logo

DSİ Artvin’de Üst Havza Tedbirleri Alıyor

DSİ Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya, karayolları ve köy yollarını yeniden inşa etmeye, tarihi eserleri korunmaya, enerji ve telefon hatlarını yenilemeye, gölet ve sulama işleri de yapmaya devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı açıklama ile Artvin’de üst havza tedbirlerinin alındığını açıkladı.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Genel Müdür Murat Acu’nun açıklamalarına yer verilirken, yapılan açıklamada önemli bilgilendirmelerde bulunuldu.

DSİ olarak son 15 yılda; Artvin’de aralarında Türkiye’nin en yüksek barajı olan Deriner Barajı da olmak üzere 3 dev baraj inşa edildiğini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ‘Bununla birlikte Baraj gölleri altında kalan 135 km karayolunu ve 75 km köy yolunu inşa ettik. Aynı zamanda Artvin ve ilçelerinde toplam 61 derenin ıslahını tamamladık. Böylece Artvin şehir merkezi, 98 meskûn mahal ve 2.969 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 2017 yılında 19 adet dere ıslah projesinde inşa çalışmaları devam etmekte olup, 63 dere ıslahı için de plan ve proje hazırlamalarımız devam ediyor. ’dedi.

Artvin İlinde yatırım programı kapsamında yürütülen taşkın ve rüsubat kontrolü işlerinin projelendirme ve inşaat faaliyetlerinde; kaynakların tekniğine uygun olarak, etkin, verimli ve ekonomik kullanımına özen gösterilmekte olduğunun altını çizen DSİ Genl Müdürü ACU,’ Öncelikle üst havza kapsamında alınması gereken taşkın ve rüsubat kontrolüne yönelik tedbirleri almaya özen gösteriyoruz. İstikşaf raporları hazırlanırken derelerde üst havzadan başlanarak taşkın ve rüsubat kontrolüne yönelik yapılacak tesislerin planlamasını bütüncül olarak ele alınmaktayız.

2016 ve 2017 yıllarında Hopa, Arhavi ve Borçka İlçelerinde meydana gelen taşkınlardan sonra; aciliyet arz eden derelerde üst havza etüt ve planlama çalışmalarına ağırlık verilmiştir.2018 yılında da üst havza tedbirlerine ağırlık verilerek tüm ilçelerimizde etüt ve planlama çalışmaları bu yönde devam etmektedir.

Üst havza tedbirleri kapsamında erozyon ve rüsubat kontrolüne yönelik 10 metre ve üzeri tersip bentlerinden 2016 yılında 3 adet, 2017 yılında ise 10 adet olmak üzere toplam 13 adet tersip bendi tamamlanmıştır.

2018 yılı Yatırım Programına göre Artvin İli ve İlçelerinde 10 metre ve üzeri toplam 19 adet tersip bendi tamamlanacaktır. 2019 yılı ve sonrasında ise 38 adet tersip bendinin tamamlanması planlanmaktadır. Böylece üst havza tedbirleri kapsamında Artvin İlinde 10 metre ve üzeri toplam 70 adet tersip bendi inşa edilmiş olacaktır. Üst havza çalışmaları biten derelerde; aşağı havzalarda taşkın kontrol tesisi inşaatlarına devam edilecektir. ’dedi.

DSİ Artvin’de Sadece Baraj Yapmıyor

Devlet Su İşlerinin Artvin’de sadece baraj yapmadığını ifade eden ACU,’ DSİ Genel Müdürlüğü olarak Artvin İçmesuyu İsale Hattı İnşaatı ile Hatila Deresinden 33 km.lik isale hattı ile Artvin İline 255 lt/sn içmesuyunu getiriyoruz. Yine bu proje ile bağlantılı olarak Artvin İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatını ile Katrevan Mevkiine inşa edilecek konvansiyonel tip arıtma tesisi ile bu suyu arıtarak Artvin halkının hizmetine sunuyoruz. Artvin Atıksu Arıtma Tesisi Projesi ile de Artvin Şehir Merkezinin evsel atık sularının arıtılması planlanmaktadır.

Artvin İlinin turizm ve balıkçılık faaliyetlerine katkı sağlamak maksadıyla Deriner Baraj gölü üzerinde Zeytinlik ve Soğanlı Köylerinde İskele yapılması çalışmasına başlanılmıştır.

Bugüne kadar Artvin’de inşa edilen barajlar nedeniyle baraj gölü altına kalan karayolları ve köy yolları günümüz şartların uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Muratlı, Borçka, ve Deriner Barajları kapsamında Artvin İlinde 135 km devlet yolu ile 75 km köy yolu yapılmıştır. Bu yollar kapsamında toplam uzunluğu 22.960 m olan 42 adet tünel ile toplam uzunluğu 4.318 m olan 32 adet köprü, dengeli konsol köprü ve viyadük inşa edilmiştir. İnşa edilen bu yolların maliyeti 1,85 milyar TL’dir.

Benzer şekilde Çoruh Nehrinin bir başka altın gerdanlığı olan Yusufeli Barajı ve HES projesini inşa ediyoruz. Yusufeli Baraj gölünden etkilenecek olan köy yollarının relokasyonu kapsamında proje çalışmaları devam etmektedir. ’dedi.

2017 Yılında Artvin’de 5 Adet Tesisi Tamamladık.

DSİ Genel Müdürlüğü olarak 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Artvin İlinde 1 adet altyapı, 1 adet prefabrik bina, 3 adet taşkın koruma tesisinin tamamlandığını belirten Genel Müdür ACU,’ Tamamlanan 3 adet taşkın koruma tesisi ile Artvin Şehir Merkezinde, Şavşat İlçe Merkezinde, Ortaköy, Yolgeçen, Erikli, Cevizli, Köprülü ve Vezirköy Köylerinde toplam 6 köy, 4 mahalle ve 32,6 dekar zirai arazilerin taşkın riski azaltılmıştır. Tamamlanan altyapı, prefabrik ve taşkın koruma tesislerinin toplam maliyeti 128 258 000 TL’dir.

29 Kasım 2017 Tarihinde Artvin’de 7 Adet Tesis Kazandırdık

Ayrıca 29 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle tamamlanan 375 eserin açılış töreninde Artvin İlinde 7 adet taşkın koruma tesisi hizmete alınmıştır.

Hizmete alınan tesislerden 7 adet taşkın koruma tesisi ile Artvin İli, Hopa İlçe Merkezi, Dereiçi, Köprügören, Yeşilköy, Çamlı, Subaşı, Tekkale, Küplüce, Bostancılar ve Demirciler Köyleri, Sundura, Ormanlı ve Elmalı Mahalleleri ile 635 dekar zirai arazilerin taşkın riski azaltılmıştır. Tamamlanan taşkın koruma tesislerinin toplam maliyeti 50 700 000 TL olduğunu ifade etti.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

Murat Acu’nun bu açıklamaları DSİ Genel Müdürlüğü’nün ilimizde sadece Barajlar ve HES inşaatları gerçekleştirmediği aynı zamanda bir çok alanda daha faaliyette bulunulduğunu ortaya koydu.

Share
485 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?