logo

Eğitim Sen, “Biz Çocuklarımıza Onurlu Bir Gelecek Bırakacağız Ya Siz?”

Artvin Eğitim Sen çocuk istismarıyla ilgili basın açıklamasında bulunarak, “Ensar Vakfı başta olmak üzere denetimden uzak olan dini vakıf ve cemaat evlerin kapatılmasını talep ediyoruz” dedi.

Artvin Eğitim Sen çocuk istismarıyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Kızılay İş Hanı önüne toplanan Eğitim Sen üyeleri çok sayıda vatandaşta destek verdi. Eğitim Sen adına gerçekleştirilen basın açıklamasını Nurcan Ay Katırcı okudu. Katırcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Bugün sendikamızın çağrısıyla buraya gelen tüm dostlarımız, günlerdir ülke gündemine oturan ama oturmaması için büyük çabalar harcanan taciz ve tecavüze artık sessiz kalmamak gerektiğini düşünen insanlardır. Çocuklarımızın üzerindeki kirli ellere artık sessiz kalamayan, çocuğunun başını sevgiyle okşayan kişiye bile artık şüpheyle bakan, eğitimin getirilen noktasında öğretmene duyulan güven ve inancın kaybolmasına sebep olanlara tepki gösteren insanlardır şu an burada olanlar. Evet, tepkimiz büyük! Olayın ne olduğu hepimizin malumu. Buna sessiz kalamayanları yani bizleri, sadece hükümeti yıpratmayı amaçlayan kişilermiş gibi göstermeye çalışanlara sesleniyoruz! Tek bir derdimiz var, çocuklarımızın güvenle, mutlulukla, huzurla yaşayacağı bir ülke! Artık hükümetin yaptığı her uygulamayı sorgusuz sualsiz kabul edenlerin de “Bu kadar da olmaz” dediğinizi duyuyoruz. Bu insanlara oy verip, meclise gönderdiğiniz bu kişilerin “çocuk istismarının araştırılması” konusunda red oyu kullanmalarına artık sizlerin de “yok artık” dediğinizi biliyoruz. İnsan olan, savunduklarından korkmayan, yaptıklarının arkasında durabilen her bireyin, bir suç varsa araştırılsın ortaya çıkartılsın dediğini duyuyoruz. Ve bu sesler artık o kadar yükseldi ki dün bu oylamada red oyu kullananlar bugün tepkinin yükselmesi ve tepkinin haklılığı üzerine yeniden bu konunun görüşülmesine karar vermiştir. Bu da gösteriyor ki biz söylediklerimizde haklıyız.

Biz ne mi söylüyoruz? 5661 sayılı yasa diyor ki asla tüzel kişilikler ve şahıslar ilkokul ve ortaokul düzeyinde yurtlar ve evler açamazlar. Devletçe yasak olan bir yurt ve evin denetlenmesi mümkün değilken çaresizlikten oralarda zorunda olan halkın çocuklarımız sahipsiz kalmamalı diyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Ensar Vakfı ve tacizci öğretmeni ‘Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.’ sözleriyle sistematik olmayan tecavüzü suç saymadıklarını itiraf etti. Hükümet bütün kurumları ve yandaş medya aracılılığı ile canhıraş bir şekilde Ensar Vakfı ve tecavüzcü öğretmeni aklama telaşına düşerek, neredeyse cinsel istismara uğramış çocukları suçlayacak bir pozisyon almıştır. Ancak çürümüş sistemlerinin kokusunu örtbas edemeyeceklerdir diyoruz.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak bizler; bu ve benzeri vakaların bir daha yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bir an evvel hayata geçirilmesini, hukukun tecavüzcüleri korumak yerine adaleti tesis etmesini ve Ensar Vakfı başta olmak üzere denetimden uzak olan dini vakıf ve cemaat evlerin kapatılmasını talep ediyoruz. ” Bir kereden bir şey olmaz” anlayışı içerisinde olan Aile ve Sosyal Politikalar bakanını istifaya davet ediyoruz. Mahkemelerin çocukları ilgilendiren cinsel sömürü davalarında kararlarını verirken Türkiye’nin kabul ettiği sözleşmeleri hayata geçirmelerinin bir uluslararası ve insani yükümlülük olduğunu hatırlatıyor, çocuk istismarı ile ilgili davaların takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Anneyiz, babayız, insanız ve insan olmanın en ayırıcı noktası olan empati duygumuzu harekete geçirip kendi çocuğumuzun başına böyle bir şey gelseydi ne yapardım sorusunu her gün ama her gün kendimize sorarak insanlığımızı ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bu soruyu sormaktan vazgeçip de hiçbir şey olmamış gibi, benim çocuğuma olmadıysa mutluyum diyerek yaşamlarımıza devam etmeyeceğiz. Kimsenin etmesine de müsaade etmeyeceğiz. Biz bu çirkinliklerle yaşamayacağız bizim çocuklarımızı kirletemeyeceksiniz hiçbir çocuğu kirletmeye, yaşamlarımızı kirletmeye hakkınızın olmadığını her zaman her yerde haykıracağız. Sizler Kendi pisliğinizde boğulana kadar biz gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz. Diyor ve bir daha böyle bir sebeple, çocuklarımızla ilgili endişelerle bir araya gelmemek amacıyla hepinize teşekkür ediyoruz” dedi.

Basın açıklamasının tamamlanmasının ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

Etiketler: » »
Share
990 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?