logo

Ekinci;  “Davutoğlu Balta’yı Taşa Vurdu!”

Eski Orman Bakanı Hasan Ekinci,  MHP Artvin Milletvekili Adayı Muhammed Altunal’ın konuk olduğu Çay TV’de İbrahim Eksilmez’in sunduğu 25. Saat Programına Ankara Stüdyosundan canlı olarak bağlanarak Genel ve yerel konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Ekinci, politikalarından dolayı, AKP’yi bombardımana tuttu. Milletvekili İsrafil Kışla’nın Artvin’e hizmet veremediğini, Özelikle Başbakan Davutoğlu’nun Fotorlu siyaset artık geride kaldı” sözünden dolayı 50 yılını vermiş olan Demirel’e hakaret ettiğini savunan Ekinci; “Öncelikle özlediğim Artvin hemşehrilerimle buluştuğum için çok mutluyum. Öncelikle iki hususu belirterek başlamak istiyorum.  Birkaç gün önce sayın Davutoğlu,  Karadeniz Demirel’i kast ederek Bölgesi’nde şunu söyledi; “Daha önce Foter vardı, geçmişte o da böyle vaat ediyordu gibi  bir beyanda bulundu.”dedi.  Demirel Türk siyasetinin en önemli devlet adamıdır.

Davutoğlu’nun Demirel’e Özür Borcu Var!

Yarım yüzyıl modern Türkiye’yi bir baştan bir başa  inşa eden ve kalkındıran, bu günlere getiren bir büyük devlet adamıdır. 9. Cumhurbaşkanımızdır. Benim başbakanımdır. Onun hükümetinde bulunmaktan büyük onur ve şeref duydum. Artvin’deki hizmetlerimi de onun gücü ve direktifleriyle yaptım.  91 yaşında olan Demirel, bu akşam Artvinli hemşehrilerime sevgilerini gönderdi.  Davutoğlu Baltayı taşa vurdu. Özellikle Doğru Yol, Adalet ve Demokrat Partili,  belki de AKP’ye oy veren vatandaşlarımızı da üzdüğünü ifade etmek istiyorum.  Bu konuda özür dilemesi gerektiğini de ifade etmek istiyorum.

Rahmetli Menderes’i Dillerine Doluyorlar!

Bugünlerde yine Rahmetli Menderes’i dile dolaşmıştır.  Rahmetli Menderes, onun devamı olan Adalet Partisi, onun da devamı olan Doğru Yol Partisi Bugün de demokrat partidir.  O bizim demokrasi şehidimizdir.  Onun üzerinden siyaset yapmasını yadırgıyorum. Menderes’in ilk temsilcisi Demirel’dir.  Bu partinin tapusu Demirel’indir. AKP Demirel’in tapusuna “Gece Kondu” kondurmuştur!. Bizim partililerimizde onlara oy vermiştir. Ama maalesef bizim tabanımızı derinden üzmüştür.

Akşener’e Yapılan İğrenç İftirayı Kınıyorum

Bunu söyledikten sonra,  esas beni derinden üzen bir diğer konu da siyaset seviyesi çok aşağılara indi. Eskiden bu sevilere inmezdi. Benim beraberce çalıştığım. DYP’de beraber çalıştığım Genel Başkan Yardımcısı  sayın Meral Akşener benimle beraber Genel Başkan yardımcıydı ve bizim İç İşleri Bakanımızdı. Beraber çalıştık.  Onun beyi de bizim hemşehrimizdir.  Yakın akrabalık seviyesinde akrabamızdır. Akşener’e yapılan çirkin ve alçakça saldırıyı ve o kaset olayını nefretle kınıyorum.  Meral Akşener Türk Kadını’nın simgesidir.  Akşener Türk Siyasetinin geleceğinin ışığıdır.

Karalama Ve İftira Cumhurbaşkanının Damadının Televizyonundan Yapıldı!

Sayın Cumhurbaşkanımızın damadının televizyonundan olayın cereyan etmesi beni çok düşündürmüştür. Değerli Artvinli hemşehrilerim, Ben seçimlerde her partiye eşit mesafedeyim. Benim Artvin için partiler üstü bir konumum var. 1977’de aday oldum. O tariften bu yana yaklaşık çeyrek asır Artvin halkın8ındesteğini aldım.  Bana her partili oy vermiştir. Halk Partilisi, MHP’lisi. 79’da Orman Bakanı oldum. 80 İhtilaline kadar bakanlık yaptım.  Ben gelene kadar Artvin’in kalkınmadaki sırası 60’lardaydı. Verdiğim hizmetlerden sonra bu 30’lara kadar indi.

20 Yıl Önce Susuz, Yolsuz, Elektriksiz Köy Kalmamıştı Deriner’in Açılışına Beni Davet Etmediler, Adımı Anmadılar, Malatya’da Kutan’ın Çiçek’in Adlarını Barajlara Verdiler!

20 yıl önce Artvin’in susuz, elektriksiz, yolsuz, santralsiz köyü kalmadı. Hatta yaylalara kadar yol götürdük. 10 binlerce insan işe yerleşti. İşe yerleştirmede de hiç bir şekilde parti farkı gözetmedim. 87’de Artvin beni yine milletvekili seçti. 91’e kadar devam ettim. 91 yılından sonra Artvin meydanlarında yasaklı dönemden sonrası için konuşuyorum, iktidar olursak,  Artvin barajlar şehri olacak.  Artvin Üniversiteler şehri olacak. Dedik. İktidar olduk Sayın Demirel Başbakan oldu.  Kendisine gittim dedim ki; sayın başbakanım ben Artvin Meydanlarında senin Genel Başkanı Yardımcı olarak bir söz verdim. Bunları yapalım dedim. Ve barajlar başladı.  Sayın Demirel ile bir açılış için Tiflis’e gittik. Orada Demirel ve Gürcistan devlet Başkanı, Edvart Şevartnaze konuşma yaptı. Sayın Demirel benim de konuşmamı istedi. Ben de gürcüce kısa bir konuşma yaptım. Herkes ayağa kalkıp beni alkışladılar. Sayın Edvart Şevartnaze bana sarıldı.  Barajla ilgili Gürcistan’ın engellemesi söz konusuydu. O arada Deriner barajı meselesini söyledim.  Böylece barajın temelini bu şekilde atmış olduk. O baraj 2005’te bitecekti, 2013 yılında açılabildi.

Açılış esnasında beni bir hemşehrim arıyor. Sen neden yoksun diyor. Beni davet etmiyorlar düşünebiliyor musunuz, barajı kim yapmış?  AKP yapmış.  O barajın %80-90’ı zaten yapılmıştı.

“Tayyip Erdoğan’a Mektup Yazdım”

Tayyip Erdoğan’a üzüntülerimi ifade ettiğim bir mektup yazdım. Mektubun içine de ben bakanken İstanbul Büyük şehir Belediye başkanı seçildiğinde  beni aradı, bana randevu verir misiniz sayın bakanım dedi. Dedi ki, İstanbul’a 8 saat su veriyoruz, 16 saat veremiyoruz. Bize 20 bin dönüm İstrancalardan eğer bir arazi verirseniz,  barajlar yapıp, 250 milyon metreküp su üreteceğiz. Biz CHP DYP koalisyonuyduk.  Başka partinin bir belediye başkanını parlatmayız ama İstanbul halkının çektiği sıkıntıyı da görüyorduk.  Bizim devlet anlayışımız bu.  O araziyi verdim, barajlar yapıldı, suyu halleden başkan olarak parladı. Bu fotoğrafı içine koydum. Cevap yok. Ha büyük ölçüde sayın başbakan, milletvekili, bakan bilgi verilmemiş. Bu benim çok ağrıma gitmişti. Gidiyor Kutan’ın Cemil Çiçek’in adını veriyor.

Yusufeli Barajı Benim İçin Büyük Bir Üzüntü Ve Yaradır!

Bugün bir yara olarak gördüğüm Yusufeli barajıdır.  Bu konuda hakikaten çok üzülüyorum. Ben Başbakan Merhum Ecevit’e gittim, Yusufeli Barajı, sonra yapılsın ve projeleri değiştirilsin dedim. Alternatifler arasın, yoksa Artvin tek ayaklı kalır” dedim. Yusufeli tarihi, turizmi,  coğrafyası, iklimi, insanıyla en önemli ilçelerimizden birisidir.  Bu ilçe kaldırılmasın. Zaten bu su bu kadar barajı doldurmaz, çekmez. Bir çok derelere HES’ler yaptılar. Bu kadar çok HES ve Barajlardan yeterli verim almak mümkün değildir.  Yusufeli’nde hala bir belirsizlik var. Seçim zamanı gidiyorlar, oraları kazıyorlar. Belirsizlikten esnaf sıkıntıda. Yusufeli halkı sahipsiz, şaşkın, mutsuz.

Yususfeli Barajı Bir Afettir. O Zaman Da Demiştim! Yusufeli Afet Kanunu Çıkaralım Dedim

Bu bir afettir. O zaman da söylemiştim. Yusufeli Barajı bir afettir, tufandır. Afet Yasası çıkaralım, paraları peşin ödensin,  o zaman yapılsın..  Bunu yapamayacaksanız, Alternatifler açılsın Yusufeli barajının boyu küçültülsün, Yusufeli kalkmasın. O zaman mahkemelere gidildi ama şimdi yeniden 10 yıl sonra birilerine ihale ettiler.  İşte Bakır fabrikasını alan firmanın da ortak olduğu konsorsiyuma verdiler. Yusufeli’nin belirsizliğine üzülüyorum.

Önce o seçilen yeri halka sorun.  Seçme hakkı tanımadınız, bari seçtiğiniz yeri bir an önce yapın.  Uzattığınızda Yusufeli kendiliğinden göç eder, gider. Yusufeli büyük bir problem, üzüntü ve sıkıntı yaşıyor.  Buradan bütün adaylara söylüyorum.  Kimin iktidar, kimin muhalefet olacağı belli değil, 7 Haziran’da seçim var. Herkesin bir numaralı işi Yusufeli olmalıdır.  Yusufeli’nin bu ciddi meselesi çözülmelidir.  Beni üzen bir diğer şey, Kılıçkaya’yı belediye yapmıştık.  Burası Eski Yusufeli yerleşkesidir.  Yusufeli hem  afete uğruyor, Hem de Kılıçkaya’yı kapatıyorsunuz!. Peki siz ne için milletvekilisiniz?  İktidar siz ne için varsınız? Benim köyüm ve İsrafil bey’in köyü olan Meydancık’ı ne şartlarda belde yaptım, belediyeyi getirdim, Onu bile köy yaptın.  Canım kardeşim, burası Gürcistan Hududunda bir beldedir. Burada kanunda bir ekleme, düzenleme yapılabilirdi. Nitekim bir çok turizm alanlarında belediyeler devam etmiştir. Bu benim için çok büyük bir üzüntüdür.

Bundan başka; Artvin’in önemli sorunu ulaşımdır. Barajlar yapılınca Artvin’e mutlaka bir hava alanı gerekliydi.  O zaman Ulaştırma Bakanı, Bakanlar kurulu ve Yüksek Planlamadan Artvin Hava alanı projesini çıkarttım. Bütün imzalar atıldı. Ödeneği ile birlikte plana alındı. Sayın Kışla seçildiğinde ddim ki, bunun partisi yok.  Bu Artvin için hayatidir.  Konuyu mutlaka dile getir, eğer sen bunu yapamazsan  Tayyip bey bana borçludur, ben ona 20 bin dönüm arazi verdim. Ben söylerim bunu dedim.  Maalesef hiçbir şekilde ilgilenmedi, üstünde konuşmadı. Efendim şimdi Rize’de havaalanı yapıyorlar.  Artvin-Rize Havaalanı diyorlar.

O Rize havaalanıdır. Rize’ye zaten Trabzon yakın.  Ardanuç, Şavşat, Yusufeli, Artvin ne olacak?  Ne anlamı var Ardeşen’deki havaalanının?  Böyle bir şey olur nu? Daha önce de Batum’daki havaalanı kullanalım diler. Burası bir başka ülkenin havaalanıdır. Buradan söylüyorum. Hangi parti olursa olsun bunu mutlaka gerçekleştirmek zorundadır. Artvin’in bundan sonraki planlaması Eğitim, Turizmdir. Turizm gelişmesi için havaalanı şartı vardır.

Artvin’in Eğitim Sorunu Vardır!

Artvin’in eğitim sorunu vardır. 22 yıl önce orman fakültesinin kanununu çıkarttım, yüksek okulunu yaptırdım. Artvin’in sebzeliğini de üniversiteye tahsis ettirdim. bugün Artvin’de öğrenci sayısı çok az, 6. dönem mezun olan orman mühendisleri işsiz. Hiçbiri doğru düzgün işe girememiş bir yerlerde taşeronluk yapıyor. Orman devletindir, devlet işlerinde çalışacak orman mühendisleri bugün şoförlük yapıyor. Bu ayıptır, günahtır, yazıktır. Ben bunu sayın bakana söyledim. Alacağız,  dediler. Benim aldığım insanlar bugün ya müdür ya genel müdür veya bölge müdürü.  Peki bunlar emekli olacak bu orman mühendislerini almak gerekiyor. Öğrenci sayısını arttırmak lazım Fakülteleri büyütmek lazım” dedi.

 

Etiketler: » » » » »
Share
1564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?