logo

DSİ Bölge Müdürü Tokalak’tan Ümitliyim


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

DSİ 26.Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan’ın DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES’ler Daire Başkanlığı’na atanmasının ardından Samsun Bölge Müdür Yardımcısı iken ilimize atanan Celal Tokalak’ın DSİ’ye ve ilimize çok şey katacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde kendisine hayırlı olsun ziyaretinde de bulunmuştum ve Artvin’imiz hakkında uzun bir sohbet gerçekleştirmiştim. O ziyaretimin izlenimlerini bir türlü yazma fırsatı bulamamıştım. Geçen gün Artvin basınında DSİ’nin çiçeği burnunda Bölge Müdürü Celal Tokalak’ın açıklamalarına yer verilmişti. Bende gerek bu açıklamaları gerekse de yeni müdürü değerlendiren düşüncelerimden oluşan yazıyı kaleme aldım.

Öncelikle çıkan haberi şöyle bir hatırlayalım:

Bölge Müdürü Celal Tokalak, MEGA Projeleri Anlattı

26. DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak ilimizde devam eden DSİ projeleri hakkında bilgi verdi.

İlimizde bulunan 26. DSİ Bölge Müdürlüğüne atanan Celal Tokalak ilimize kısa sürede uyum sağlayarak basın mensuplarıyla bir araya geldi. Tokalak basın mensuplarına ilimizde devam eden projeler hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Mega Projelerin Şehri Artvin

26. DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde 26 tane bölgemiz var. Bu 26 bölge içinde ilimiz Artvin ilk 5’e girer her zaman. İşlerin boyutu açısından, mega projeler burada üretilip sonucunda yapılıyor. Tabi yerel halka bu zaman zarfında şantiye ortamı yaşattığımız içinde bazı zorluklar yaşattığımızı biliyorum. Bunlar artıların olduğu kadar eksilerin olduğu durumlardır.”

Barajlar Tamamlandığında 2,5 Milyar TL Ekonomiye Katkısı olacak

Tokalak, “Bölge sınırları içerisindeki bu 5 barajın tamamlandığında 2 buçuk Milyar TL yılda ülke ekonomisine katkısı olacaktır. Bu da DSI bütçesini yılda 15 Milyar gibi düşünürseniz burası 6’da, 1 gibi ekonomiye kazanım sağlamış oluyor” ifadelerine yer verdi.

Bu Yıl Taşkın Korumalara Ağırlık Verdik

Bizler bu çalışmalar neticesinde yerel halk için ne yapabiliriz anlayışıyla çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz diyen Tokalak, “Bu sene daha da yoğun bir şekilde ağırlık vereceğiz. Küçük su işi dediğimiz taşkın korumalardır, küçük göletlerdir, küçük sulamalardır gibi yöreye artı katkımız ne olacak gibi düşüncelerle ilerliyoruz” dedi.

Artvin Halkını Zor Durumlara Soktuk Gönül Almak İçin Çalışmalarımız Sürecek

Bölge müdürü Tokalak,”DSİ aslında ne yapar, taşkın koruma yapar. Bunu da bir tarım arazisi varsa bir konut varsa. Bakanın vizyonundan dolayı biz bu tür tesislerimizi yapmaya başladık. Çoruh Park gibi. Biz DSİ olarak burada büyük projeler yapıyoruz. Halkı zor duruma sokuyoruz. Bu bir gönül almadır. Gönül almak için yapıyoruz. Ülke olarak bir katkısı varsa Artvin’in ülkemize, biz de buralara toplumu rahat ettirecek tesisler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ERG Alanı EÜAŞ’a Devredilecek

ERG’ın terk ettiği alan hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Celal Tokalak, alanın EÜAŞ bölge müdürü yapılması koşuluyla EÜAŞ’a devredileceğini ifade etti.

Tokalak, “ Alanla ilgili yazışmalar yapıldı. Fakat birden fazla parsel olduğu için ve bide tahsisli alan olduğu için. Gereken yasal düzenlemenin ardından buraya EÜAŞ’a devredilecek” ifadelerini kullandı.

Celal Tokalak’a Güveniyorum, Çok Katkısı Olacak

Gerek benim ziyaretim gerekse de Tokalak’ın Artvin basınına düşen açıklamaları izlenimlerimde haklılığımı ortaya koydu. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki DSİ emin ellerde. Dinçer Aydoğan’dan iyi bir miras alan Celal Tokalak’ın kendinden sonra ki bölge müdürüne de iyi bir miras bırakacağını düşünüyorum. Zaten çok iyi bir teşkilat kadrosuna sahip olan kuruluşun Celal Tokalak ile başarı çıtasını daha da yukarılara çıkartacağını düşünüyorum. Bölge Müdür Yardımcılarından şube müdürlerine, mühendisinden memuruna, işçisinden barajdan çalışan personeline kadar DSİ’nin çok deneyimli bir kadrosu bulunmaktadır. DSİ’nin bu kadrosu bugüne kadar DSİ’ye bağlı sorun ve konularda oldukça parlak işlere imza atmışlardı. Yeni bölge müdürünün çalışkanlığı, çalışanına değer veren yapısı, istekliliği, görev aşkı, girişimciliği, proje takipçiliği, tecrübesi ile birlikte ilimize ve DSİ’ye büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. İyi bir mühendis olan DSİ Bölge Müdürü Tokalak’ın ilimize alışma devresini de kısa sürede atlatacağına inanıyorum. Tokalak’ın uyumlu bir yapısı var. İnsanlara değer veren kişiliği ile birlikte bence DSİ’nin iz bırakanları arasına girecektir.

Dinçer Aydoğan’a Veda Yemeği

Geçtiğimiz Pazartesi günü DSİ Lokalinde DSİ Barajlar Dairesi Başkanlığı görevine atanan Dinçer Aydoğan’ın gecikmeli veda yemeği düzenlendi. Eşimin DSİ’de çalışması nedeniyle kurum ile yakın ilişkim bulunması benim de yemeğe katılmamı sağlamıştı. Kaldı ki yakın arkadaşım olan Dinçer Aydoğan’ın yemeğine katılmamak olmazdı. İyi ki de katılmışım. Gerek giden Aydoğan’ın gerekse de yerine gelen Tokalak’ın Artvin’e olan sevdalarına yakın tanıklık etmiş olmak güzel oldu. DSİ’nin giden müdürü Dinçer Aydoğan’ın gözünün kulağının ilimizde olacağı gözlerinden okunuyordu. Görevde yükselmiş olmasına rağmen Artvin’den ve DSİ Bölge Müdürlüğü’nden ayrılmış olmanın üzüntüsünü gözlerinde gördüm. Tabi ki yeni görevinde çok daha büyük başarılara imza atacak olmanın da heyecanı yüzüne vurmuştu. Ben kendisine bir kez daha teşekkür ederken, yeni görevinde başarılar diliyorum.

Yeni Bölge Müdürü Celal Tokalak’ın da görevine ısındığını görmek mutluluk verici. Tokalak kurum personeli ile şimdiden sıcak ilişkiler kurmuş. Görevini de oldukça benimsemiş durumda görünüyor. Bu sevindirici. Kısa sürede Artvin’i gezerek tanımış. Artık ile hakım konumda. Tokalak’ın Artvin’e büyük katkılar sağlayacağına olan inancımı bir kez daha vurgulayarak Tokalak önderliğinde ki DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü’ne başarılar diliyorum.

Tokalak’ı Bekleyen Sorunlar

Biraz da DSİ’yi bekleyen sorunlardan bahsedelim. Başarılı bir müdürü ve personeli olan DSİ’yi bekleyen en önemli sorun hiç kuşku yok ki sel ve heyelan tehditlerine karşı alınacak önlemlerdir. Yani küçük su işleri. İlimizde her yıl büyük sel ve heyelan felaketleri olmaktadır. Bunların en aza indirilmesi için dere yataklarının çok hızlı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Gerekli önlemlerin birkaç yıldır gibi yapılmasında fayda var.

Bir başka konu ise Yusufeli’nin yeni yerleşim yerinin yeniden kurulması meselesidir. Gerçi bu konuda herhangi bir sorun yaşanmıyor gibi görünse de yine de dikkatli takibe ihtiyaç bulunmaktadır.

Yusufeli Barajı ve diğer baraj çalışmaları da önemli konulardır. Ben DSİ’de oturmuş bir sistem olduğu için bir problem yaşanacağını düşünmüyor olsam da tedbirli olmakta fayda görüyorum.

Artvin Merkez’de DSİ’yi ilgilendiren önemli çalışmalar var. Diğer kurumlarla birlikte daha koordineli çalışılması şart.

DSİ konusuna daha detaylı bir yazıda görüşmek dileğiyle şimdilik bu kadar diyelim ve başarı temennisini yenileyelim.

Etiketler:
Share
587 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kulüp Başkanlarının Seslerine Kulak Verilmeli

  24 Mart 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin’de faaliyetlerini sürdüren Çoruhspor ve Artvinspor Kulübü yöneticileri ortak basın açıklaması düzenlemişlerdi. Bu haberler Artvin basının da yer aldı ancak ben köşe yazıma bu açıklamaları taşımak istedim. Yoğun siyaset ve Artvin gündemi arasında bazen sporu unutuyoruz. Aslında orijinimde spor muhabirliği olmasına karşın son yıllarda biraz bu konuyu bir kenara bırakmıştım. Anlıyorum ki ben spor ile ilgilenmeyince biraz spor ilgisiz kalmış. Artık yazılarımda sık sık spor konularına da yer vereceğimi belirterek sizlere iki haberi yorumsuz a...
 • Kışla’ya Sahip Çıkmalı Ama İki Sorum Olacak

  23 Mart 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Artvin İl Başkan Yardımcılarından ve Gazeteci Yazar Yüksel Kantar, son yazdığı yazısında AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ile ilgili güzel bir yazı kaleme aldı ve Kışla’ya sahip çıkılması gerektiğini yazdı. Yazının büyük bir bölümüne katılmak ile birlikte ben şimdi Yüksel Kantar arkadaşıma ve onun nezdinden tüm kamuoyuna iki soru sormak istiyorum. Sorularımın nedenlerini de kendim bugün kaleme alacağım. Ayrıca Kantar’ın yazısına da burada yer vereceğim. Yüksel Kantar’ın yazısını sizlere hatırla...
 • Üç Aylar (Şuhur-u Selâse) sağnak feyiz yağmurlarının yağdığı günlerdir

  22 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Şuhur-u Selâse (üç aylar) dediğimiz Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bazı topraklar ve bazı mevsimler, diğer bazı örneklerine göre bir bereket fırtınası yaşarlar. Kimi topraklara kimi mevsimlerde ne ekseniz, hemen çimlenir, hemen yetişir ve hemen elinizden tutar. Bir verirsiniz, en az on katıyla hemen alırsınız. Bazen yüksek derecelere doğru katlanır bu verimlilik, yükselir. Bazen bire yüz, bire bin aldığınız olur. "Şuhur-u Selâse ", yani üç aylar olarak bilinen bu mevsimin girmesiyle birlikte Müslüman ruhları bambaşka bir hava kaplar. ...
 • Bayan aktrisler mi çıplak onlara rağbet edenler mi?

  22 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Avukatlar yalancı demekle bayan aktrisler çıplak demek benim nazarımda aynı şey. Ben de bir avukatım ve halktan sık sık “avukatlar yalancı” lafını duyarım. Ben de onlara hemen sorarım, —“Vatandaş işini yaptırmak için çoğunlukla dürüst avukata mı gider yalancı avukata mı? “ —“Yalancı avukata” derler. —“Niçin?” diye sorarım, —“Çünkü dürüst avukat onların işini göremez” derler. —“O halde yalancı kim, avukat mı yoksa dürüst avukatlara rağbet etmeyenler mi?” diye sorarım. —Onlar da “dürüst avukatlara rağbet etmeyenl...