logo

Düello sürüyor, Yusufeli halkı: 2 Hükümet: 2

 

Yusufeli halkı sözünü söyledi, şimdi sıra hükümette

Artvin’in Yusufeli ilçesi son günlerde tarihinde görülmemiş hareketlilik yaşıyor. 2015 Haziran genel seçimler öncesi Yusufeli halkı yeni yerleşim yeri ve kamulaştırma ücretleri ile ilgili isteklerini hükümet kanadına art arda sıralarken, hükümet kanadında ise hamlelere tek tek cevap geliyor.

Yusufeli ilçesinin mağduriyeti Yusufeli Barajı ve HES Projesi söylentileriyle yıllar önce başlamıştı. Baraj projesinin başlamasının yanı sıra, baraj yapılacak söylentileri Yusufeli ilçesinin mağdur konumuna gelmesine yetmişti. Aradan yıllar geçti ve Yusufeli Barajı ve HES Projesi başladı, hatta proje yüzde kırk dolaylarında da gerçekleştirildi. Bunca zaman geçmesine ve projede aşama kaydedilmesine karşın ilçeye verilen sözlerin çok büyük bir bölümü tutulmamıştı. Söz verilen yeni yerleşim yeriyle ilgili herhangi bir çalışma başlatılmaması Yusufeli halkını sokağa dökmüştü. Sebep ise büyük tartışmalarla belirlenen Yansıtıcılar bölgesindeki yeni yerleşim yerine kazma vurulmamasıydı. Ve 30 Ocak 2015 tarihinde “Diriliş” adlı mitingle Yusufeli halkı sokağa çıkarak isteklerini ve koşullarını sıralamışlardı. Bu tarihte yapılan ve yaklaşık üç bin kişinin katıldığı mitingi basın mensupları da yoğun ilgiyle takip etmişlerdi. İçeriği oldukça zengin olan “Diriliş” adlı mitingin ardından hükümet kanadı kısa süre sonra hamlesini yaparak mitinge cevap verdi. Uzun zamandır her hangi bir çalışma gerçekleşmemiş yeni yerleşim yeri için hükümet kanadı;  seçim öncesi, miting sonrasında iş makineleri yeni yerleşim yerine çıkartılarak çalışma başlatmıştı. Yeni yerleşim yerinin ilk kazma vuruluşuna Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,  DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Ömer Dereci de katılmıştı.

Yusufeli halkı diriliş mitingleri düzenliyor, hükümet iş makinelerini çalıştırıyor; ancak belirsizlik halen sürüyor

Yusufeli halkı bu çalışmadan tatmin olmamış olsa gerek ki, halkı mitingden 52 gün sonra, yeni yerleşim yerinin vurulan kazamadan sadece 15 gün sonra ikinci hamlesini de yaptı. Bu kez yine sokağa dökülen Yusufelililer, önce devam eden Maden ve HES’lerin durdurulması,  Kamulaştırma bedellerine biçilen ücretlerin yetersiz olmasını ve yeni yerleşim yerinin hızlı bir şekilde ilerlemesini talep ederek seçim öncesi ikinci hamlelerini de yapmış oldular. Her genel seçimde AK Parti iktidarına 10 bin üzerinde oy kazandıran Yusufeli ilçesi bu kez oldukça kararlıydı. Artvin gibi küçük bir ilde 10 bin üzerine oyu oldukça önemseyen ve kaybetmek istemeyen Ak Parti hükümeti ise yoğun mesai harcayarak Yusufeli halkının sorunlarına bir an önce çözüm bulma uğraşı içine girdi.  Diriliş 2 adlı mitingin ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan haber, Artvin Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basın mensuplarına servis edildi. Haberde; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak Yusufeli ilçesinin taşınması için ilk kazmanın vurulduğunu ifade ederek “Muhteşem bir şehir olarak yeniden inşa edeceğimiz Yusufeli İlçemiz yeni yerinde göl manzaralı olacak” ifadelerine yer verildi.

Adeta bir satranç oyunu oynanıyor

Adeta bir satranç oyunu gibi hamlelerin peş peşe geldiği Yusufeli yeni yerleşim yerinin konusunda bakan Veysel Eroğlu’nun açıklamaları ne tesadüftür ki mitingden sadece bir gün sonra yerel basına servis ediliyor.  Öte yandan Yusufeli halkı üçüncü diriliş mitingine hazırlanırken ilginç bir yol izleyeceği öğrenildi. Bin kişilik bir grup kamuoyunu üzerlerine çekmek ve bu konuyu ulusal medyaya taşımak için Barhal nehrine girerek basın açıklamasını nehrin içinde gerçekleştirmeyi planlanıyor. Yıllar önce dönemi MHP’li belediye başkanı Yusuf Sağlam öncülüğünde bir kez daha gerçekleşen bu eylem oldukça ses getireceği düşünülüyor. Öte yandan hükümet kanadı ise bunun üzerine kısa bir süre içinde başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başta olmak üzere Yusufeli Hemşerimiz İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş’ın Yusufeli ilçesine geleceği söylentiler arasında yer alıyor.

“Bu iş burada bitmez!”

Diriliş mitinglerini düzenleyen Yusufeli Sivil Toplum Platformu sözcüsü Adem Demirkıran ortak kanıyı şu şekilde ifade etti: Yusufeli’nin acı ve sıkıntısını içinde hissedip bugün burada bizi yalnız bırakmayan tüm gönül dostlarımız hepiniz hoş geldiniz safalar getirdiniz . Sizi yüce yaradanın o güzel selamıyla selamlıyoruz. Direniş için yeni yerleşim yerin de mağduriyet yaşamadan tüm haklarımızı alarak yine beraber olabilmek için birlikteyiz bu birlikteliğimizi sağlayan ve bugün burada bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkürü bir borç biliyor şükranlarımızı iletiyoruz.

Bu ilçede bugüne kadar kırmızı beyaz Türk bayrağından başka hiç bir bayrak dalgalanmadı. Ne istiyorsunuz? Bizde renkleri belli olmayan ne uğruna dalgalandığını bile bilmediğimiz paçavramı sallayalım sesimizi duymanız için. 2000 yılında bu millet sesimizi Ankara’ya duyurmak için o dönemki Belediye Başkanı Yusuf Sağlam başkanlığında sivil toplum örgütleri siyasi parti başkanları ve halk olarak bu millet davul çaldı. Bu millet Barhal çayına girdi ve kutsal topraklar Yusufeli’nden Ankara’ya seslendi. Ardından birlik ve beraberliği bozmadan hep birlikte Ankara’nın yolunu tuttu. O dönemde ki bakanlarla ve siyasi parti genel başkanlarıyla başbakanla cumhurbaşkanıyla bu cennet vatan Yusufeli’nin geleceğini konuştu. O günden bugüne 15 yıl geçti. Bugün yine 2000 yılında olduğu gibi bu millet bu cennet vatanda yine birlik ve beraberlik içinde bu sefer Ankara’da değil Yusufeli’nden Ankara’ya sesleniyoruz. Ve diyoruz ki yeter artık!

Eğer ki 22.000 insan Yusufeli’nde ağlıyor, zorunlu göçe zorlanıyor. Bu kutsal topraklar insansızlaştırılıyor. Birlik ve beraberlikleri bozulup yoksulluğa kimsesizliğe itiliyor. Ve de bunu size buradaki temsilcileriniz başkanlarınız müdürleriniz söylemiyorsa anlatmıyorsa bu milletin gözyaşlarının tanesi kadar Allah sorsun hesabını, eğer ki bunlar söylüyor da siz duymuyorsanız, sizi buradan bu milletin sesiyle sizi yaradana havale ediyoruz.

15 gün önce her ilçede aday tanıtım toplantıları yapıldı. Hani neredeler? Bu millet için meclise gidecek olanlar temsil etmek istediğiniz millet burada iken siz neredesiniz?

Şuan da Yusufeli ve köyleri ayaktayken herkes bir olmuşken halen daha bu birliği göremeyen ve kafasını kümeslerde saklı tutan küçük beyinliler o kafanızı çıkartın ve dışarıya bakın. Yarın hoca selanızı verdiği zaman tabutunuzun altına girecek olan, musalla taşında helallik verecek olan kardeşiniz komşunuz dostlarınız Yusufeli burada siz nerdesiniz?

Nasrettin hoca ağaçtan düşmüş cemaat doktor çağırmak için feryat edince hoca “durun, bana doktor değil ağaçtan düşeni getirin. Benim halimden ancak o anlar” demiş.

Biz neyleyelim içerisinde birliğin, beraberliğin, dostluğun olmadığı, nisan ayından sonra meydanlarda boğa sesinin duyulmadığı, kasım ayında pehlivanların peşref çekmediği yabancı elleri? Biz isteriz bu milletin 65 yıl sonra yine birlik olduğu bir memleketi.”

Yusufeli ilçesinde bu tartışmalar yaşanırken, önümüzdeki günlerde Yusufeli halkından ve hükümet kanadından ne tür hamlelerin geleceği merak konusu.

Share
1664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?
#

Düello sürüyor, Yusufeli halkı: 2 Hükümet: 2” için 1 yorum

  1. Ali Haydar : diyor ki:

    Yazıklar olsun size siz gerçek Yusufelili olamazsınız chp ve mhplilerin oyuncağı olmuşsunuz eğer gerçekten Yusufelini düşünüyorsanız %70 eğimli olan araziye sahip ve 3000 kişiden fazla nüfusu alamyacak Yansıtıcılar bölgesinin yeni ilçe yeri olmasını neden istediniz? yansıtıcıların gelişmeye kapalı heyelan bölgesi olduğunu bilir kişiler söylerken sizin aklınız neredeydi?.Yeni yerleşim yeri seçilirken hükümet neden ilçe merkezi dışındaki yusufeline bağlı 59 köye sormadı? neden genel bir referandum yapılmadı?.Sizler gerçekten yusufelini düşünseydiniz Yusufeline yapılan ucube yeni Artvin-Erzurum karayolunu protesto ederdiniz Esenyaka-Artvin arası 42 tünelle ve tek gidiş-geliş eski tip yolla yeni yol katledildi!! hani nerdesiniz? Baraj istimlak ücretleri dönümüne45-50 bin lira verilerek mağdur edilirken Yusufelililer nerdeydiniz?