logo

Dünyaca ünlü Hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı AÇÜ’de

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından organize edilen “Yaşayan Hazineler Gençlik Söyleşileri” kapsamında FSM Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Dünyaca ünlü Hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı AÇÜ’ de söyleşi yaptı.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi’ndeki Nihat Gökyiğit Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Vali Kemal Cirit, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoglu, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Uçkan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Cavunt, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Yüksel Kantar, Şenol Alpaslan,Turgut Sarı, Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Kartal Özel, Memur Sen İl Başkanı İbrahim İnce ve Akademisyenlerin de yer aldığı, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu oldukça kalabalık bir halk kitlesi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan KYK İl Müdürü Tamer Yıldırım; “Türkiye’nin en fazla genç potansiyeli bünyesinde barındıran kurumlarının başında gelen Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak gençlerimize barınma, kredi ve burs imkânları sağlayarak onlara akademik hayatlarında destek oluyoruz. Ülke genelinde 450 bini aşkın, ilimizde ise 2 binin üzerinde gencimiz yurtlarımızda barınmaktadır. Bununla birlikte gençlerimizin serbest zamanlarını daha kaliteli, nitelikli faaliyetler ile değerlendirebilmeleri amacıyla eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de düzenlemekteyiz. Bu bağlamda “KYK Akademi Yaşayan Hazineler” projesi çerçevesinde gerek hayatları gerekse ürettikleri ile tüm milletimizin saygısını, hürmetini kazanmış değerlerimizi öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Tüketerek mutlu olmaya çalışan batı toplumunun aksine paylaşarak mutlu olmayı hedefleyen medeniyetin çocukları olarak Büyük Türkiye hedefiyle çağrısı çağını kuracak bir gençlik yetişmesi arzusundayız. Bu bağlamada bu akşam da büyük hat sanatçımız Prof. Dr. Hüsrev Şubaşı hocamızı Artvin’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak kıymetli misafirimize bu akşamı teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu akşam salonumuzu dolduran genç kardeşlerimize hassaten teşekkür ederim” sözleri ile tamamladı.

Daha sonra sahneye çıkan Prof. Dr. Hüsrev Subaşı medeniyetimizin kültür ve sanat mirası üzerine düşüncelerini paylaştı. Büyük medeniyetlerin ancak büyük sanat eserleri bırakarak büyük kalabileceklerini, atalarımızdan bize miras kalan kültürel mirasa sahip çıkmamamız gerektiğini belirtti. Düşüncemiz ve fikrimiz ne olursa olsun hepimizin kültürde Müslüman olduğunu söyleyerek geçmişten gelen bu eserleri uzaktan değil bilakis gezip görerek yaşamak gerektiğini vurgulayan Hüsrev Hoca Valiliklerden ve Turizm Müdürlüklerinden vatandaşlarımızı bu tür kültürel mirası tanıtıcı geziler organize etmesini istedi.

Sunumunu mimari ve sanat eserlerinin görselleriyle destekleyen Hüsrev Subaşı’na program sonun Artvin Valisi Kemal Cirit Artvin hatırası olarak hediye takdim etti.

Share
1186 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?