logo

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Tonbul: Vesayetten Kurtulmak İçin ‘Evet’i Destekliyoruz

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Artvin’e gelerek Enerji-Bir-Sen üyeleri ile sendika toplantısında bir araya geldi. Tonbul yaptığı konuşmada ülkemizin vesayetten çok çektiğini ve vesayetten kurtulması için ‘Evet’i desteklediklerini söyledi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Artvin’e geldi. Beraberinde Genel Başkan Yardımcıları ile birlikte Artvin’e gelerek DSİ 26.Bölge Müdürlüğü Lokalinde Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen üyeleri ile birlikte akşam yemeği yiyen Genel Başkan Hacı Bayram Tombul, Enerji-Bir-Sen Artvin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen sendika toplantısına katıldı.

DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, DSİ Çoruh Projeleri Bölge Müdürü Celal Tokalak, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, DSİ Bölge Müdür Yardımcıları Turan Karagöz ve Süleyman Yılmaz, Memur-Sen Artvin Temsilciliği ve Enerji-Bir-Sen üyeleri katıldılar. Toplantının açılış konuşmasını Enerji-Bir-Sen Artvin İl Başkanı Süleyman Yılmaz yaptı. Süleyman Yılmaz konuşmasında katılımcıları selamladıktan sonra; “ Geçen hafta Cumhurbaşkanımızın da katıldığı Memur-Sen Türkiye buluşması ve genişletilmiş başkanlar kurulu toplantısı nedeniyle toplandığımız Antalya’da Genel Başkanımızın referandum mitingleri kapsamında Muş, Bingöl, Bitlis, Iğdır ve Kars programlarının olduğunu öğrendiğimde, Sayın Genel Başkanım Artvin sizleri özledi, mutlaka Artvin’e bekliyoruz, demiştim. Bizleri kırmayarak yoğun programından zaman ayırarak Artvin’e gelerek bizleri onurlandıran, gururlandıran hemşerimiz, ağabeyimiz Hacı Bayram Tombul’a İl Başkanlığım adına şükranlarımı sunuyorum.

Memur-Sen’in kurucusu, Mescidi Aksa Şairi Büyük Üstad, Yazar, Şair, Mütefekkir ve eylem adamı Mehmet Akif İnan’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Rahmetli Akif İnan ve arkadaşlarının 1995 yılında kurdukları Memur-Sen o tarihlerde bir avuç insandan oluşuyorken 1 Milyon 111 Bin 111 üye hedefi ile bizleri gururlandırmaya devam ediyor.

Özgürleşmeyi, demokratikleşmeyi, sivilleşmeyi, mazluma destek olmayı, zulmü ortadan kaldırmayı, insanı ve insan onurunu korumayı kendine şiar edinen Memur-Sen, özelde üyelerinin ekonomik, sosyal, kültürel, özlük hak ve menfaatlerini korumayı amaçlarken, genelde ise ülkemizde ve Dünya’da cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı amaçlamaktadır. ” diyerek konuşmasına başladı. İl Başkanlığı adına üyelerinin sorunlarını aktaran Süleyman Yılmaz; “ Sayın Genel Başkanım bizler de sizlerin öncülüğünde Artvin’de 2006 yılında bir fidan dikmiş ve 5-10 kişi ile başlattığımız bu hareket bugün Çınar ağacına dönüşerek 200 üyeye ulaşmış durumdadır. 10 ayrı işyerinde örgütlüyüz ve her işyerinde yetkili durumdayız. DSİ’de çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 80’i tüm çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 70’i üyemizdir.

Sayın Genel Başkanım Artvin’deki çalışanlarımızın en önemli talebi tayin konusudur. Mevcut durumda DSİ’de çalışan memur personelin üçte biri tayin talep etmektedir. Tayin konusunun daha adil daha şeffaf ve çalışanın önünü görebilmesi adına kalıcı bir sisteme dönüştürülmesi gerekmektedir.

Çalışanlarımıza maddi katkı sağlanmalıdır. Sayın Başkanım, Artvin DSİ çalışanları için 50 saat fazla mesai ayrıca koruyucu giyim yardımı ile toplamda yıllık ortalama 3 Bin 500 TL kazandırdınız. Bu kazanımlardan dolayı sizlere müteşekkiriz. Ilısu’da olduğu gibi arttırılmasını talep etmekteyiz. Bu şekilde tayin sıkıntısının bir nebze olsun rahatlayacağını düşünüyorum.

Şube müdürlerimiz kadrolu değildir. Kadro konusunda yardımlarınızı bekliyoruz.

Çok riskli çok yüksek maliyetli işleri projelendiren, ihale eden, tatbik eden kontrol mühendislerimizin olası adil ve idari soruşturmalarda yaşanabilecek tazminat davalarına karşı mali sorumluluk sigortasını talep etmekteyiz.

EÜAŞ’da Yüksek Gerilim tazminatları ile sağlanan kazanımının daha da yaygınlaştırılması ve attırılmasını talep etmekteyiz.

ÇAYKUR çalışanları üretimi bizzat kendileri yaptıklarından, Fabrikalarda yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle tazminat davaları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu duruma bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Yine Çay fabrikalarında, bazı müdürlüklere vekaleten bakanlar bulunmakta fakat vekalet ücreti alamamaktadırlar. Bu konunun da çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Sayın Genel Başkanım sizlerin toplu sözleşme kahramanı olduğunuzu ve taleplerimizi karşılayabileceğinizi çok iyi biliyor ve şimdiden teşekkür ediyoruz.

Bugünün ihyası yarının inşası için, kaygısı ve sevdası bir olanların ortak paydasında buluştuğu, Memur-Sen’imizin, bu ülkenin, bu milletin ve bu ümmetin en etkili ve en sivil, sivil toplum kuruluşu olmasında, emeğini ve yüreğini ortaya koyan, çok değerli yöneticileri ve üyelerini şahsım İl Yönetimim adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. ” ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

Mehmet Kocatepe: Sizlere Bu ülkenin hiç olmadığı kadar bugün ihtiyacı var

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, her zaman belli dönemlerde belli gayretlerin öne çıktığını belirterek sözü 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasına getirdi. Kocatepe;” Spordan gelen bir alışkanlık olduğunu sanıyorum. Rakip güçsüz görününce motive olamıyoruz. Bizde ona uygun maç yapıyoruz. Ama hiçte öyle değil. Pehlivan sözü der ki ‘Rakip karıncada olsa onu dev belle’ onun için fantazi yapma zamanı değil. Bu sadece referandum değil gelecek birçok seçimin, gelecek birçok nesilin yol ayrımına neden olan bir referandum.

Avrupa konseyi yerel meclis üyesiyim biliyorsunuz. Fransa’dan yeni geldim. Onları bir görseniz nasıl çalışıyor. Avrupa konseyinde başta 1 numara Hollanda var şuanda her şeyiyle Hayır için çalışıyor. Hemen arkasından Almanya geliyor yanlarına Güney Kıbrıs’ı da almışlar. Yunanistan, Belçika hepsi başrolde oynuyor. 3 gün boyunca yaptığımız toplantıda hep bunların sesi çıkmaya çalışıyor. Yani buda demek oluyor ki eskiden piyonları vasıtasıyla yaptıkları işi şimdi işin ciddiyeti büyük olduğunu bildikleri için artık patron sahaya inmiş.

Memur Sen’in gücünü biliyoruz. Rakibimiz öyle burada görünenler değil. Oyun büyük. Sizlere her zamankinden daha çok bu ülkenin ihtiyacı var”dedi.

Tonbul: Darbelerle verilen haklar darbelerle geriye alınmıştır, şimdi kazanımlarımızı korumak için biz ‘Evet’ diyoruz

Son konuşmacı olarak Enerji – Bir – Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul kürsüye çıktı. Tonbul, Memur-Sen’in ve Enerji Bir-Sen’in tarihi geçmişini anlatarak konuşmasına başladı. Tonbul, konuşmasının devamında; 1961 darbe girişimiyle anayasada memurlara sendikal hakların verildiğini fakat memurların sendikal haklarını çok iyi kullanamadığı için yine bir darbe girişimi sonrasında 1971 darbesinde verilen haklar geri alındığını memurlara örgütlenme yasağı geldiğini söyledi.

Memurlara güven olmadığını için vesayetin kurumsallaştığını dile getiren Tonbul;” Siz siyaset yapamazsınız sendikalara üye olamazsınız sizin aslında çokta kafanız çalışmaz biz sizin yerinize düşünür her şeyi hallederiz manasına gelen işte vesayetin kurumsallaşması başladı 1971 darbe sonucunda.

1995 yılında konfederasyonlar kurulmaya başladı ve Memur Sen de kuruldu. Bizden önce kurulan konfederasyonlar bizim isteklerimizi karşılamıyordu. Bizde insanları birleştiren kutuplaştırmayan uyumlu çalışmalar yürüten Memur Sen konfederasyonun kurduk.”dedi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “Hükümet Sisteminin bürokratik vesayetin altında kaldığını söyledi. Tonbul, “ Mevcut sistemin vesayetten kurtulamaması bu sistem değişikliğini gerekli kıldı. Hızlı karar alınamıyor. İşler yürümüyor. Türkiye’nin ekonomide hamle yapabilmesi için bu sistem değişikliği şart. 16 Nisanda verilecek karar ile Cumhurbaşkanlığı sistemi bürokratik vesayeti ortadan kaldıracak. Hızlı karar alma sürecinin önünü açılacak” dedi.

Geleceğimiz İçin Çalışmak Zorundayız

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında “evet” çıkması durumunda Türkiye’nin önünün açılacağını söyleyen Tonbul, şöyle konuştu:

“16 Nisan’dan sonra 7 Haziran’ı bir daha yaşamayacağız. Meclis’te benim ve Mecliste milletin istediği yasalar çıkacak. Türkiye’nin her alanda önü açılacak. Şimdi bu vesayetin son kalıntıları da kalkıyor. Onun için ‘evet’ diyoruz. Bunda bizim bir menfaatimiz yok. Çocuklarımızın geleceği için istiyoruz. Hepimiz 16 Nisan’a kadar çalışmak zorundayız. Kendimiz için. Ne Sayın Cumhurbaşkanı için ne AK Parti için ne de vekil için. Geleceğimiz için ülkemizin geleceği için, ümmetin geleceği için çalışmak zorundayız.”

Bu Ülkeyi Hep Birlikte Kazandık

16 Nisan’a kadar ülkenin geleceği için çalışacaklarını söyleyen Tonbul, “Bu ülkeyi kazanırken Kürt, Türk, Alevi ve Sünni diye ayrılmadı. Çanakkale de hep birlikte bu topraklar için mücadele verdik. Kurutuluş savaşında manda ve himayeye karşı hep birlik dur dedik. Çünkü bu ülke bizim. Çünkü bizim imanımıza göre, ya dinde kardeşiz ya da yaradılışta eşitiz. Allah’a çok şükür ki biz dinde kardeşiz.” diye konuştu.

Siyaset yapmadıklarını taraf olduklarını belirten Tonbul, “Hayır diyende Evet diyende bizim insanımız. Biz memur sen olarak bir çalışma yaptık. Bizi ilgilendiren kısımlarını sizinle paylaşmak istiyorum. 18 Yaş beni ilgilendirmiyor 18 yaşında olanları ilgilendiriyor. Anayasa mahkemesinde ki askeri üyelerin kalkması aslında vesayetin kalkmasının bir örneği olduğu için beni ilgilendiriyor. Askeri vesayetin Türkiye’yi ne hale getirdiğini hepimiz biliyoruz. 15 Temmuz ve öncesini herkes çok iyi biliyor.

Bir istatistik sonucunda diyor ki 62 ailenin kazancı dünyada 3,5 milyar insanın kazancıyla eş değer. Düşüne biliyor musunuz böyle bir dünyayı. Sendikalar neden var? Halkça bölüşüm için var. Hakkı aramak için var. Onun için biz 16 Nisan’da da tarafız. Tarafımız adil olmak için, bertaraf olmamak için taraf olacağız. Hollanda’ya Almanya’ya Belçika’ya gücümüzü göstermek için taraf olacağız. Bu değişim Tayyip Erdoğan için Ak Parti için değil bu değişim bizim için, ülkemiz için, çocuklarımız için, istikbalimiz için. Bunu böyle düşünmek lazım. Kafası karışık arkadaşlar tekrar tekrar düşünmesi lazım düşünmekte yetmez sahaya inip anlayanın anlamayana anlatması lazım.

Benim anladığım 50+1’i millet olarak vermiş olduğum zaman hükümeti kurmuş olacağım. Milletin hükümeti olacak partilerin hükümeti değil” diyerek 16 Nisan’da güçlü Evet denilmesini istedi.

Konuşmaların ardından Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, günün anısına Enerji-Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul’a Artvin Deriner Barajı’nın fotoğrafının yer aldığı bir tablo hediye etti. Hep birlikte çekilen hatıra fotoğrafının ardından program son buldu. Tonbul, miting programlarına devam etmek üzere ilimizden ayrıldı.

Share
736 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?