logo

Engelli Vatandaşlara Asansör

Şavşat İlçesi Engelsiz Yaşamın Adresi Oldu

Artvin’in Şavşat İlçesinde bedensel engelli bireylerin Kaymakamlık hizmet binasını rahat bir şekilde kullanabilmeleri amacıyla, engelli asansörü yapıldı.
Şavşat Kaymakamlığı tarafından yapılan engelli ulaşım sistemi Şavşatlı engelliler tarafından mutluluklakarşılandı.
Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu’nun girişimleri ile Şavşat Kaymakamlığı hizmet binasına engelli vatandaşların rahat bir şekilde girip çıkabilmeleri ve her kata rahat bir şekilde ulaşabilmeleri için engelli ulaşım sistemi yapıldı.
Yıllarca Şavşat Kaymakamlığı hizmet binasına çıkamayarak oldukça büyük sıkıntılar yaşayan bedensel engelli vatandaşlar yapılan ulaşım sistemi ile Kaymakamlık binası rahat bir şekilde kullanabileceği hale getiriyor.
Bu amaçla Kaymakamlık girişine ortopedik engellilere yönelik engelli asansörü yapıldı. Kaymakamlık giriş kapısında engelli ve yaşlılar için yardım çağrı noktası oluşturularak engellilere hizmet edebilecek ve yardımcı olacak görevli bulunacak.
Engelli vatandaşlarımız için yapılıp teslim alınan, Engelli Rampa Asansörü hizmete girerek engellilerin kullanımına açıldı

Şavşat Kaymakamlığı Hükümet Konağı Binasında yapılan ve 95.400,00 TL ye mal olan Engelli Rampa Asansörü, Engelli vatandaşların için büyük bir kolaylık olduğu gibi, engelli vatandaşların yardım almadan, şahsi işleri için bütün kurumlara rahatlıkla girip çıkabilme imkanına kavuşmuş oldular.

Engelli asansörünün yapılmasından sonra Engelliler dernek başkanı Nurbay Usta ve Şavşatlı engelliler Kaymakam Cemil Sarıoğlu’nu ziyaret ettiler.

Şavşatlı engellilerin yapmış olduğu ziyarette Kaymakam Cemil Sarıoğlu, Garnizon Komutanı Üsteğmen Kayhan Sercan Haklı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, daire amirleri engellileri kapıda karşıladı.
Engelliler kendileri için yapılan engelli rampa asansörü ile ilk defa Hükümet Konağı 3. Katında Kaymakamlık makamına çıkma imkanına kavuştular.

Kendileri için yapılan engelli rampası asansörünü kullanarak ilk defa Kaymakamlık Hükümet Konağı Hizmet binasına çıkacak olan engellileri kapıda karşılayan Kaymakam Cemil Sarıoğlu; “Geldiğimiz günden beri engelli kardeşlerimize karşı bir taahhüdümüz vardı. Biz burada sadece yönetici değiliz, engelli yakınıyız, engellilerle burada bir aileyiz. Bu ilçeyi ve kamu binalarımızı daha rahat kullanabilmeleri için neler yapabiliriz diye bir çaba içindeydik. Bugünde bu çabalarımızın bir sonucu olarak Hükümet konağımıza devletimizin desteği ile engelli kardeşlerimizin bütün kamu binalarına ve kurumlarımıza birilerinin yardımına ihtiyaç duymadan ulaşabilmeleri ve işlerini görebilmeleri için bir sistem kurduk. Bu konuda Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekilimiz ödenek konusunda çok yardımcı oldular. Bugünde bu sistemi engellilerimizin hizmetine sunmak için buradayız” dedi.

“Birçok İl ve İlçede Olmayan Bir Derneğimiz Var”

Sarıoğlu; “Hep geldiğim günden beri söylüyorum, engelliler Şavşat’ta çok önemli bir noktada. Yapmış olduğu etkinlikler, faaliyetler ve engellilere yönelik yaptığı çalışmalarla Şavşat’ta birçok ilde olmayan Nurbay Usta’nın başkanlığında bir egeliler derneğimiz var. Ayrıca Engelsiz Yaşam Merkezimiz var. Engelsiz Yaşam Merkezimiz geldiğimiz günden beri çok güzel hizmetler yaptı. Engelli korosu, Tiyatro ekibi, çok çeşitli kurslar, Türkiye gezisi, engellilerin ihtiyacı olan manuel ve akülü tekerlekli sandalye, hasta bezi, havalı yatak, koltuk derneği gibi hatta göz nakli gibi ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çok önemli çalışmalar yapıyor. Bunlar kadar önemli olan Engelsiz Yaşam Merkezinin sürekli açık olması, engellilerin orada çeşitli aktiviteler içerisinde olması, kendilerine bir özgüven gelmesi çok önemlidir. Geçen gün bir arkadaşımız anlattı ben çok etkilendim. Epilepsi hastası bir kardeşimiz, daha önceden haftada bir kaç kez bayılma nöbeti geçiren bir kardeşimizin bizzat kendisinin, ‘ben bu derneğe gelip gitmeye başladıktan sonra artık bu nöbetlerim gelmiyor’ demesi çok önemli şeyler” dedi.

Kaymakam Cemil Sarıoğlu; “ Biz Şavşat’ı Caddesi ile sokağı ile binaları ile park ve bahçe yerleri ile gezi alanları ile engellilerimize daha kolay daha konforlu bir hayat sunmak istiyoruz. Belediyemizde Kamu binalarından tutun kaldırımlar caddelere sokaklara varana kadar egelileri önündeki bu engelleri kaldırıyor. Şavşat Belediyesinin engellilerimiz için sağlamış olduğu yeni yer ile de çok daha rahat edecekler ve çok daha fazla aktiviteler yapacaklarına inanıyorum. Ben biraz önce engelli kardeşlerimize şunu söyledim. Engelliler Derneğini biz kendi evimiz gibi görüyoruz. Biz o derneğe maç izlemeye gidiyoruz, çay içmeye gidiyoruz, yemek yemeğe gidiyoruz ve daha çok bu kardeşlerimizle beraber olmaya çalışıyorduk ama biz onları makamda misafir edemiyordum. Bunun ezikliğini, burukluğunu yaşıyordum. Bugün bu engelli rampa asansörümüzle bir iadeyi ziyarette yapmış oluyorlar. Bugün makamımızda ağırlayacağız, ev sahipliği yapacağız. Bu sıkıntıları yakından yaşamış bir engelli yakını olan bir insan olarak çok mutluyum. Diğer kamu binalarımızda yeni hastanemizde yeni Tarım İlçe Müdürlüğü hizmet binasında yeni yapılan okullarımızda engellilerin ulaşımını da dikkate alarak dizayn ediyoruz ve ona göre projelendiriyoruz. Bir engelli kardeşimizin birine muhtaç olmadan ihtiyaç duymadan bir hizmeti alması çok önemlidir. Bu çalışmalarda engelliler konusunda dernek başkanı Nurbay Bey’de işini gücünü bırakarak bir emek harcıyor. İlçe Kaymakamı olarak kendisine teşekkür ediyorum. Engellilerle bir aile olmuşlar. Çok güzel bir dostluk ve arkadaşlıkları var. Ben onarlın bir Kaymakamı değil ağabeyleri olarak her zaman beni arayabileceklerini söylüyorum. Sadece makam kapımızın değil gönül kapımızın da açık olduğunu da sizlerin huzurunda itiraf etmek ve iletmek istiyorum. Ben buradan bütün Şavşatlılara engellilik kısa vadede veya uzun vadede her zaman karşılaşabileceğimiz bir olgu. Çevremizde bu tür kardeşlerimiz varsa bizlerle veya derneğimizle iletişime geçin. Onları eve mahkum etmeyelim. Bu hayatı sürdürmek için ömür boyu evde yatmaya mahkum etmeyelim. Bizler devlet olarak, sizlerde vatandaşlar olarak bu engellilerimiz sosyal hayata kamu hayatına, bu toplumsal hayata mutlaka kazandıralım. Bu kardeşlerimize yapacağımız en büyük iyilik budur. Hepimizin yapması gereken bu kardeşlerimizin engelliliklerini onlara hissettirmeden bu hizmetleri almaları noktasında yardımcı olmalıyız” dedi.

Bir Müjdede Belediye Başkanından Geldi

Şavşat’ta göreve geldikten sonra engelliler noktasında çok önemli çalışmalar yapan ve her fırsatta engellilerin önündeki engelleri kaldırma noktasında çok büyük bir çaba harcayan ve hatta engelli kelimesini bile kabul etmeyen Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ten engellilere büyük bir hizmet daha geldi.

Daha önce kira ödeyerek ve yerin engellilerin giriş ve çıkışına uygun olmayan bir yerde faaliyetlerini sürdüren engellilere bu faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve daha rahat edebilmeleri için mülkiyeti belediyeye ait olan Belediye Pasajından bir yer verdi. Yerin anahtarını engellilere teslim eden Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yapmış olduğu konuşmada; “Göreve geldikten sonra Şavşat’taki bu kardeşlerimize en güzel hizmeti nasıl veririz bunun çalışması içerisinde olduk. Kaldırımlarımızı cadde ve sokak giriş çıkışlarında düzenlemeler yaptık. Engelli kelimesini kullanmaktan her zaman kaçındım. Buna uygun olarak ta belediyemiz bünyesinde Engelsiz Yaşam Merkezi olarak bir yer tanzim ettik. Bugünde bu yeri kardeşlerimize hediye edeceğiz. Hiç bir kira bedeli alınmayacaktır. Belediye hizmet binamızın alt katında da engellilerimize hizmet veren bir yerimiz var. Bugünde Belediye pasajında kendilerine hiçbir karşılık beklemeden veriyoruz. Bugünde burada anahtar teslimini de yapacağız. Elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Sayın Kaymakamımıza açılışı yapılacak olan bu asansörümüz ve engellilere göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Dernek Başkanımız Nurbay bey ede yapmış olduğu özverili çalışmalarında yanında olacağımızı belirtmek istiyorum. Bugün hem asansörün açılışı hem de bizim engelliler için vermiş olduğumuz yerin anahtarını şu an teslim etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Kardeşlerimize ve Şavşat’ımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Nurbay USTA ve Dernek Üyeleri İlçe Kaymakamımız Sayın Cemil SARIOĞLU’na teşekkür ziyaretinde bulundular. Başkan Öztürk, yaptığı açıklamada belediyeciliğin insanların hayatlarını kolaylaştırma, yaşam şartlarını iyileştirme sanatı olduğunun altını çizerek, “Biz de bunu yapmaya gayret ediyoruz. Her sosyal grubun ihtiyaçlarını tespit edip, o ihtiyaçlara cevap vermek bizim hem belediyecilik hem de insanlık vazifemizdir” dedi.

Zihinsel ve bedensel engelli bireylerin hayata tutunması için her türlü hizmeti yaptıklarına vurgu yapan Başkan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Engelli vatandaşlarımızın hem hayatlarını kolaylaştıracak hem de onların toplumsal yaşamın içerisinde daha rahat bulunabilmelerini sağlayacak çeşitli sosyal projeler uygulamaya çalışıyoruz. Engellilerle, engelsizler arasındaki duvarları kaldırmaya dönük ‘Engeliniz Engelimizdir düşüncesi ile hareket ediyoruz. Sevgi bağını kuvvetlendireceğiz, sevgi köprülerini güçlendireceğiz.”şeklinde ifade etti.

Engelliler Konusunda Avrupa Standartların da Bir İlçeyiz

Birçok müjdeyi bir arada yaşayan engelliler adına kısa bir konuşma yapan dernek Başkanı Nurbay Usta; “ Bu hizmetlerle 2015 yılı engellilerimiz için müjdeler yılı oldu. Hiç bir zaman engelli kardeşlerimiz yalnız bırakmayan Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve bütün kamu kuru ve kuruluşlarımıza siyasi partilerimize, bütün Şavşat halkına teşekkür ediyorum. Engellilerin yıllardan beri özlemini çektiği bu engelli asansörü gerçekleşmiş oldu. Bunun yanında Belediyemiz tarafından tahsis edilen bir yerimiz oldu. Engelliler konusunda ilçemiz Avrupa standartlarını yakalamıştır. Yapmış olduğumuz ürünler Uluslar arası etkinliklerde sergilenmiştir. Şavşatlı Engelliler Türkiye’yi gezmiştir. Şavşat Engelliler Derneğinin Tiyatro Ekibi, Türk Halk Müziği Korosu vardır. Bir yılda en 3-4 kurs açılmaktadır. Engelliler hizmet yerimizi de engellilere ve gelen misafirlere her türlü hizmet çeşitli soğuk ve sıcak içecekler bedava sunulmaktadır. Bizim engellilerimiz aile ekonomilerine katkı sağlamaktadırlar. Önümüzdeki yaza ilçemizde yetişen dut, elma armut, erik gibi meyveleri toplayarak onlardan marmelat, pekmez korava gibi doğal organik ürünler yapacaklar. Allah her ilçeye bizim Kaymakamımız, bizim Belediye Başkanımızı ve diğer idarecilerimiz gibi idareciler nasip etsin. Allah devletimize zeval vermesin. Engellilik bu kardeşlerimizin kendi tercihleri değildir. Herkesin sadece bazen empati kurmasını istiyorum. Bugün bütün idarecilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.” Dedi.

Birçok müjdeyi bir arada alan engelliler ilk defa Kaymakamlık binasına çıkmanın heyecanını, ilk defa kendilerine ait bir yerlerinin olması heyecanını bir arada yaşayarak kendilerine bu hizmetleri sunan Kaymakam Cemil Sarıoğlu’na, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e ve diğer emeği geçenlere teşekkür ederek. Allah sizleri başımızdan eksik etmesin dediler.

Yapılan konuşmalardan sonra engelliler kendileri için yapılan ulaşım sistemi ile Hükümet Konağı 3. Kata kadar çıkarak Kaymakam Cemil Sarıoğlu’nu makamında ziyaret ettiler. Burada idarecilerle bir süre sohbet eden engelliler ilk defa makama çıkma heyecanı yaşadıklarını belirttiler. Yorulmadan nefes nefese kalmadan ilk defa buraya çıkmak büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden engellilere soğuk ve sıcak içecekler ikram edildi.

Mutlulukları her halinden belli olan engelliler daha sonra yine aynı asansörle inerek kendilerini kapıya kadar uğurlayan Kaymakam, Belediye Başkanı ve diğer idarecilere şükranlarını ileterek Hükümet Konağından ayrıldılar.

Share
1155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?