logo

Dünyanın En Büyük Atatürk Heykelinden Kadına Şiddete Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Kadın Kolları Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Atatepe’den 50 Dilek balonu bıraktı.

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl kadın Kolları başkanlığı 8 Mart Dünya kadınlar günü münasebetiyle dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’den gökyüzüne 50 dilek balonu bıraktı. Kadınlar çok sayıda erkek eşlik etti. Artvin’de gündüz 200 fidan diken CHP’li kadınlar gece ise gökyüzüne dilek balonu bıraktı. Kadına uygulanan şiddete tepki göstermek için farkındalık yaratan CHP’li kadınlar 50 dilek fenerini Dünyanın en büyük Atatürk heykelinin önünde bıraktı. CHP kadın kolları Başkanı Gülşen Kurul burada yaptığı açıklamada, “2015 yılının Türkiye’sinde kadına şiddetin yoğun olduğu dönemde, bizler Cumhuriyet Halk Partisi kadınları olarak bir farkındalık oluşturmak istedik onun için elli kadın elli dilek balonu şiddete hayır diyerek Atatepe’de, Atamızın huzurunda gökyüzüne uçurmaya kara verdik” dedi. Kurul konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, Bugün, “DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” ya da “EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ” adıyla her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslar arası bir gündür. Ülkemizde de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmıştır.

Ülkemizin kurtarıcısı ve partimizin kurucusu olan Ulu Önder Atatürk, biz kadınlara tüm dünyadan önce seçme ve seçilme hakkını vererek bizlere destek vermiştir. Cumhuriyetimiz bizlere hayatın her alanında erkeklerle eşit olmayı, bu ülkede öğretmen, doktor, mühendis, iş kadını, siyasetçi, bakan hatta başbakan olabilmeyi sağlamıştır.

Bizler CHP Kadın Kolları olarak Ulu Önderimizin, Cumhuriyetimizin ve partimizin biz kadınlara olan güveninin ve desteğinin farkında ve yanındayız. Ancak, AKP iktidarı döneminde hemen her gün kadın cinayetleri haberleriyle uyanıyoruz. Dünya genelinde Türkiye’de 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü bu yıl da şiddet ve istismar mağduru kadınların olduğu acı gerçekle kutlanıyor ve hatta fıtratında kadın ile erkeğin eşit olmadığını söyleyenlerin 12 yıldır yönettiği bir ülkede yaşamaya çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin tüm kazanımları gibi, biz kadınların da bu günü ve geleceğimiz AKP iktidarı sayesinde tehdit altındadır. Bu konuda kadınlarımızı özellikle farkındalık yaratma konusunda göreve davet ediyorum. Biz kadınlara tüm dünyadan önce eşitlik hakkı veren, bizlerin her türlü sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik haklarımızı kazandıran partimize tüm kadınları destek olmaya çağırıyorum. Kadınların mağdur edilmediği, hayatın her alanında eşit ve güçlü olduğu bir Türkiye dileğiyle, Tüm Kadınların Dünya Kadınlar Gününü Kutluyorum. CHP İl Başkanı Yücel Kurt ise; ülkemizin ve tüm dünyadaki emekçi ve Cumhuriyetçi kadınlarımızın bu anlamlı gününde yürekten kutluyorum. İnşallah geleceğinden endişe etmeyen kadınlarımız olduğu bir ülke diliyorum dedi. Dilek balonlarını gökyüzüne bırakan CHP’li kadınlar ardından horan teperek dünya kadınlar günü kutladı.

Etiketler: » »
Share
537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?