logo

Eğitim Sen, “Artık Yeter!” dedi

Eğitim Sen, Sendika binasında ülkenin son günlerde yaşadığı sorunlarla ilgi açıklama yaparak “ Yetsin artık, susturun silahlarınızı yoksa bu kan deryasında hep birlikte boğulacağız” açıklamasında bulundu.

 

Artvin Eğitim Sen ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sendika binasında gerçekleşen basın açıklamasına Eğitim Sen Üyelerinin yanı sıra, Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, TMMOB temsilcisi Hakan Yavuz, Halkevleri Başkanı Yasin Evren Öztürk, Birleşik Haziran Hareketi Sözcüsü Sercan Dede, DİSK Artvin Temsilcisi Selim Bilgin katıldı.

Son günlerde ülke genelinde yaşanan olaylara değinen Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, “ Acı haber bu kez Dağlıca’ dan ve Iğdır dan geldi. Çok sayıda evladımızın yaşamını yitirdiği açıklandı. Yaşanan saldırılarda yaşamını yitirenlerin ailelerinin acısını paylaşıyor, sabır ve başsağlığı diliyoruz” dedi.

Gümüş konuşmasının devamında ise; “Yıllardır şiddet ve baskı politikalarında ısrar ederek, “yurtta barış, dünyada barış’ın” gereğini yapmak yerine, erken seçimlerde “tek başına iktidar” için gözlerini kan bürüyenlerin “inadına savaş” hırsı yüzünden, gencecik canlar hayatının baharında toprağa düşmeyi sürdürmektedir. Son iki aydır Suruç, Varto, Silopi, Silvan, Cizre ve Yüksekova’da yaşanan çatışmalar sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda insan hayatını kaybetmiş, ateş yine düştüğü yeri yakmıştır. Her gün durum daha da kötüye doğru gidiyor! Ocaklara ateş düşüyor! Savaş çığırtkanlığının yapıldığı her saat, her gün yaşamını yitirenlere yenileri ekleniyor. Ortalık kan gölüne dönmüşken Başbakan maç izliyor, Cumhurbaşkanı ise savaşın nedenini sorgulayan yüreği yanık asker yakınlarını “karaktersiz” olmakla itham ediyor. Cumhurbaşkanının 400 vekil açıklamasını yayınladığı için AKP danışmanı gazeteciler, bir başka basın kuruluşuna saldırılması için çağrılar yapıyorlar ve çağrıları anında karşılık buluyor! İktidar borazanı, savaş çığırtkanı medya, insan ölümleri üzerinden yeni algı operasyonları yapıyor. Yaşamın değil ölümün dili hâkim kılınmaya çalışılıyor. İktidar uğruna başlatılan savaşın gerçek nedenini gizlemek için barış yanlısı tüm kesimler “vatan haini” ilan ediliyor! Basına saldıran gazete yakan zihniyetler, ülkemizi karanlık günlere sürüklediğinin farkında bile değiller” ifadelerinde bulundu.

Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş 24 Temmuz’dan bu yana onlarca sivil insan polis kurşunuyla yaşamını yitirmesine rağmen, Emniyet Genel Müdürü hala “tereddüt edilmeden silah kullanılmasını” istiyor ifadesinde bulunarak;” Cizre’de güvenlik güçleri tarafından öldürülen ve güvenlik güçleri izin vermediği için biri 35 günlük bebek, biri 12 yaşında kız çocuğu olmak üzere yedi cenaze 40 derecelik sıcaklıkta evlerde, camilerde bekletiliyor. Ne Hükümetten ne de medyasından tek bir satırlık açıklama yapılmıyor! Vicdanlarınız bu kadar mı körleşti. Yüreğimize her gün bir kor düşerken, ülkemiz hızla bir iç savaş eşiğine doğru giderken vicdansızlar anket sonuçlarını bekliyorlar. Susmamızı istiyorlar, susmayacağız! Savaşa devam dememizi istiyorlar, demeyeceğiz! İtaat etmemizi, boyun eğmemizi istiyorlar, eğmeyeceğiz! Vicdanlarımız kurusun, gözlerimiz görmesin, kulaklarımız duymasın, insanlıktan çıkalım istiyorlar, bedeli ne olursa olsun insanlıktan çıkmayacağız, insanlık onuruna sahip çıkmaya devam edeceğiz. Artık Yeter! Çocuklarımız Ölmesin! Eller tetikten çekilsin, silahlar sussun! Derhal normalleşmeye dönük acil adımlar atılsın, demokratik süreç işlesin! Tüm siyasi partilere STK’lara çağrımızdır; yarın çok geç olmadan, Gelin hep birlikte sarayın ve saraylıların kanla beslenen oyunu nu bozalım. Gelin hep birlikte bir arada kardeşçe yaşamı savunalım. Bizler terörün her türlüsünü lanetliyor, tek yol barış dibi yok bu şiddet sarmalının Şiddet daha fazla şiddeti, her ölüm intikam Duygularını ve şiddet dilini besliyor. Atılan her mermi, Gelip bir arada yaşama arzusunu vuruyor. Yetsin artık susturun silahlarınızı! Yoksa bu kan deryasında hep birlikte boğulacağız” şeklinde konuşarak açıklamalarını tamamladı.

Açıklamanın ardından basın toplantısı sona erdi.

Share
1119 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?