logo

“Dünya Şampiyonu Olacağım”

Artvin Şavşatlı, Milli Güreşçi Ali Nail Arslan: Artvin Şavşatlı, Grekoromen Güreş stilinde birçok şampiyonluklarına adını yazdırmış Güreşçi Ali Nail Arslan, Avrupa Gençler Grekoromen Şampiyonluğuna ve Dünya Şampiyonasına hazırlanıyor.

U23 Milli Takım ile birlikte çalışıyor. Bir çok gurur dyduğumuz başarıya imza atmış, Artvinli sporcumuzu her yönüyle sizlerle buluşturuyoruz. İstanbul Büyükçekmece’de ailesiyle birlikte yaşıyor. Spor hayatına burada başladı. Grekoromen Güreş stilinde 120 kg ağırlıkta İstanbul şampiyonluğunda İstanbul Şampiyonu, Sinop’ ta düzenlenen Türkiye Bölgelerarası Gençler Grekoromen Stilinde Bölge Şampiyonu oldu. Antalya’da gençler Grekoromen Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu olarak 3 adet altın madalya alan Ali Nail Arslan başarısını ve hedefini Dünya Şampiyonluklarına çevirdi.

Sizi tanıyalım…

1993 Bakırköy doğumluyum. Şavşat Yaşar Köyü’ndenim. İlk, orta ve liseyi Bülyükçekmece’de okudum. Fatih Koleji’ni burslu olarak bitirdim. İki ablam var. Babam İbrahim Arslan Büyükçekmece’de müteahhitlik yapıyor. Annem evhanımı. Üniversite öğrencisiyim. Bartın Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nda okuyorum. Okul bittikten sonra inşallah beden eğitimi öğretmeni olurum. Şu anda ise Polonya’da olacak uluslararası bir turnuva için kampa girdik.

Spor ile eğitim nasıl birlikte gidiyor?

Dengeyi tutturamıyoruz aslında. Spora ağırlık verdiğim için bir çok dersi kaçırıyorum. Sadece sınavlardan sınavlara gidebiliyorum. Bir haftalık boşluklardan yararlanıyoruz diyebilirim. Lig müsabakaları var, bu yıl hiç ara olmadı.

Neden güreşi seçtiniz?

Mücadeleci ve güçten çok teknik anlamda bir spor olduğu için diyebilirim. Bu sporu severek yapıyorum. Artvin ile diyaloğun var mı? Ailem ile tatil planım hep kamplarıma denk geliyor. Bir türlü o boşluğu yaratamadım Aklımda ve yüreğimde Artvin var. Babamlar geçen sene gittiler, anlata anlata bitiremiyorlar o doğal güzellikleri. Benim de memleketim sonuçta kan çekiyor. Gidince de kendimi canlı, mutlu ve dinlenmiş hissediyorum. Karagöl’de tatil güzel olur. En son 2008’de ailemle gittim..

Hedefiniz nedir?

İki yıl daha var okulun bitmesine. Öğretmen olacağım. En iyi yere kadar çıkacağım. 2016 veya 2020’de olacak Avruya veya Dünya Şampiyonluğu’na hazırlanıyorum. Mutlaka başarılı olacağım. Başarını neye bağlıyorsun? Fedakarlık yaparak, inanarak ve kendinize güvenerek, disiplinli bir şekilde çalışırak başarılı olursunuz. Bu kuralları hayatınızın en önüne koyarsanız her şey istediğiniz gibi olmaya başlar. Benim hedefim belli; Dünya şampiyonluğu. Başaracağım.

Bu sporu yapanlara bir mesajınız var mı?

Bir kere sadece bu spor için değil, her spor için önemli. Hedef belirlemek gerekiyor. İnanarak, o hedefe doğru, pes etmeden, küsmeden devam edecekler. Sabır önemli, yenildikçe yenmeyi de öğreniyorsunuz.

Sosyal yaşamınız nasıl?

Turnuva öncesi ve sonrasında sosyal yaşamım diye bir şey yok aslında. Kalan zamanlarda ise genelde ailemle zaman geçiyorum. Sinema, gezi gibi… Çünkü belirttiğim gibi hedefim belli. Benim gibi genç arkadaşlara tavsiyem; iyi şeyleri düşünsünler, hedefi belirleyip, disiplinli ve sabırla koşsunlar çok. Şavşatlı hocam Muhmut Yıldırım’ın emeği çoktur üzerimde. Onun öğrettikleri ile başarıyorum. Katkısı için buradan teşekkür ediyorum.

Baba İbrahim Arslan, oğlunu hep destekledi…

Bir çok başarılı sporcunun arkasında ailesi vardır. Ali Nail’in arkasında arkadaşı, dostu gibi babası İbrahim Arslan var. Her turnuvada yanından ayrılmıyor. Yurtdışı şampiyonluklarında ailecek takip ediyorlar. Baba İbrahim Arslan “Artvin kültürünü ve yapısını oğlumda görebilirsiniz. Bir babadan çok, arkadaş, iyi bir dost olarak görmeniz mümkün. Elimizden geldiğince desteğimizi veriyoruz. Ailecek yayındayız” diyor.

Share
1398 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?