logo

Doğal Denge Korunurken Gelir Elde Ediliyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü faaliyet alanlarından olan Artvin İli, engebeli bir topoğrafya ve zengin bir bitki örtüsüne sahip olması bakımından yörede çeşitli türde av hayvanlarının barınmasına imkan veriyor.

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamada; “Bu nedenden dolayı kara avcılığında, avına izin verilen av hayvanlarından, Yaban Tavşanı, domuz, çakal, kelik gibi türlerin yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığınca koruma altında bulunan Ayı, Yaban Keçisi, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Karaca, Kurt gibi bir çok yaban hayvanı da Artvin’ de yaşam alanı bulabiliyor.

Bakanlıkça koruma altında bulunan av hayvanlarından üreme yeteneğini yitirmiş olan erkek bireylerin avlattırılması ile hem gelecek nesiller için sağlam bireyler oluşmakta, yöre halkına, köy Tüzel kişilikleri ve İlimiz Artvin’e gelir sağlanmaktadır. Avlardan elde edilen avlanma gelirlerin yüzde 40 ile yüzde 70’ i avın vurulduğu köy ve civar köylere dağıtılmaktadır. Yöreye gelen avcıların yöre insanından rehberlik hizmeti alması sonucunda yöre insanı da gelir sağlamaktadır. Kişilerin av turizmi faaliyetleri için yapmış olduğu konaklama, yiyecek, ulaşım gibi faaliyetlerde gelir sağlamaktadır. Bu kapsamda 2018-2018 yılı içerisinde Artvin’de 31 adet yaban keçisi ve 8 adet çengel boynuzlu dağ keçisi kotası tahsis edildi.

Tahsis edilen kotalardan 10 adet yaban keçisi ve 5 adet çengel boynuzlu dağ keçisi ihalesi yapılarak yabancı avcılara, Geriye kalan 21 adet yaban keçisi ve 3 adet çengel boynuzlu dağ keçisi ise yerli avcılara tahsis edildi” ifadelerine yer verildi.

Avına izin verilen türlerden 120.000 TL gelir elde edilmiş olup yaklaşık 70 Bin TL köylere aktarılacağı öğrenildi.

Share
545 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?