logo

reklam

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez Artvin’e Ne Mesaj Yolladı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bir dizi röportajlar yapmak üzere Ankara’ya geldik. Artvin’in gündemindeki konuları en yetkili ağızlara sormak ve devletin en üst kademesindeki isimlerden Artvin ile ilgili bilgiler almak üzere Ankara’da görüşmelerde bulunduk.

Bilindiği üzere Artvin’in gündemindeki konuların bir bölümü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili konulardı. Bu konuları sorabileceğimiz en önemli isimde hiç kuşku yok ki Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez idi. Haliyle röportaj için kendisinden randevu alarak Müsteşar Fatih Dönmez ile görüştük. Artvin’i konuştuk, Artvin’in gündemindeki konuları masaya yatırdık ve Artvin’e mesajlarını aldık.

Gazeteci Arkadaşlarım Tarık Mutlu, İbrahim Eksilmez ile birlikte gerçekleştirdiğimiz röportajlarımızdaki ana temaları şimdi sizinle paylaşayım.
Türkiye’nin Milli Enerji Ve Maden Politikasının Detaylarını Konuştuk
Bildiğiniz üzere Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin Milli Enerji ve Maden Politikasından bahsederek Türkiye’de yer altında veya yer üzerinde ne tür bir kaynak var ise hepsini değerlendireceklerini ve ülke ekonomisine kazandıracaklarını söylemişti. Bizde Milli Enerji ve Maden Politikası üzerine konuşurken Müsteşar Dönmez, amaçlarının Türkiye’nin milli kaynaklarının değerlendirilmesi, ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılması ve yer altı ve yer üzerindeki değerlerin ham madde olarak ihtiyaç dışındakilerini de yurt dışına ihraç etmek olduğunu söyledi.

Bu maksatla ülkemizin tüm yer üstü ve yer altı kaynaklarını tespit edebilmek için gerek havadan gerekse de yerden bir çok arama çalışmalarına hız vereceklerini ifade eden Müsteşar Fatih Dönmez, gerek hava taramaları ile gerekse de yerden sondajlar ile başta madenler olmak üzere bilinen veya bilinmeyen tüm yer altı değerlerini gün yüzüne çıkaracaklarını söyledi.

Müsteşar Fatih Dönmez’in bu açıklamaları açıkçası beni çok mutlu etti. 20 yıl önce bizler ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynaklarının değerlendirilmemesinden şikayetçi olurduk ve bunların neden değerlendirilemediğini, dışa bağımlı bir ülke konumunda kalmamızın ne denli yanlış olduğunu belirtir ve zengin kaynakların üzerinde fakir bir biçimde yaşamak durumunda kalmamızı eleştirirdik.

Artvin’e Doğalgaz Getiriyoruz

Müsteşar Fatih Dönmez ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede bir önemli konu daha gündeme geldi. Artvin’in de gündeminde olan ve yıllarca hayal olarak kalan bir konuyu konuştuk. Bu konu hiç kuşku yok ki Artvin’e Doğalgaz gelmesi konusuydu.

Müsteşar Dönmez, Artvin’e doğalgaz getirebilmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını, doğalgaz hattı ihalesinin gerçekleştirilerek çalışmaların başladığını ve 2018 yılının sonlarında Artvin’i Doğalgaz’a kavuşturacaklarını söyledi.

Artvin’i Biliyorum Ve Doğasına Hayranım

Müsteşar Fatih Dönmez’e tabi ki sorularımızı yönlendirirken bir yandan da Artvin’i bilip bilmediğini de sorduk. Tabi ki Artvin’i biliyordur ve tanıyordur ancak bizim asıl amacımız Artvin’i yakından tanıyıp tanımadığını, ilimizi görüp görmediğini sormaktı. Sayın Müsteşar Artvin’in bazı ilçelerini görme şansı bulduğunu, Karadeniz’in bir çok ilinin çok güzel bir doğasının olduğunu ancak özellikle Artvin’in doğasına hayran kaldığını bizlere söyledi.
Artvin’in Doğasının Bozulmasına Bakanlık Olarak Müsaade Etmeyiz
Konu doğaya gelince sorulması gereken en önemli soru hiç kuşku yok ki Danıştay’ın verdiği son karar ile birlikte hukuksal tüm engellerin ortadan kalktığı Cerattepe Maden Projesi olmalıydı. Biz Sayın Müsteşar ile bu konuyu da masaya yatırdık. Müsteşar Dönmez, Artvin’in yaylalarını, Kafkasör Yaylalarını bildiğini, bu yaylaların madencilikle bozulmasına göz yumamayacaklarını belirterek, orada bir madencilik yapılacak ise bu madenciliğin yapılmasının koşulları ÇED Raporunda belirtildiği şekilde olacağını, maden şirketinin mutlak surette ÇED Raporunda belirttiği şekilde bir madencilik yapacağını, yapılacak olan yer altı işletmeciliği ile de doğanın mümkün mertebe bozulmadan, çıkarılan cevherin teleferikle taşınarak Murgul’a götürüleceğini ve götürülecek olan madenin de orada işleneceğini ifade etti. Böylelikle Artvin Cerattepe Bölgesi’nde doğanın mümkün mertebe zarar görmeyeceğini, bölgede minimum civarda bir ağaç kesiminin olacağını ve kesilen ağaçların yerine kat ve kat ağaç dikileceğinin taahhüt edildiğini hatırlattı.

Devlet Kontrolü Altında Bir Madencilik Yapılacak

Yapılacak olan madenciliğin sanki devlet kontrolü altında yapılmayacağı şeklinde bir algının kamuoyunda oluşturulmaya çalışıldığına vurgu yapan Müsteşar Fatih Dönmez, madenciliğin her aşamasının devletin ilgili kurumları tarafından denetlenmekte olduğunu, sadece Artvin’deki değil ülkemizin her bölgesindeki madenler için durumun bu şekilde yürütüldüğünü, devletin ilgili kurumlarınca oluşturulan komisyonların Valilik nezdinde denetlemeler yapmakta bulunduğunu, yapılan denetimler sonucunda ÇED’e aykırı durumların tespiti durumunda ise gerekli müeyyidelerin uygulanacağını belirtti. Madencilik bakımından ülkemizin geldiği noktanın ileri seviyede ve Avrupa standartlarında üzerinde olduğunun altını çizen Dönmez, çevreye duyarlılık konusunda da bakanlık olarak çevre görevleri arasında olmamasına karşın ruhsat alan tüm firmaların hassasiyetlerini de takip ettiklerini belirterek bu konuda yanlış yapan firmaların tespiti durumunda ruhsat iptaline kadar gidebilecek düzeyde cezaların gündeme gelebildiğini hatırlattı.

Milli Zenginliklerimizin Aleyhine Lobi Oluşturulma Gayretleri Bulunmakta

Müsteşar Fatih Dönmez, milli kaynakların kullanılması noktasında devletimiz ne zaman bir adım atsa hemen karşısında muhalefetin oluştuğuna vurgu yaparak doğru yaklaşımlarla yapılan muhalefete her daim saygı duyduklarını ancak milli değerlerin kullanılmasını engelleyici maksatla yapılan muhalefetler karşısında da bakanlık olarak bir duruş sergilediklerini ifade etti. Artvin ya da başka bir yerde bir milli değerin ülke ekonomisine kazandırılması için hazırlanan her türlü projede titiz araştırmaların yapıldığı, getirilerinin ve götürülerinin fizibile edildiğini, yapılacak olan çalışmaların çevreye ve insan sağlığına etkilerinin iyi bir şekilde araştırıldığı konularına da vurgu yaparak Artvin Halkının da farklı bölgelerdeki halkında rahat olması gerektiğini belirterek çevreyi, insan sağlığını yok edecek çalışmaların tespiti durumuna her türlü müeyyidenin uygulanacağından şüphe duyulmamasını istedi.

Madenlerden Brüt Üzerinden Vergilendirme Yapılmaktadır

Madencilik konusunda bir yanlış algılama olduğuna vurgu yapan Müsteşar Dönmez, çıkarılan maden cevherinden alınan devlet paylarının düşük olduğu şeklindeki algının yanlış olduğunu söyledi. Yaptığımız röportajda bu konunun altını çizen Fatih Dönmez, bu tür maden projelerinde devlet payının brüt üzerinden yüzde 2 ila 10 arasında değişen oranlarda vergilendirilmede bulunulduğunu ve bu vergilendirmenin devlet payı altında alınan ek bir vergi olduğunu, devletimizin işleyişindeki kanuni vergiler, dolaylı ve doğrudan vergilerin ise bu vergilendirmenin dışında bulunduğunu ifade ederek brüt üzerinden alınan devlet payından ise masrafların ya da zararların düşülmediğinin altını çizdi. Net gelir üzerinden düşünüldüğünde ise alınan devlet payının oranının ise yüzde 20’lerin dahi üzerine çıktığını, dolaylı ve doğrudan gelirler ile birlikte her maden projesinde şirketlerin yüzde 75-80’lere varan oranlarda giderlerinin ortaya çıktığını da söyledi.

Artvin’de Maden Projesi Valilik Ve İlgili Bakanlıklarca Sürekli Denetlenecek
Maden projesine ilişkin olarak Artvin halkına son bir mesaj veren Müsteşar Fatih Dönmez, Artvin Valiliği başkanlığında kurulan bir denetleme komisyonu aracılığıyla Cerattepe projesinin sürekli denetim altında tutulacağını, bunun yanı sıra ilgili bakanlıkların konusunda uzman ekiplerince de projeleri denetleyeceğini ve bunun yanı sıra Bakanlık olarak başlattıkları yeni denetleme merkezi projesi gereğince bağımsız teknik kuruluşlarca da tüm madenlerin özellikle de Cerattepe Projesinin de denetleneceğini de sözlerine ekledi.
Fatih Dönmez, Artvin halkın selamlarını ileterek Artvin halkının gönüllerinin ferah olmasını isteyerek Devletin Cerattepe Projesi’ni hassasiyetle sürekli denetleyeceğinin de bilinmesini istedi.
Bu röportajımıza ilişkin önümüzdeki yazılarımda yine ayrıntıları aktaracağım.

Share
328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...