, tüm Artvinli hemşehrilerimizin  “Engelliler Haftası ve Aile Haftası’nı kutluyor, herkese yaşam boyu sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum”  dedi.

Ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe hafta münasebetiyle Vali Yardımcısı Önder Coşğun’u makamında ziyaret etti. Engelliler Haftası hafta boyunca sürecek değişik etkinliklerle devam edecek.

Share
465 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?