logo

DSİ Genel Müdürü, Barajlar Şehri Artvin’deydi

DSİ Genel Müdürü, Barajlar Şehri Artvin’deydi

Genel Müdür Artvin’de bir dizi açılış, inceleme gezileri ve toplantılar için Artvin’e gelerek DSİ’nin projeleri bizzat kendisi gördü.

 

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz başkanlığında Genel Müdür Yardımcımız Ergün Üzücek, Barajlar ve HES Daire Başkanı Tuncer Dinçergök, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Daire Başkanı Kemal Karakuş, Emlak ve Kamulaştırma Daire Başkanı Ali Rıza Ceylan, TAKK Daire Başkanı Fatih Kocabeyler bir dizi incelemelerde bulunmak üzere DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettiler.

Genel Müdür “Barajlar Şehri” Artvin’de incelemelerde bulundu

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz başkanlığında Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, Barajlar ve HES Daire Başkanı Tuncer Dinçergök, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Daire Başkanı Kemal Karakuş, Emlak ve Kamulaştırma Daire Başkanı Ali Rıza Ceylan, TAKK Daire Başkanı Fatih Kocabeyler bir dizi incelemelerde bulunmak üzere, Artvin’e ziyarette bulundular. DSİ Genel Müdürü Diniz ve beraberindekilerin ilk ziyaret durağı Barajlar Şehri Artvin’de Baraj Projelerini ve diğer DSİ Projelerini gerçekleştiren Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü’ne geçti. Diniz, DSİ Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan’ı makamında ziyaret ederek Bölge Müdürlüğümüz faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Deriner Barajı ve HES İnşaatında incelemelerde bulunduktan sonra Çoruh Park İnşaatını gezen heyet, ardından Artvin Valisi Kemal Cirit’i ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamlarında ziyaret etti.

DSİ Genel Müdürü Diniz, Başkan Mehmet Kocatepe’yi ziyaret etti

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere kente gelen DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz’i makamında kabul etti.

Çoruh havzası üzerinde yapımı devam Yusufeli Barajı ve Yeni Yerleşim yeri çalışması konusunda incelemeler de bulunmak üzere Artvin’e gelen DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında ziyaret etti.

Ziyarette, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Tuncer Dinçergök, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan, TAKK Dairesi Başkanı Fatih Kocabeyler ile DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan hazır bulundu.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaretin sonunda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Artvin Belediyesi ortak projeler yürütmektedir ve görüşmede bu konular gündeme geldi” dedi.

Başkan Kocatepe, “DSİ Genel Müdürümüz ve Yusufeli’nde halkla iftarda buluşacaklar. Yusufeli yeni yerleşim alanının hem yer alanının teslimi hem de yerleşim alanının temel atmasıyla ilgisi sanırım son noktayı koyacaklar. Yusufeli’ne gelmekle birlikte öncelikle Artvin’imizi ziyaret ederek Belediyemizin Devlet Su İşleri ile ortaklaşa yaptığı çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Bunlardan bir tanesi Çoruh Kent Park’ta DSİ’nin geldiği noktayı görüştük. Bu yıl bitirilip Artvin’in bir nefes alma yeri haline getirmeye çalışıyoruz, hep birlikte. Seçim vaatlerimizden bir tanesi olan Kent Parkın yapılıp bitirilmesi ve Üniversite ile Kent Parkı birbirine bağlayacak asma köprüleri, ışıklandırmaları ve üniversitenin önünde bulunan yürüyüş alanları ile bir bütünlük haline getireceğiz. Bu çalışmaların biraz daha hızlı olması talebinde bulunduk. İnşallah bu yıl içinde bitirilip hizmete alınır.

İskebe deresinin ıslahı konusunda şuan da ek yatırıma teklif edildi. İskebe deresi ıslah çalışmasını bu yıl tamamlamayı hedefliyoruz. İskebe deresi çalışması tamamlandıktan sonra ikinci ek yatırımda da Fabrika deresi ıslah çalışması projesidir. Islah çalışması kapsamın da yol yapımını da teklif edeceğiz” diye konuştu.

Devlet Su İşleri ile yaptığımız en büyük proje Artvin’in içme suyu projesidir.

Başkan Kocatepe açıklamalarının devamında, “Geçtiğimiz aylarda sayın Başbakanımızın katılımı ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile protokol imzalamıştık. Şuan gelinen noktada Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü proje maliyetleri dâhil çalışmalarını bitirip Kalkınma Bakanlığına yatırıma programına alınmak üzere gönderdi. 13.04.2015 330460 sayılı yazı ile proje bedeli 53 milyon 500 bin tl olarak belirlendi. İhale de bu bedel aşağı düşeceği gibi bunu yarısını da DSİ’den karşılanacağına dair protokolümüzü imzalamıştık. Kalkınma Bakan yardımcımız Mehmet Ceylan ile zaman zaman bu konuyu görüşüyoruz ve şuan da yatırım programına alınması yönünde bir görüş var. Bir sıkıntı olmamasını umuyoruz.

Devlet Su İşleri ile özellikle dere ıslahları ve diğer işler gibi ortak çalışmalarımız bugüne kadar olmuştur. Bundan sonra da devam edecektir. Güzel verimli bir görüşme oldu. Genel Müdürüm başta olmak üzere ziyarette bulunan heyete çok teşekkür ediyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Genel Müdür Diniz ve beraberindeki heyet, daha sonra Artvin Barajı ve HES İnşaatında çeşitli incelemeler de bulunarak, buradan Yusufeli Barajı ve HES İnşaatına geçti.

Genel Müdür Diniz, Yusufeli Barajı Kret altı kazılarının startını verdi

DSİ Genel Müdürü Alı Riza Diniz ve beraberindekiler Artvin’ gezileri sırasında açılış törenlerine de katıldılar. Diniz’in katıldığı en önemli tören Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatının Kret altı kazılarının başlaması için düzenlenen mini tören idi. Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı gezilirken düzenlenen törenle Genel Müdür Ali Rıza Diniz tarafından kret altı kazıların startı verildi.

Ardından Yusufeli Barajı ve HES Projesi 7. Genel Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Toplantıda Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan tarafından Genel Müdüre ve heyete ayrıntılı bir sunum verildi.

Yusufeli barajı 7. Koordinasyon toplantısı

Buradan Yusufeli İlçesine geçen Genel Müdür ve beraberindeki heyet, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekini’i ziyaret ettikten sonra; Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yerine giderek incelemelerde bulundu.

Yusufeli halkı ile iftar yemeğinde buluşan DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz burada yaptığı konuşmada; “Yusufeli İlçesi’nin yeniden yerleşimi konusunda ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Şu anki Yusufeli’nin yerleşim yerinden daha uygun bir yer olan ve vatandaşlarımızın da katılımıyla yapılan anket neticesinde, Yansıtıcılar-Sakut Deresi Mevkinde göl manzaralı Yeni Yusufeli İlçesi’ni inşa edeceğiz. Yeni yerinde, Yusufeli, ekonomisi, ekolojisi, sosyal yapısının daha modern hale gelmesiyle bambaşka bir yerleşim yeri olacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın bundan. Yusufeli Barajı yeniden yerleşimi son derece hassas olduğumuz bir konu. DSİ olarak hiçbir vatandaşımızın mağduriyet yaşamasını istemeyiz. “ dedi.

Yusufeli İlçesi Yeni Yerleşim Yeri Altyapı Çalışmaları Başladı

Yeni Yusufeli ilçesi altyapı işe başlama öncesi Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz Yusufeli’nde Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’i ziyaret etti.

Yeni yerleşim yeri ihalesini ABU-ANTSU ortak girişimi aldıktan sonra 22 Haziran 2015 tarihinde DSİ 26.Bölge Müdürlüğü ile firmalar arasında sözleşme imzalanmıştı. 1 Temmuz 2015 Çarşamba tarihinde de yer teslimi yapılarak işin yapım süreci olan 365 gün başlamış oldu. Yapılan çalışmaları yerinde görmek ve ilgililerle görüş alışverişinde bulunmak üzere DSİ heyeti ile birlikte dün Yusufeli’ne gelen DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Yusufeli Barajı şantiyesinde incelemelerde bulunduktan sonra Yusufeli Belediyesini ziyaret etti ve ziyaretin ardından yeni yerleşim yeri Sakut Deresi-Yansıtıcılar Bölgesinde Yusufeli’deki yetkilerle birlikte incelemelerde bulundu.

Başkan Aytekin Taleplerini Sıraladı

Yeni yerleşim yeri incelemeleri sırasında taleplerini dile getiren Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, yeni yerleşim yerinde 9 milyon metreküp kazı olduğunu, 3 milyon metreküpünün kullanılmasına rağmen 6 milyon metreküpün baraj gölüne dökülmesinin öngörüldüğünü oysa bu süreç iyi yönetilirse yeni dolgu alanlarıyla yeni rekreasyon ve tarım alanları kazandırılabileceğine dikkat çekti ve buna ilaveten rezerv imar alanlarının kazı çalışmalarının mutlaka üst yapılar başlamadan yapılmasını istedi. Başkan Eyüp Aytekin,” Sakut ve Yansıtıcılar arasında 2 mahalleyi birbirine bağlayacak bir tünel hem ulaşımı kolaylaştıracak hem de altyapı maliyetlerini düşürecektir. Dolgu alanının güney kısmındaki tepelerin mutlaka kesilerek dolgu alanı ile birleştirilmesi gerekir. Yusufeli merkezdeki kamulaştırmaların ise Sakut Deresinde yapılan kamulaştırmalarla ilgili mahkeme sürecinin bitmesinden sonra yapılması gerekir. Eğer belediye sınırları içerisinde zorunlu bir kamulaştırma yapılacaksa bu da acele kamulaştırma yöntemiyle yapılmalıdır. Vatandaşımızı tatmin edecek bedellerin oluşturulabilmesi için bu sürecin böyle yönetilmesi bizim için önemlidir.” Şeklinde konuştu.

Diniz,” Ne Yapılması Gerekiyorsa Yapmaya Geldik.”

Aynı gün DSİ Genel Müdürü ve heyetinin katılımıyla Yusufeli Belediyesi tarafından organize edilen iftar yemeği verildi ve iftar yemeği programının sponsorluğunu DSİ’nin yer teslimi yaptığı yeni yerleşim yeri müteahhitleri üstlendi. Yusufeli ilçe merkezinde sokak iftarına katılarak Yusufelililerle buluşan Diniz, iftar yemeği sonunda yeni Yusufeli çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Diniz açıklamasında şunları söyledi:”Yusufeli’yi ziyaret programımızda dedik ki hep beraber bir iftar yapalım. Yusufelililerle birlikte olalım, konuşalım, dertleşelim. Yusufeli yeni yerleşim yeri ihalesini alan firmaya dün itibariyle yer teslimi yaptık. Ülkemizin refahı, kaynakların verimli kullanımı ve bölgesel kalkınma için büyün önem arzeden bu projeyi 29 Mayıs 2018 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. Böylesi devasa bir projeye ev sahipliği yaptığınız için bizler de sayın bakanımızın dediği gibi Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yeri konusunda ne yapılması gerekiyorsa yapmaya geldik. Bildiğiniz gibi 2008 yılında sizlerin de tercihiyle Sakut Deresi-Yansıtıcılar Bölgesi yeni yerleşim yeri seçildi. Yeni Yusufeli ilçesini, göl manzaralı bir şekilde ekonomisiyle, ekolojisiyle, sosyal yapılarıyla bambaşka bir yeni yerleşim yeri yapmayı planlıyoruz. 2015 Mart ayında DSİ iş makinelerini buraya gönderdi ve 3 aydır Sakut Vadisinde çalışmalar yaptık. Yer teslimi yapıldı ve bundan sonra hızlı bir şekilde çalışmalar başlayacak. Peki neler yapılacak? 19 km asfalt yol, 6 km beton kilit parkelik yaya yolu, 7 bin metreküp kazı, yaklaşık 1,5 milyon metreküp yeşil alan olacak olan dolgu, 13 km kanalizasyon hattı, 13 km yağmur suyu hattı, 14 km içme suyu hattı ve içme suyu deposu, 2 km menfez, elektrik, telefon ve altyapı diye ifade ettiğimiz tesislerin hepsine bugün itibariyle bismillah diyerek başladık. Hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki süreçte hak sahipliği gündeme gelecek. Bakanlar kurulu kararı başbakanın onayına sunuldu. Bundan sonra Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzce hak sahipliği duyuruları yapıldıktan sonra hak sahipliği kesinleşecek. Bütün süreç sizlerin bilgisi dahilinde olacak.”

Başkan Aytekin, “Belediye Ekibi Olarak Çalışmaları Titizlikle Takip Edeceğiz.”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin; kamuoyunda zaman zaman oluşturulan yanlış ve olumsuz algıların Yusufeli insanını oldukça yorduğunu, Yusufeli’nin ve Yusufeli insanının uzun ve zor bir süreç ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek yeni yerleşim yeri ile ilgili çalışmaların bu aşamaya gelmiş olmasının sevindirici olduğunu, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yapılacakları belediye ekibi olarak titizlikle takip edeceklerini söyledi. Vatandaşların mağduriyetini giderme konusunda çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Aytekin, “gelecek nesillere güzel bir ilçe bırakmak için gayretlerimiz devam edecek. Bu hususlarla ilgili olarak vatandaşlarımızın olumlu fikir ve katkılarıyla oluşacak motivasyona her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz ve beraberindeki heyet, Yusufeli Belediyesi’nin düzenlediği iftara katıldı. İftar çadırında düzenlenen iftarda Genel Müdür Ali Rıza Diniz, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe birer konuşma yaparak Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerinin çalışmalarına ilişkin halkı da bilgilendirdiler.

İftar sonrası Erzurum üzerinden Ankara’ya döndü. DSİ heyeti kendi projelerini bizzat yerinde görme ve eksiklikleri bizzat tespit etme fırsatı bularak Ankara’ya dönmüş oldular. Bu ziyaret Artvin adına umutların yeniden yeşermesine vesile oldu.

Etiketler:
Share
1996 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?