logo

DSİ, Afet Bölgesinde 7/24 Mesaide Kaldı

24 Ağustos 2015 Pazartesi günü İlimizin Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde meydana gelen doğal afet sonrasında 7/24 çalışan DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü afetin yaralarının sarılmasında etkin rol üstlendi. Afetin ardından ilk günden bu güne kadar yaptığı çalışmalarla DSİ bölge müdürlüğü üzerine düşen görevi yerine getirerek Hopa halkının yanında oldu. DSİ Bölge Müdürlüğü, afet döneminde yaptığı çalışmaların yanı sıra, risk bölgelerinde acil proje çalışmalarını da gerçekleştirerek, benzeri bir sel felaketi olmaması için tedbirlerini bugünden almaya başladı.

 

Doğal afetin hemen akabinde bölgeye gelen Orman ve Su İşler Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından oluşturulan acil eylem planıyla DSİ’nin Trabzon, Erzurum, Kars, Van, Elazığ, Diyarbakır, Kayseri, Samsun, Ankara, Sivas, Adana ve Bursa bölgelerinden çok sayıda makine, ekipman ve personel Artvin bölgesine sevk edildi.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda 19 adet paletli ekskavatör, 4 adet dozer, 2 adet lastikli yükleyici, 20 adet kamyon, 1 adet lastik tekerlekli teleskobik bomlu ekskavatör, 3 adet treyler, 2 adet yakıt tankeri, 1 adet bakım-tamir aracı olmak üzere toplam 52 araç ve yaklaşık 100 personeli ile (80’i operatör, şoför ve teknik eleman, 20’si mühendis) ilk günden bu güne kadar her eve, her mağdur olan vatandaşa ulaşarak yaptığı yoğun ve özverili çalışmalarıyla dikkat çekti.

Risk raporu çıkarıldı, taşkın koruma projeler hazırlanıyor

İlk etapta ulaşılamayan köy yollarının açılması ve vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için Hopa Kaymakamlığı koordinasyonunda çalışmalar yapan DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından acil ihtiyaçlar karşılandıktan sonra Arhavi’de Hacılar Mahallesinde, Hopa’da Cumhuriyet ve Naşeni mahalleleri, Sundura Deresi, Çamlıköy, Sugören, Yeşilköy, Başköy, Eşmekaya, Yoldere ve Başoba köylerinde yeniden yaşanabilecek taşkın riskine karşı acil olarak dere yataklarında dolan heyelan malzemesi ile rusubatları temizleme çalışmalarına başlanırken, çalışmalar halen daha devam ediyor. DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü bünyesindeki mühendisler tarafından bölgeyle alakalı taşkın değerlendirme raporu hazırlandığı ve buna göre riskli görülen dere yataklarına ait taşkın kontrol tesislerinin DSİ ek yatırım programına teklif edildiği ve 2015 yılı sonunda kadar taşkın kontrol yapım ihalelerinin yapılacağı bilgisine de ulaşıldı. Ayrıca Artvin ili Hopa ve Arhavi İlçeleri ile Kemalpaşa Beldesi’nde yer alan 15 dere için taşkın tehlike risk haritalarının hazırlanması işinin 2015 yılında ihale edildiği; söz konusu çalışmalarının tamamlanmasına müteakip risk altında kalan yerler ile ilgili gerekli işlemlerin yapılması için ilgili kamu kurum ve kuruluşlara yazı yazılacağı da öğrenildi. Bununla birlikte DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nce riskli görülen yapıların kaldırılmasına ait yazıların ilgili kamu kurum ve kuruluşlara yeniden gönderildiği de bildirildi.

Share
1768 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?