logo

15 Ocak 2016

En Popüler Meyve Yaban Mersini Artvin’de

Dünyanın birçok yerinde en popüler meyve olan yaban mersini Artvin’de de yerini almaya başladı.

Birkaç yıldır yetiştiricilik yaban Fatih Kıran ne yazık ki gelen taleplere karşılık veremez duruma geldi. Kemalpaşa’da yaban mersininin en büyük üreticisi olarak bilinen kişi olarak anılan Fatih Kıran yoğun talepler üzerine birçok il den ve yabancı ülkelerden gelen taleplere cevap veremez durumda oldu. Kıran; “şu ana kadar 16 bayilik teklifi alırken bu bayilerden her biri 10 bin kavanoz  yaban mersini marmaletı talebinde bulundular. Yani bu durumda şuanda 80 ton yaban mersini meyvesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bunu tek başına karşılayamayan kıran vatandaşın artık uyanıp yaban mersini yetiştiriciliğine başlamalıdır diyerek uyarılarda bulunuyor” dedi.

Hedef 25 Ton

Artvin’ de tek yaban mersini üreticisi aynı zamanda organik belgeli olan Fatih Kıran; “2018  yılında hedeflerim arasında 25 tonluk gibi bir rakama ulaşacağım bu da 50 bin kavanoz marmelat eder . Bir yılda tam 450 kargo çıkışı yaparak meyvelerimi bayilere gönderdim. İleri gelen bir iş adamından ortak yapalım teklifi geldi ciddi manada sermaye ortaya koyarak teklifte bulundu fakat ben kabul etmedim geleceği parlak olan bu meyvenin bölgemizde herkesin yetiştirmesi gerektiğini sanıyorum ayrıca  Samsun’dan, Bursa’dan, Giresun  gibi illerden  danışmanlık teklifleri alıyorum hatta bu bölgelere ücretli olarak gidip danışmanlık veriyorum bölge insanıma bedava bu işi öğretmek ve örgütlemek istediğim halde hiç kimseden teklif almıyorum.

Tam Budama Zamanı

 Eğer bölgemizde irili ufaklı olarak bu işi yapan varsa bu meyvenin şimdi tam budama zamanına geldik. Yaban mersini budaması ocak ayı ortalarında yapılır ve mutlaka teknik budama şarttır. Aksi halde ağacı erken yaşlandırırız buda meyve vermemeye başaklaması demektir. Ne yazık ki Türkiye de ki yaban mersini üreticilerinin yüzde 95 i budamayı tam anlamıyla bilmiyor. Tarım müdürlükleri bu konuda yetersiz kalıyorlar ne yazık ki hem kendileri bilmiyor diğer taraftan da bilen birilerinden bilgi almıyorlar. .Bu meyvenin geleceği çok parlak Artvin de bu meyve kolaylıkla yetişiyor insanların en büyük geçim kaynaklarından biri olmalıdır insanlar daha duyarlı olsa biz bunu Artvin de marka haline getirebiliriz “şeklinde konuştu.

Etiketler: » »
Share
2091 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?