logo

Doç. Dr. Recep Aktimur Artvin’de Vatandaşlarla Buluştu

Doç. Dr. Recep Aktimur, “Obezite Ve Diyabet Cerrahisi” hakkında merak edilenleri cevaplamak için 23 Aralık 2017 Cumartesi günü saat 18.00’da Artrium AVM’de gerçekleştirdiği etkinlikte vatandaşların sorularını yanıtladı.

 

Samsun’da özel bir hastanede, Obezite – diyabet cerrahisi ve ileri laparoskopik cerrahi (kapalı kanser cerrahisi) ile ilgilenen Doç. Dr. Recep Aktimur, Ahmet Onur Satır’ın işletmesi Nevizade Kafe’de düzenlenen kahvaltı programında ameliyatlarını gerçekleştirdiği hastalar ve aileleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Oldukça sıcak bir ortamda karşılanan Aktimur, Artvin’de olmaktan burada ameliyatlarını gerçekleştirdiği hastaları ile de bir araya gelmenin kendisini mutlu ettiğini ifade etti.

Kahvaltı programının ardından Artrium AVM’de vatandaşların sorularını yanıtlayan Aktimur, burada yaptığı açıklamada vatandaşlara şu ifadeleri kullandı:

“Obezite cerrahisine yaklaşım felsefemiz: Obezite cerrahisi sonrası gerçek başarı, ideal kiloya ulaşabilmekten çok geri kalan yaşantıyı ideal kiloyu koruyarak geçirebilmektir. Böyle zor bir amaca ulaşmak için insan doğasına aykırı olan  kısıtlamanın yeterli olmayacağı hatta başarı oranını düşüreceği aşikardır.

Neden diyet önermiyoruz?

Hiç kimse obezite cerrahisi kararını kolay vermemektedir. Hastalarımızın hepsi uzun ve yorucu diyet süreçlerinden geçmiş, çeşitli ilaçlar ve ürünler denemiş, akapunktur uygulamaları yaptırmış, kimi zaman başarılı olsa da en sonunda yorulmuş ve çok daha önemlisi kendine olan güveni kaybetmiş bireylerden oluşmaktadır.

Hastalarımızın hayat hikayelerinden ulaştığımız sonuç; klasik yöntemlerin insan doğasına aykırılığı nedeniyle asla başarıya ulaşamayacağı yönündedir.

Bu noktada birçok meslektaşımdan daha farklı düşünmekte ve hastalarıma herhangi bir diyet programı önermemekteyim.

Hastalarımıza kazandırmak istediğimiz bakış açısı nedir?

Hastalarımıza; diyet ya da kısıtlayıcı önerilerde bulunmak yerine, özgürce bir yaşama uzanan yeni serüvenlerinde beslenme tarzlarını düzenleyerek sağlıklı ve dengeli yeme alışkanlıkları geliştirmelerini teşvik etmekteyim. Bu noktada onları pasifize eden karışık önerilerde bulunmadan yeni hayat tarzlarını kendilerine uyar şekilde içselleştirip, hazmetmelerini istemekte ve bu süreçte her an yanlarında yer almaktayım.

Unutmamak gerekir ki; en iyi öneri değil, uygulanabilecek kadar basit ve sürdürülebilecek kadar keyifli olan öneriler kalıcı olacak ve hazmedilecektir

Ben; hayat tarzı haline getirilmeyen hiçbir davranışın uzun dönemde etkili olmayacağını anlıyor olmamızın bu ameliyattan sonra kalıcı başarının sırrı olduğu kanaatindeyim.

Peki bizim hastalarımızdan beklentimiz nedir?

Her öğünde eskiden yediğinin dörtte biri miktarda yemek yemek, Günde 3 öğün yemek yemek (ara öğün alımını önermemekteyiz) Tüm gıdaları; çok küçük lokmalar halinde alıp, yavaşça ve çok çiğneyerek yemek, taze meyve, taze sebze ve protein içeren gıdalar tüketmeye özen göstermek, ömür boyu günde bir tane multivitamin kullanmak.

Alınan gıdaların temel olarak sağlıklı besinlerden oluşması kaydı ile hastalarımızın istedikleri tüm gıdalardan az miktarda almasını ısrarla önermekteyiz.

Her istediğinden az ve kontrollü miktarda yiyen sağlıklı ve bilinçli insanlardan oluşan geniş bir aile hedeflemekteyiz.”

Aktimur, açıklamalarının ardından vatandaşların sorularını cevapladı.

Share
802 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?