logo

Dualar Çanakkale Şehitleri İçindi

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa sabah namazında aynı anda 81 il ve 957 ilçe olmak üzere tüm yurtta olduğu gibi Artvin’de de eller ‘Çanakkale Şehitleri’ için semaya açıldı. Artvin Merkez’de bulunan Merkez Camii başta olmak üzere ilçelerdeki bazı camilerde gerçekleştirilen programlara binlerce Artvinli katıldı ve dualar Çanakkale şehitleri için yapıldı.

Artvin’de Çanakkale Zaferinin 100.yılı ve Şehitler Günü nedeniyle sabah namazının ardından düzenlenen programa yüzlerce vatandaş katıldı. Merkez Camiinde gerçekleştirilen programda sabah namazından önce Yasin-i Şerif okundu. Namazın ardından tekbir, tehlil, salat-ü selam ve Kur’an-ı Kerim’in okunduğu programda başta Çanakkale’de şehit olan 250 bin vatan evladı ve tüm şehitler için eller semaya kalktı, dualar edildi. Artvin Merkez Camii’ndeki etkinliğin ardından İl Müftüsü Kemal Uçkun dua yaptırırken, duada Çanakkale’de şehit düşmüş Artvin ve bölgesindeki şehitler başta olmak üzere 250 bin şehit yad edildi. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yanı sıra birçok bürokrat, siyasetçi ve esnafında bulunduğu sabah namazına katılım yoğun şekilde gerçekleşti. Sabah namazına ve dualara eşlik eden vatandaşlar hep birlikte dualar okuduktan sonra camii içerisinde ikram sıcak çorba ikram edildi. Ayrıca Cami çıkışında cemaate, Çanakkale’de vatanını savunmak için mücadele veren askerlerin yaşadıklarının hissedilmesi amacıyla buğday çorbası, üzüm ve ekmek ikram edildi.

Çanakkale Şehitleri için Mevlidi şerif ve Kur’an ziyafeti

3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden  seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadası’nda 25 Nisan 1915 – 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü nedeniyle Artvin Merkez Camisinde hocalarımız tarafından okunan kur’an-ı kerim, mevlit ve ilahiler cemaate duygulu anlar yaşattı. Programda İl Müftüsü Kemal UÇKUN 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü sebebi ile dua yaptı. Programın ardından cemaate şeker ve lokum ikram edildi.

Okunan Mevlidi şerif ve Kur’an Ziyafetine Halkın büyük ilgi gösterdiği gözlendi.

Share
1094 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?