logo

En Büyük Çevre Davası Artvin’den

Artvin’in Cerattepe bölgesinde çıkartılmak istenen maden işletmesine karşı Türkiye’nin en kalabalık çevre davası açıldı. Bergama’nın 1993 yılında 652 kişiyle açtığı çevre davasının rekoru 760 kişi ve 61 Avukat ile Artvin’in açtığı dava ile kırılmış oldu.

 

Artvin, İzmir, Ankara, İstanbul,  Adana, Bursa, Muğla, Edirne, Antalya, Zonguldak, Balıkesir, Tunceli ve Yalova Barolarına kayıtlı avukatlara vekalet veren çevreciler  Cerattepe Bölgesi maden çıkartılmaması için dava açmalarını istediler.  ÇED olumlu kararın iptali için vekalet veren 760 kişi 61 avukatla Türkiye’nin en kalabalık çevre davalarına imza atmış oldular.

105 sayfalık dava dosyalarıyla Artvin adliyesine giden çevreciler davalarını açtılar. Burada açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği yönetim kurulu üyesi aynı zamanda dernek avukatlarından Av. Bedrettin Kalın yaptığı açıklamada, “Uzun zamandır hazırlamakta olduğumuz davamızı bugün açıyoruz. Bildiğiniz üzere Rize İdare Mahkemesinde 2013 yılında maden şirketinin almış olduğu ÇED olumlu kararının iptali için dava açmıştık. O davada Rize İdare Mahkemesi ÇED olumlu kararının iptaline karar vermişti. Bu kararın ardından Danıştay’da yargılama süreci devam ederken bu kez maden şirketi tümüyle yasaya, adalete vicdana her şeye aykırı 2009 genelgesi isminde bir genelgeye dayanarak tekrar bir ÇED raporu oluşturdu. Bu ÇED raporu bir önceki davada iptal edilen ÇED raporundaki eksikleri tamamladığı iddia ediliyordu. Esasen bu hukuken de mümkün değildi yasal olarak da mümkün değildi çünkü mahkeme kararı bir eksiklikten söz etmiyordu. Önceki ÇED iptalinde bir eksiklik varda bu eksiklik tamamlanmalı bir karar değildi. Önceki karar tümüyle bir maden işletmesi halinde Artvin şehir merkezinin yasal alan olmaktan çıkacağına ilişkindi. Yani bir maden işletmeciliği açısında belirlenmiş olan alanın uygun bir alan olmadığına karar verilmiştir. O genelgeye dayanılarak çıkarılmış olan yeni CED olumu kararının da iptali için yasal olarak dava açmamı gerekiyordu. Bu gün itibariyle davamızı hazırladık.   Konu olarak ÇED’in iptali davasıdır. Özellikle katılım açısında önem kazanıyor. Türkiye Barolar Birliğinin ve TMMOB’in büyük katkısı oldu. Bunun dışında Çevre davalarının en büyüğü Bergama davasıdır. Bergama davası 1993 yılında 652 kişiyle açılmıştı bugüne kadarki en kalabalık çevre davasıydı. Bizim bugün açtığımız dava 760 kişiyle açılmış ve şuanda Türkiye’nin en büyük çevre davası olmuş davadır. Katılım itibariyle en önemli ve en büyük davalardan biri oldu.

Bergama davasının tarihsel önemini hiçbir zaman yadsımıyoruz ancak bugünde Artvin halkı böyle büyük bir davaya imza atmış oldu hep beraber.  Artvin barosunda ve İzmir Barosu, Ankara Barosu, İstanbul Barosu,  Adana Barosu, Bursa Barosu, Muğla Barosu, Edirne Barosu, Antalya Barosu, Zonguldak Barosu, Balikesir Barosu, Tunceli Barosu, Yalova Barosu, avukatlarından oluşan 61 avukat arkadaşımız bu davada görev almış oldu. 105 sayfalık dava dilekçemizi bugün hazırladık.  Bugüne kadar açtığımız bütün davalarda yürütmeyi durdurma kararı aldık. Bugün ki bu davamızda da yürütmeyi durdurma kararı alacağımızı umut ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu güne kadar açılmış en büyük dava ise 1993 yılında 652 kişiyle açılan Bergama davası.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
800 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?