logo

Diriliş Ertuğrul


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Diriliş Ertuğrul dizisi yeni “karakter oyuncuları” keşfetmemizi ve fark etmemizi sağladı.

Karakter oyuncusu terimi ile ilgili derlediğim bazı tanımlar şöyle;

“Karakterleri başarılı şekilde canlandıran ve bu rollere çıkan oyuncu” [1]

“Belirli bir karakteri tüm ayrıntılarıyla canlandırmakta usta olan oyuncu.”

“Davranışları, sesi, yürüyüşü, giyimi ve makyajı ile özellikle kendinden daha yaşlı, ya da yabancı bir kişiyi canlandıran oyuncu[2]

Karakter sanatçıları başrol oyuncuları parlatan ve onları başarılı gösteren olmazsa olmaz karakterlerdir.

Diriliş Ertuğrul dizisi, Erol Taş, Kadir Savun, Hulusi Kentmen, Münir Özkul, Adile Naşit, Nubar Terziyan gibi karakter sanatçıları ayarında, bazı yönleri ile onlardan da üstün yeni sanatçıları fark etmemizi sağladı.

Gerçekten oyunculuklarını çok beğendiğim sanatçılar ve karakterleri şunlar;

Mehmet Çevik (Deli Demir) : Lakabı deli ise de kendisi elbette deli değil. Sadakat ve bağlılığı had safhada ve gözünü kırpmadan her türü fedakarlığı yapacak karakterinden dolayı deli lakabı verilmiş. Aklımdan hiç silinmeyecek dürüstlük, sadakat ve fedakarlık sembolü bir karakter.

Serdar Deniz (Titus): Gerçek tapınak şövalyesi gelseydi bu kadar dehşetli olamazdı dedirtecek kadar başarılı bir oyunculuk başarısı göstermiş.

Hakan Vanlı (Kurdoğlu): Birinci sezon diziyi dizi yapan ana direk bir karakter Kurdoğlu. İçimizde öfke tohumları ektiğine göre çok başarılı bir oyunculuk performansı gösterdi.

Didem Balçın(Selcan Hatun): Gerçekten rolü ile bütünleşmiş ve tarihte böle bir kadın varsa gerçeğe en yakın şekilde canlandırmış. Gerçek şahsiyet de ancak bu kadar olabilirdi diyecek kadar başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

Hüseyin Özay (Korkut Bey): Bence bir oğuz beyini en iyi canlandıran karakter Korkut bey karakteri ve Hüseyin özay da rolünün hakkını fazlasıyla vermiş.

Muharrem Özcan (Tangut): Bence dizinin ikinci sezon karakterleri arasında en ilgi çekici olanlarından birisi Tangut karakteridir ve Muharrem Özcan bu karakteri eksiksiz canlandırmış.

Kendi subjektif penceremden değerlendirdiğim bu karakterleri unutmam mümkün değil ve çok uzun bir aradan sonra yeni unutamayacağım karakter sanatçıları fark ettiğim ve tanıdığım için mutluyum.

Şimdi bahsettiğim bu sanatçıları diziden bir çekin çıkarın bakalım Diriliş Ertuğrul dizisi ne hale gelir?

Ne dersiniz?

[1] http://www.sozlukanlaminedir.net/karakter-oyuncusu-nedir-karakter-oyuncusu-ne-demek/

[2] http://ne-demek.net/anlam%C4%B1/karakter-oyuncusu-ne-demek.html

 

Share
632 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marksizmin Ekolleri (Mezhepleri)

  21 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: *Marksizm, bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. *Leninizm işçi sınıfını odak noktası olarak kabul eder. *Maoizm’de Çinde işçi sınıfı olmadığı için köylüler işçi sınıfı yerine konmuştur. *Cheizm’de İşçi ve köylü sınıfı birlikte hareket eder. *Marksizm’in bu ideolojileri İslamdaki mezheplere benziyor. İslam bir tane olduğuna göre mezhepler niye var diyenler, Marksizmdeki bu farklı ideolojileri ...
 • İki Röportajla İSME Dosyasını Kapatıyorum

  19 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere Bodrum’da düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) de gerçekleştirdiğimiz röportajlardan bir bölümünü yayımlamıştım. Şimdi son iki röportajla İSME 2017 dosyasını kapatıyorum. Bu röportajlardan biri alanında ülkemizin aranılan akademisyenlerin Prof. Dr. Hürriyet Akdaş hocanın açıklamalarını içeriyor. Bir diğeri ise ise iş dünyasından iki röportajı içeriyor. Yine her zaman olduğu gibi yorumsuz bir biçimde sizlere aktarıyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim G...
 • Öküz Mehmet Paşa

  19 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “Bir Nalbant Çocuğu Başbakan Oluyor” 17. asır kıymetli devlet adamlarından Öküz Mehmet Paşa, Sultan I. Ahmet Han'ın vezirlerinden ve damatlarındandır. “Vezir” ve “Damat" Mehmet Paşa olarak da bilinir. Sultan I. Ahmet ve II. Osman dönemlerinde, ilkinde iki yıl, ikincisinde on bir ay olmak üzere iki defa “Sadrazamlık” makamına getirilmiştir. Hakkında “edip ve vakur, vezir-i sahib-i şu’ur” denmiştir. 1621 senesinde vefat etmiştir. Asıl lakabı “Oğuz” olmasına rağmen eski yazıdaki kef ve kaf harflerinin karıştırılmasından dolayı muha...
 • İSME 2017’de Artvin’e Yansımalar

  18 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  İSME 2017’DE Madencilik Sektörü Artvin Basına Konuştu Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumunda Artvin Cerattepe Bakır Madenleri gündem konusu oldu. Artvin Basınına Konuşan Madenciler, Ülkemizde Maden Teknolojisinin geliştiğine vurgu yaparak madencilik çevreye duyarlı bir biçimde gerçekleştirilebildiğini açıkladılar. Türkiye Maden Mühendisleri Odası tarafından Muğla’nın Bodrum ilçesinde Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) düzenlendi. Sempozyuma Türkiye Maden Mühendisleri Odası üyeleri, sektörün önde gelen firmalarının temsi...