logo

Diriliş Ertuğrul


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Diriliş Ertuğrul dizisi yeni “karakter oyuncuları” keşfetmemizi ve fark etmemizi sağladı.

Karakter oyuncusu terimi ile ilgili derlediğim bazı tanımlar şöyle;

“Karakterleri başarılı şekilde canlandıran ve bu rollere çıkan oyuncu” [1]

“Belirli bir karakteri tüm ayrıntılarıyla canlandırmakta usta olan oyuncu.”

“Davranışları, sesi, yürüyüşü, giyimi ve makyajı ile özellikle kendinden daha yaşlı, ya da yabancı bir kişiyi canlandıran oyuncu[2]

Karakter sanatçıları başrol oyuncuları parlatan ve onları başarılı gösteren olmazsa olmaz karakterlerdir.

Diriliş Ertuğrul dizisi, Erol Taş, Kadir Savun, Hulusi Kentmen, Münir Özkul, Adile Naşit, Nubar Terziyan gibi karakter sanatçıları ayarında, bazı yönleri ile onlardan da üstün yeni sanatçıları fark etmemizi sağladı.

Gerçekten oyunculuklarını çok beğendiğim sanatçılar ve karakterleri şunlar;

Mehmet Çevik (Deli Demir) : Lakabı deli ise de kendisi elbette deli değil. Sadakat ve bağlılığı had safhada ve gözünü kırpmadan her türü fedakarlığı yapacak karakterinden dolayı deli lakabı verilmiş. Aklımdan hiç silinmeyecek dürüstlük, sadakat ve fedakarlık sembolü bir karakter.

Serdar Deniz (Titus): Gerçek tapınak şövalyesi gelseydi bu kadar dehşetli olamazdı dedirtecek kadar başarılı bir oyunculuk başarısı göstermiş.

Hakan Vanlı (Kurdoğlu): Birinci sezon diziyi dizi yapan ana direk bir karakter Kurdoğlu. İçimizde öfke tohumları ektiğine göre çok başarılı bir oyunculuk performansı gösterdi.

Didem Balçın(Selcan Hatun): Gerçekten rolü ile bütünleşmiş ve tarihte böle bir kadın varsa gerçeğe en yakın şekilde canlandırmış. Gerçek şahsiyet de ancak bu kadar olabilirdi diyecek kadar başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

Hüseyin Özay (Korkut Bey): Bence bir oğuz beyini en iyi canlandıran karakter Korkut bey karakteri ve Hüseyin özay da rolünün hakkını fazlasıyla vermiş.

Muharrem Özcan (Tangut): Bence dizinin ikinci sezon karakterleri arasında en ilgi çekici olanlarından birisi Tangut karakteridir ve Muharrem Özcan bu karakteri eksiksiz canlandırmış.

Kendi subjektif penceremden değerlendirdiğim bu karakterleri unutmam mümkün değil ve çok uzun bir aradan sonra yeni unutamayacağım karakter sanatçıları fark ettiğim ve tanıdığım için mutluyum.

Şimdi bahsettiğim bu sanatçıları diziden bir çekin çıkarın bakalım Diriliş Ertuğrul dizisi ne hale gelir?

Ne dersiniz?

[1] http://www.sozlukanlaminedir.net/karakter-oyuncusu-nedir-karakter-oyuncusu-ne-demek/

[2] http://ne-demek.net/anlam%C4%B1/karakter-oyuncusu-ne-demek.html

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AK Parti Eti Bakırdaki işten çıkarmalara müdahale edecektir

  18 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çünkü işten çıkarılan işçiler bu işten çıkarmanın faturasını AK Parti’ye keseceklerdir. Bu fatura elbette olumsuz fatura olacak ve AK Parti oy kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. AK Parti pragmatist yapıya sahip bir parti olarak bu duruma seyirci kalması mümkün değil. 1000 kişinin işten çıkarılması büyük bir olaydır. 3-5 kişinin işten çıkarılması gibi değildir. Toplumsal bir olaydır, sadece Artvin için değil Türkiye hatta dünya için ilgi çekici bir olaydır. Siyaseti etkilememesi mümkün değil. Bu nedenle pragmatist b...
 • Murgul’da Plaket, Artvin’de Doğa Katili

  18 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bir gün bu yazdıklarımın hepsi anı olarak kalacak, belki olursa çocuklarım ve torunlarım okuyacak ya da benden belki yüz yıl sonra beni ve fikirlerimi anlayan birileri olacak, bu demek değildir ki günümüzde anlaşılmıyoruz ancak bazı kesimlerin anlamamak için direndiğini görünce iyice asabileşiyorum. Kendime öz eleştiri yapıyorum. “Onlar anlamasa da sen anlatmaktan vazgeçmeyeceksin.” Bizim kalemimiz sivri sırf biri istiyor diye şimdiye kadar inanmadığım hiçbir şeyi yazma...
 • Ya Bunlar Artvin Halkı İle Adeta Dalga Geçiyorlar

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yaklaşık bir aydır derin bir sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri ile yıllardır savundukları maden karşıtlığının tam tersini yaparak madenle doğrudan ve dolaylı olarak iş yaptığı için il başkanlarını aday yaptırmayan CHP, yine ortaya çıktı. Biran da imza kampanyaları, meclis ziyaretleri falan. Değerli okurlarım resmen Artvin halkının aklı ile dalga geçiliyor. Artvinliler ile dalga geçiliyor. Artvinlilerin çevre hassasiyeti resmen kullanılıyor. Yazmayacağım dedim ama yazmadan duramıyorum. Beni resmen çileden çıkardılar. Bir ay...
 • Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Şu an seçim olsa; AK Parti: % 44,9, CHP: % 23,7, MHP: % 10,6, HDP: % 9,1, İyi Parti: % 2,7, Diğer: % 2,2, Cevapsız: % 2,0, Kararsız: % 2,1, Geçersiz/İptal: % 0,7, Sandığa gitmeyecek: % 2 Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana. AK Parti - MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor. CHP - HDP ittifakı % 33 gibi. İyi Parti % 3 bile değil. Diğer Partiler % 2, Bağımsız % 2, kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1. Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuç...