logo

Eğitim-İş Üyeleri Yeşil Artvin Derneği’ne Üye Oldu

Eğitim İş Sendikası Artvin İl Temsilcisi Sinan Arslan ve Eğitim-İş Sendikası Üyeleri toplu olarak Yeşil Artvin Derneği’ne üye oldular.

 

Yeşil Artvin Derneği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Üyelik sonrası yapılan konuşmalarda Yeşil Artvin Derneği’nin 1995 yılından bu tarafa geçen 20 yıllık süreç de Artvin’in yaşatılması ve korunmasında verilen mücadele ile sadece Artvin’in, Türkiye’nin değil, Dünyanın en önemli STK’ları arasında yer aldığına dikkat çekildi. Derneğin, dönemin Valisi tarafından Madenle mücadele amacıyla kurulduğunu anımsatan Başkan Nur Neşe Karahan; “ Yeşil Artvin Derneği dönemin Valisi tarafından bireysel mücadele ile bir yere varılamayacağını,  mücadelede başarıyı sağlamak için mutlaka bir derneğin kurulması önerisiyle kurulmuştur.

Biz derneğimizi kurduktan sonra o zaman KTÜ Üniversitesi , Orman Fakültesi Dekanı ve akademisyenlerinden  çok büyük desteklerler aldık.  Özellikle Yrd. Doç Dr. Oğuz Kurdoğlu, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özalp gibi çok değerli akademisyenler bu süreçte bize destek oldular. Üniversite raporlar hazırladı. Bakın o dönemde valilik raporu Resmi gazetede yayınlandı. Raporda Cerattepe’de asla madencilik yapılamayacağı açıkça belirtilmişti.

Artvin halkının, STK ve siyasi parti temsilcilerinin birlik ve beraberlik içerisindeki duruşları Cerattepe’yi kurtarmıştır.  Biz, STK’yız, Hiçbir partinin yanında veya karşısında değiliz. Yönetimi oluştururken herkese kapımızın açık olduğunu açıkça ve samimiyetle söylüyoruz. Üyelerimizin sayısı yaklaşık 500 civarındadır. Ancak STK bazında ele aldığımızda neredeyse tüm Artvin dolaylı olarak yürekten bu derneğin doğal üyesidir. Buradan bakıldığında sayı binlerle ifade edilebilir. Biz 2012 yılında STK, Siyasi partilerle birlikte TBMM’ye gittik. Orada Enerji Bakanı Taner Yıldız, Parti genel başkanlarını 40 kişilik ekiple ziyaret ettik.

Orada dönemin MHP İl Başkanvekili Köksal Portakal, CHP İl Başkanı Selim Bilgin,  halen bu görevde olan AKP İl Başkanı Erkan Balta, Şoförler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Cafer Azizağaoğlu, Artvin Belediye Başkanı, ATSO Başkanı Kurtul Özel, Emin Özgün, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, Gazeteci Sami Özçelik bakanın yaptığı toplantıya katıldık. Orada Bakan Yıldız’ın şaşkınlığına neden olan bu birlik ve beraberlik örneği, konuşmasının ilk cümlesine yansıdı.  Aslında bu önemli bir tespit ve mesajdı. Şimdi anlıyorum ki; Bu birlik ve beraberlik içerisinde o toplantı salonunda bulunmamız bakana anlamlı bir mesaj olmuştu.

20 Yıllık Zafer Birlik Ve Beraberliğimizin Eseridir

Biz bugün halen başarıyla 20 yıldır mücadele edebiliyorsak aynı birlik ve beraberliğin zaferidir. Biz tek başımıza bunu asla başaramazdık. Artvin halkının kararlı ve haklı mücadelesi sayesinde bugün Artvin var olmaya devam ediyor. Eğitim-İş’in Yeşil Artvin Derneği’ne kurumsal olarak üye olması hepimizi duygulandırdı. Çok teşekkür ediyoruz. Zaten her zaman yanımızdaydınız” dedi

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın son ÇED iptalinin ardından Cerattepe hakkında kısa bir bilgi verdi. ÇED iptalinin önemli bir hukuki zafer olduğunu vurgulayan Kalın; “Cerattepe madenciliği Artvin Halkına Yeşil Artvin Derneği’ni kurdurmuştur. Az önce başkan Karahan detaylı şekilde anlattı.  O zaman ki vali bir rapor hazırlatıyor ve bu rapor resmi gazetede yayınlanıyor. Derneğin kurulması için fikir veriyor. Ben de bir kere daha teşekkür ediyorum. O rapor Resmi Gazete’de yayınlandığı için bizim için resmi ve önemli bir belge niteliği taşımaktadır. Cerattepe’ye birçok maden şirketi geldi, gitti. Biz hep buradaydık, Burada olacağız. Son bilirkişi raporu açıkça şöyle yazıyor.

Ya Artvin’i tercih edeceksiniz, ya da madeni. Bundan daha açık nasıl yazılabilir? 4 bin 406 Hektar alanı parça parça işletmeye açacaklar. Çünkü bütün olarak ÇED almaları çok zordur. Bunu bildikleri için şimdilik 38 Hektarlık alan için ÇED’e baş vurdular. Sonra hemen altında bulunan açık altın işletmeciliği için 19 Hektarlık alan için ÇEDF başvurusu yaptılar. Sadece 38 Hektar alanda kesilecek ağaç sayısı 52 binden fazla bunlar kendi beyanları.  Biz yeşil Artvin Derneği olarak onlar buradan diğerleri gibi gidene kadar ve burası tamamen iptal edilene kadar mücadele edeceğiz.

Eğitim-İş Artvin İl Temsilcisi Sinan Arslan, doğaya en çok zararı  kötü insanların verdiğini, bunlara  karşı da  iyi insanların mücadele ettiklerini, Yeşil Artvin Derneği’ni kuranların iyi insanlar olduğunu belirterek; “Bi Eğitim –İş Sendikası Artvin İl Temsilciliği olarak arkadaşlarımızla birlikte Yeşil Artvin Derneği’ne üye olmak için geldik. Üye olmadan da her zaman Artvin’in her türlü sorunu için yeşil meydanlara çıktık.

Yeşil Artvin Derneği’ni kuranlar da kurduranlar da iyi insanlar olduğu için buradayız. Ben bugüne kadar 20 yıldır mücadele veren kuruculardan geçmiş başkanlara, şu an başkan olarak büyük özveriyle bu görevi yürüten Nur Neşe Karahan’a Artvin için her zaman maddi manevi desteklerini esirgemeyen Artvin halkına da teşekkür ediyorum. Biz, Eğitim İş Sendikası olarak çevre sorunlarıyla 20 yıldır mücadele veren sadece Artvin’de değil, Türkiye ve dünyada örnek gösterilebilecek bir Derneğe daha çok katkı sunabilmek için üye olduk. Tüm Artvin halkının bu derneğe daha çok sahip çıkmalarını istiyorum” dedi.

Eğitim-İş Başkanı Sinan Arslan ve üyeleri daha sonra üyelik formu doldurarak üye oldular.

Share
678 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?