logo

reklam

Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Projesi’ne İlgi Büyük

Artvin’de yapılması planlanan Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nin yapılması için başlatılan “lobi” çalışmasına Artvin halkı büyük ilgi gösteriyor.

 

Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nin yapılmasının siyaset üstü bir konu olduğu, her milletvekili adayının bu konuda hem fikir olması gerektiğini söyleyen Artvin halkı,  yolların virajlı, tehlikeli olmasının yanında 170 bin kişinin yaşadığı bir ilde nasıl olur da  bu kadar hastanın sevk edilip, yollarda hayatını kaybediyor olmasından sitemli. Hastaneye ulaşıp tedavi gören hastaların yakınları ise daha sonra tedavi süresinde  Rize, Trabzon, Erzurum’da perişan oluyor olması da Artvin halkının en büyük sorunda arasından yer alıyor.

Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Projesi’ne ilişkin sosyal medyada halkın birçok fikri yer alıyor. Bu fikirlerden bazıları ise şöyle:

“Kemal Subaş: Bu proje için en ideal ilçe Borçka’dır. Hem Borçka ilçesinin ulaşım ağı olarak ortada olması diğer ilçelerin daha rahat bir şekilde ulaşacak olması açısından Borçka idealdir bu proje için.

  1. Mert Yerebakan, Evet en ideal yer Borçka’dır. Çoğu ilçelerde yeni hastane yapıldı. Yeni hastane binası olmayan Borçka ya bahsi geçen araştırma hastanesi yapılmalıdır. Ortada olması tüm ilçelere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Halit Uçar, Bu proje için en ideal yer Artvin Seyitler deki hemen anayolun üstündeki Lomaşen Mahallesi’dir. Beş dakika da ulaşım sağlanır Her iki üniversite kampüsün tam ortası Ayrıca bütün ilçelere de aynı mesafede. Şehirde işi olanda hemen işini görür.

Murat Öztürk, Marina’nın karsısında Borçka’ya doğru askeriyenin boşalttığı alan var boş duruyor bayağıda büyük bir alan. Hem ilimizin bütün ilçelerine ulaşım yönünden merkezi durumda. Hangi ilçeden gelen olursa olsun gelen hastalar şehir merkezine çıkmaktan kurtulur, yol üzeri olduğu içinde gerekirse daha büyük şehirlere rahatlıkla ulaşabilirler. Borçka’da olursa Şavşat Yusufeli ve Ardanuç ilçelerine haksızlık olur. Ama bütün ilçelerin yolu bahsettiğim yerden geçiyor.

Erhan Kırmızı, bu konuda size sonuna kadar katılıyorum. Konforlu tabutlara (ambulanslar) binip Trabzon ve Erzurum’a gitmek yerine Artvin’de iyi bir hastane yapılmasını tercih ederim.”

Genel Sekreter Yeşildağ’ın Hayali Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Erzurum, Trabzon, Rize’ye sevk edilen hastalar zor anlar yaşarken, bazı acil hastalar ise yolda hayatını kaybediyor. Yerinde yeterlilik olmadığı sürece de bu durum aynı şekilde devam edecektir. Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne yeni atanan Kerim Yeşildağ, 15 günlük gözleminde Artvin’e Eğitim ev Araştırma Hastanesi’nin iyi ve kolay bir çözüm olacağı düşüncesiyle böyle bir projenin gerçekleşmesi için AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Valisi Kemal Cirit, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve diğer bürokrat, başkan ve STK’lara öneride bulundu.

‘Artvin’e Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kazandırmak İstiyorum’

Artvin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Kerim Yeşildağ, Artvin’e ilk atandığında yerel basının kendisini ziyaret etmiş, yaptığı açıklamasında şunları söylemişti:

İnşallah Artvin’imize en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Hem hastalar, hem sağlık personeli hem de vatandaşlarımız için elimizden gelen gayretli çalışmalarımız olacak. Göreve başladıktan sonra tüm ilçeleri gezdim. Bazı ilçelere, iki kez gittim. Oradaki sağlık sorunları yerinde tespit ettik. Yeni yapılmakta olan hastanelerimizin tamamlanmak üzere olduğunu gördük. Hastanemizin ek binasının tamamlandığını gördük. Diğer hizmet binamız tadilata girdi. Onların ihale işlemlerini tamamladık. Artvin Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak, Artvin’de hastalarımıza daha iyi nasıl hizmet verebiliriz noktasında çalışmalarımız olacak.

‘Eğitim Ve Araştırma Hastanesi  Projesi İnşallah Gerçekleşir’

Buraya geldikten sonra 15 gün içinde kafamda oluşturduğum projem Artvin’e Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kazandırılması oldu. Bunu Sayın Vekilimizle Sayın Valimizle, İl Başkanımızla, Belediye Başkanımızla görüştüm. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kurulması noktasında ne gibi bir çalışma yapılabilir? Hem Ankara Bakanlığımız olsun, hem bürokratlarımız hem de STK’lar olsun, Artvin halkı olsun. Bu düşünce olumlu bir şekilde kabul gördü. Bunu diğer kurum ve kuruluşlarla paylaştığım için kamuoyuna açıklanmasında bir sakınca görmüyorum. Şu anda fikri çalışmalarımız devam ediyor. Bakalım bu projeyi nasıl gerçekleştireceğiz. Onu da süreç içinde göreceğiz.”

Yapımı planlanan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeri ile ilgili soruya da cevap veren Yeşildağ; “Önemli olan projenin çıkmasıdır. Mutlaka bir yer bulunur. Bu büyük bir proje olacak. 400-500 yataklı bir Araştırma Hastanesi’nden söz ediyoruz. Üzerinde helikopter pisti bulunan bir hastaneyi Artvin’e kazandırmak için kıvılcım çakıldı. İnşallah Allah nasip ederse, Artvin’e böyle bir hizmeti kazandırabiliriz. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin devamlılığı ve kurulması daha kolaydır. Doktoraların gelip gitmesi noktasında sıkıntı yaşamazsınız. Tıp Fakültesi ise biraz daha zor bir projedir. Gerçekleştirilmesi daha zordur. Eğitim ve Araştırma Hastanesi çoğu illerde vardır. Tıp Fakültesi hastanelerinin yapılamadığı yerlerde alternatif olarak Eğitim ve Araştırma Hastaneleri yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

‘Artvin’de Çok Fazla Hasta Sevk Ediliyor’

Genel Sekreteri Kerim Yeşildağ; “Artvin’de çok hastamız sevk oluyor. Bunları ortadan kaldırmak için böyle bir proje gereklidir. En önemlisi, de yerinde yeterliliktir. Konya’da çok büyük devasa hastaneleri var. Burada yapabilir miyiz diye araştırmalarıma da devam ediyorum. Nüfusu 500 bin şehir hastaneleri de var, Araştırma Hastaneleri de var. Artvin’de ikisi de yok. En azından birisini almak lazım diye düşünüyorum.

Belki bu hastane yapıldığında biz burada olmayabiliriz. Yapılamazsa bile, bir zaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili fikir ortaya atılmıştı, ne oldu diye kamuoyu sorar. Eğer böyle bir proje gerçekleşirse de hepimiz bundan mutluluk duyarız. Çünkü buradaki garip gurebanın il dışına giderken ne zorluklar çektiğini biliyoruz. Onların duasını alsak bizim için en büyük kazanım olur. Bakın Artvin nüfusu yaşlanıyor. Hastalarımız yaşlılardan oluşuyor. Bu hastaların sevki de bakımı da çok zordur.

‘Israrla Yerinde Yeterlilikten Söz Ediyorum’

Onun için ısrarla yerinde yeterlilik diyorum. Yani bir yerde nüfusa bakılarak olmaz demek yerine, tam aksine bu yaşlı nüfusu göz önüne alarak bu projenin yapılması için çalışılmalıdır. Bunun ekip işi olduğunu biliyorum. Onun için bana ziyarete gelen veya ben ziyaretine gittiğim, tüm kamu kurum ve kuruluşlarda,

STK’larda özellikle bu konuyu vurguluyor ve ziyaretimin ana gündemi haline geliyor. Bugün siz beni ziyaret ettiniz. Size de aynı konuyu söylüyorum. İnşallah gerçekleştirirsek. Artvin için çok süper bir hizmet olur. Bu fikri, bu projeyi destekleyen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Share
1075 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?
#

Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Projesi’ne İlgi Büyük” için 1 yorum

  1. Yusufelili : diyor ki:

    Bu hastane borçka veya sahil ilçelerine yapılırsa Yusufeli,Ardanuç ve şavşat ilçelerine hiç bir faydası olmaz ve bu ilçelere haksızlık olur bu hastane için en iyi yer Artvin merkez seyirler mahallesidir.