logo

Dünya CittaSlow Günü Şavşat’ta Kutlandı

Türkiye’nin 11 CittaSlow (Sakin Şehir) kentinden biri olan Şavşat’ta Dünya CittaSlow günü etkinlikleri kapsamından yöresel ürünlerin satışa çıkarıldığı CittaSlow Pazarı kurularak bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

 

Şavşat Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının organizesiyle düzenlen program kapsamında CittaSlow Pazarında yöresel ürünler satışa sunulurken yöre şivesiyle söylenen türküler eşliğinde horon oynandı.

Programa Artvin Vali Yardımcısı Adem Başoğlu,Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Kültür Turizm Müdürü Ömer Gümüş ilgililer ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te yaptığı açıklamada bugünün Dünya CittaSlow günü olduğunu ifade ederek dünya genelinde 30 ülkede 235 kentte CittaSlow pazarı kurulduğunu söyledi.

Şavşat 2015 yılı Haziran ayında CittaSlow ünvanı aldığını hatırlatan Öztürk “Bugünde CittaSlow kriterlerine uygun olarak yöresel el sanatlarının, gelenek göreneklerimizin, kültürel değerlerimizin yaşatıldığı bir pazar ortamındayız. CittaSlow felsefesindeki şey hayattan tat almak, büyük kalabalık şehirlerimizde bunalan insanlarımızın bir araya gelmesi. Kültürel değerlerimizin geçmişten geleceğe aktarılması, yöresel mimarimizin yaşatılması. Dünyanın her yerinde bugün cittaslow pazarları kuruluyor. Bizde burada CittaSlow pazarı kurduk” dedi.

Şavşat CittaSlow Temsilcisi Filiz Özcan’da 30 ülkede 235 kenttin CittaSlow ünvanını taşıdığını belirtti. Şavşat’ın da Türkiye’de ki 11 CittaSlow kentinden birisi olduğunu belirten Özcan “CittaSlow gününü bizde kendi ilçemizde kutlamak istedik.Yerel kalkınma modeli ile ilçemizi tanıtmaya kararlıyız.Biz CittaSlow kent ünvanını aldıktan sonra ilçemiz turist akımına uğradı. Gelen turistlere yöresel ürünlerimizi satarsak yöre insanın kalkındırmalıyız. Böylelikle yerel kalkınma modelini gerçekleştirmiş oluruz” dedi.

Kurulan pazara vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Özcan, “İnsanlarda vatandaşlarda üretme isteği gördük. Bunun devamının geleceğine inanıyorum. Bu pazarın devamlı açık kalması için bir kültür sokağı yapılmasını istiyoruz. CittaSlow madem yerel kalkınma modeli, madem geçmişi geleceğe aktarma modeli biz bunu sağlamak zorundayız” dedi.

Özcan, “CittaSlow günü her yıl geleneksel olarak Eylül ayının son Pazar günü kutlanıyor. Bu etkinliklere panel, çalıştay, pazarlar gibi değişik etkinliklerde eklenebiliyor. Burada ki pazarda yöre insanı tarafından üretilen yetiştirilen elma, armut, peynir bal, pekmez gibi çok sayıda ürün sergileniyor. Yiyeceklerin yanı sıra kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünleri olan oya, yazma, dantel, çorap, patik, çeyizlik gibi ürünlerde bulunuyor” diye konuştu.

Protokol üyelerince pazarın gezilmesinin ardından yöresel çalgı ve türküler eşliğinde horon oynandı.

 

Share
526 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?