logo

Enerji Bakanı’ndan Cerattepe İle İlgili Bomba Açıklamalar

Taner Yıldız: Artvin Cerattepe’de iyi niyetli, masum bir çevrecilik anlayışıyla eylem yapanların dışında manipülatif ve spekülatif davrananlar var, onların sözleriyle bölgedeki yatırımı bırakmamız mümkün değil.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Artvin Cerattepe’de iyi niyetli, masum bir çevrecilik anlayışıyla eylem yapanların dışında manipülatif ve spekülatif davrananlar olduğunu, onların sözleriyle bölgedeki yatırımı bırakmanın mümkün olmadığını söyledi.

Yıldız, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Yönetim Kurulu’nu kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Taner Yıldız’a Artvin Kafkasör’de yaklaşık bir ayı bulan sürede yaşanan gelişmeler ve Artvin halkının tepkileri soruldu.

‘Enerji ve Maden Projeleri Çevreye Uygun Projelerdir’

Bakan Taner Yıldız, enerji ve maden projelerinin çevreye rağmen değil, çevreyle beraber yapılan projeler olduğunu söyledi.

Bakan Yıldız, bir gazetecinin, “Artvin Cerattepe’de bakır madeni çıkarılmasını istemeyen çevrecilerin nöbet tuttuğu, bölgede maden çıkarılmaya devam edilip edilmeyeceği ve ağaçların kesilip kesilmeyeceği” sorusu üzerine, “Enerji projeleri çevreye rağmen değil, çevreyle beraber yapılan projelerdir” dedi.

Cerattepe’deki ihale süreciyle ilgili bilgi veren Bakan Yıldız, Artvin’in doğal güzellikleri ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna vurgu yaptı. Bakan Yıldız, bölgeyi gezip gördüğünü belirterek, “Doğal güzellikleri çok iyi olan, Türkiye ortalamasının daha üzerinde olan bir yerimiz ama biz her zaman söylüyoruz, enerji projeleri çevreye rağmen değil, çevreyle beraber yapılan projelerdir” diye konuştu.

İhale sonucunda verilen ruhsatla yer üstü değil, yer altı madenciliği yapılacağını anımsatan Yıldız, “Ne madenden ne çevremizden vazgeçmemiz lazım. Bu mümkün mü? Evet mümkün” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki madenin çıkartılması gerektiğine işaret eden Yıldız, “O maden Türkiye’nin ithal ettiği kaynaklardan birisini ihraç etmeye dönük, kendi ihtiyaçlarımızı karşılamaya dönük bir çalışmadır. Bu konuda devletin işletmecilik anlayışı kendini özel sektöre bırakmıştır. On üç yıldır bunu yapıyoruz. Orada bir ruhsat verildi. O ruhsatla çıkartılan cevher orada işlenmeyecek, Samsun’a taşınacak. Gerek teleferikle, gerekse kamyonla beraber. O madenciliğin içerisinde herhangi bir kimyasal yapı bulunmayacak. Ne madenciliğin içerisinde ne de çevresinde. Sekiz tane açılan araştırma kuyusuyla beraber yer altı su seviyeleri ve yer altındaki suyun kalitesi her zaman kontrol edilecek. Bunun taahhüdünü Çevre Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı olarak veriyoruz. Orada herhangi bir kirlenmeye zaten biz de müsaade etmeyiz ama derseniz ki bütün bu tedbirler alınmış olmasına rağmen biz buradan maden çıkartılmasını istemiyoruz. Bu doğru bir yaklaşım değil.”

“Yeşile ve çevreye dikkat ediliyor”

Bölgede kaç ağaç kesileceğini özellikle sorduğuna dikkati çeken Yıldız, bölgede bir başka tesis için daha önce çok daha fazla ağaç kesildiğini, burada gerçekleşen projelerin Artvin’deki vatandaşların yararlanması adına yapıldığını vurguladı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, yeşile ve çevreye dikkat edildiğini ancak tüm bu hassasiyete rağmen “Orada maden çıkartılmayacak” denmesinin doğru bir yaklaşım olmayacağını ifade etti.

Ülkenin yeşilinden de tabii kaynaklarından da vazgeçilmemesi gerektiğini belirten Yıldız, şöyle devam etti:

Bakan Taner Yıldız açıklamasının devamında; “”Yurt dışında şehir merkezinin hemen yanı başında yapılan tesisler vardır. Ormanın içerisine yapılan tesisler vardır. Çünkü o madenin taşınma ihtimali ve imkanı yok. On bin yıl önce, 1 milyon yıl önce nerede o maden oluşuyorsa ancak orada çıkartabiliyorsunuz. Bulunduğu yerde çıkartabiliyorsunuz. O yüzden ben Cerattepe’de iyi niyetli, masum bir çevrecilik anlayışıyla karşı çıkanları istisna tutuyorum ama onun haricinde manipülatif ve spekülatif davrananlar var. Bizim onların sözleriyle oradaki yatırımı bırakmamız söz konusu olmaz. Türkiye’nin varlıklarını, değerlerini o arkadaşlarımızın bizler kadar düşündüğü kanaatinde değiliz. O yüzden hem maden çıkartılmalı hem de çevre hassasiyetleri dikkate alınmalı. Alınmıyor mu? Hayır alınıyor. Bütün bunlarla alakalı tedbirlerimizi aldık. Cevher çıkartılmasıyla alakalı oluşan boşluklar tekrar doldurulacak. Bunla alakalı herhangi bir görsel sıkıntı da inşallah oluşmayacak” diye konuştu.

Taner Yıldız: Madenden Vazgeçemeyiz, Ağaç Kesildi de Kötü mü Oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Artvin Cerattepe’de çıkarılacak olan madene karşı yapılan protestolarla ilgili “madende de çevremizden de vazgeçemeyiz.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Artvin Cerattepe’de çıkarılacak olan madene karşı yapılan protestolarla ilgili konuştu. Yıldız, “Kaç ağaç kesilecek diye sordum. Teleferik yeri var binlerce ağaç kesildi. Hemşerilerimizin kullanması için kötü mü oldu?” diye konuştu.

“Madenden vazgeçemeyiz”

İşte Yıldız, tüm Artvin halkının beklediği bu açıklamasında basın mensuplarının Cerattepe ve çevreye ilişkin sorularını yanıtlarken; “ Cerattepe’de ihale yapıldı. Firmalar yarıştı. Maden işleri genel müdürlüğümüzün yaptığı ihale bir firmada kaldı. Gittim bizzat gördüm. Doğal güzellikleri Türkiye ortalamasının üzerinde enerji projeleri çevreye rağmen değil çevreyle beraber yapılır. Biz orada bir ruhsat verdik. Yer üstü madenciliği değil bu. Yeraltı madenciliği yapacak. Ne madenimizden ne çevremizden vazgeçmemiz lazım. Oradaki madeni çıkarmamız gerekiyor. Türkiye’nin ithal kaynaklarından birini ihraç etmeye dönüştürüyor.

Çıkartılan cevher orada işlenmeyecek. Murgul’dan Samsun’a taşınacak. O madenin içerisinde herhangi bir kimyasal yapı bulunmayacak. 8 tane açılan araştırma kuyusu ile beraber yeraltı su seviyeleri ve suyun kalitesi her zaman kontrol edilecek. Bunun taahhüdünü veriyoruz. Orada herhangi bir kirlenmeye müsaade etmeyiz.

Kaç ağaç kesilecek diye sordum. Teleferik yeri var binlerce ağaç kesildi. Hemşerilerimizin kullanması için kötü mü oldu? O ne kadar makulse maden işleri o kadar makuldür. Orada kesilenle mukayese edilemeyecek kadar… Öyle fotoğraflar var ki yurt dışında şehrin merkezinde tesisler vardır. Orman içinde tesisler vardır. 10 bin yıl önce 1 milyon yıl önce nerede oluşuyorsa orada çıkartabiliyorsunuz. O yüzden ben Cerattepe’de masum bir çevrecilik anlayışı ile karşı çıkanları ayrı tutuyorum. Manipülatif davrananları ayrı tutuyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » »
Share
1846 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?
#

Enerji Bakanı’ndan Cerattepe İle İlgili Bomba Açıklamalar” için 1 yorum

  1. Erhan Kırmızı : diyor ki:

    Maalesef Bakan dediğim dedik, öttürdüğüm düdük diyor. Yanlış, çok yanlış, halkın tepkisini daha düzgün okumalı.