logo

Diriliş Ertuğrul


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Diriliş Ertuğrul dizisi yeni “karakter oyuncuları” keşfetmemizi ve fark etmemizi sağladı.

Karakter oyuncusu terimi ile ilgili derlediğim bazı tanımlar şöyle;

“Karakterleri başarılı şekilde canlandıran ve bu rollere çıkan oyuncu” [1]

“Belirli bir karakteri tüm ayrıntılarıyla canlandırmakta usta olan oyuncu.”

“Davranışları, sesi, yürüyüşü, giyimi ve makyajı ile özellikle kendinden daha yaşlı, ya da yabancı bir kişiyi canlandıran oyuncu[2]

Karakter sanatçıları başrol oyuncuları parlatan ve onları başarılı gösteren olmazsa olmaz karakterlerdir.

Diriliş Ertuğrul dizisi, Erol Taş, Kadir Savun, Hulusi Kentmen, Münir Özkul, Adile Naşit, Nubar Terziyan gibi karakter sanatçıları ayarında, bazı yönleri ile onlardan da üstün yeni sanatçıları fark etmemizi sağladı.

Gerçekten oyunculuklarını çok beğendiğim sanatçılar ve karakterleri şunlar;

Mehmet Çevik (Deli Demir) : Lakabı deli ise de kendisi elbette deli değil. Sadakat ve bağlılığı had safhada ve gözünü kırpmadan her türü fedakarlığı yapacak karakterinden dolayı deli lakabı verilmiş. Aklımdan hiç silinmeyecek dürüstlük, sadakat ve fedakarlık sembolü bir karakter.

Serdar Deniz (Titus): Gerçek tapınak şövalyesi gelseydi bu kadar dehşetli olamazdı dedirtecek kadar başarılı bir oyunculuk başarısı göstermiş.

Hakan Vanlı (Kurdoğlu): Birinci sezon diziyi dizi yapan ana direk bir karakter Kurdoğlu. İçimizde öfke tohumları ektiğine göre çok başarılı bir oyunculuk performansı gösterdi.

Didem Balçın(Selcan Hatun): Gerçekten rolü ile bütünleşmiş ve tarihte böle bir kadın varsa gerçeğe en yakın şekilde canlandırmış. Gerçek şahsiyet de ancak bu kadar olabilirdi diyecek kadar başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

Hüseyin Özay (Korkut Bey): Bence bir oğuz beyini en iyi canlandıran karakter Korkut bey karakteri ve Hüseyin özay da rolünün hakkını fazlasıyla vermiş.

Muharrem Özcan (Tangut): Bence dizinin ikinci sezon karakterleri arasında en ilgi çekici olanlarından birisi Tangut karakteridir ve Muharrem Özcan bu karakteri eksiksiz canlandırmış.

Kendi subjektif penceremden değerlendirdiğim bu karakterleri unutmam mümkün değil ve çok uzun bir aradan sonra yeni unutamayacağım karakter sanatçıları fark ettiğim ve tanıdığım için mutluyum.

Şimdi bahsettiğim bu sanatçıları diziden bir çekin çıkarın bakalım Diriliş Ertuğrul dizisi ne hale gelir?

Ne dersiniz?

[1] http://www.sozlukanlaminedir.net/karakter-oyuncusu-nedir-karakter-oyuncusu-ne-demek/

[2] http://ne-demek.net/anlam%C4%B1/karakter-oyuncusu-ne-demek.html

 

Share
695 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Türkiye 24 Haziran’da Dünya Gücü Haline Gelecek

  16 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçmen 24 Haziran seçimlerine memleket meselesi olarak bakıyor. Seçmen güçlü meclis, güçlü lider, güçlü hükümet anlayışına yönelecek Seçmen koalisyonlarla ülke istikrara kavuşamadığını gördü Seçmen Diyarbakır da, Çankaya da olduğu gibi kepenk kapatmıyor özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Seçmen tarihin seyrini değiştirecek olan Türkiye’yi düşünecek Seçmen Milli ve yerli devlet sistemi ne oy verecek Seçmen küresel köle olmaya hayır, küresel güç olmaya evet diyecek Son on yılda dünyanın çehresi değişti diyen sabah yazarı Fahrettin Altun öz...
 • Seçim Çalışmalarını Değerlendiriyorum. Sırada MHP Var

  11 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  24 Haziran’a az bir süre kala diğer partilerde olduğu gibi MHP’de de hareketli günlen yaşanıyor. Milletvekili adayları bir o ilçede, bir bu ilçede koşturmaya devam ederlerken, MHP’nin il ve ilçe teşkilatları da çalışmalarını sürdürüyor. Belki ekonomik anlamda diğer iki rakibine göre MHP çok güçlü olmasa da emin olun ki çalışma azmi ve kararlılığı açısından MHP’yi hiçte eksik görmüyorum. Öncelikle milletvekili adaylarının performanslarına şöyle bir göz atmak gerekiyor. MHP’nin iki adayı da çok iyi çalışıyor. İnanılmaz bir efor sarf ediyorlar....
 • Nasreddin Hoca gerçekte kimdir?

  11 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Türk halkının mizah sembolü Nasreddin Hoca hazırcevap, insanları kırmadan doğruyu söyleyen, yeri geldiğinde kendisiyle de alay etmeyi bilen bir zattır. Fıkralarının çoğunda tarlasında, bağında çalışır, eşeğinin sırtına binip ormana odun kesmeye gider. Bazen de evinin tamiriyle veyahut hanımının dırdırıyla meşguldür. Kimi zaman da bir alim, bir kadı, bir hekim ya da bir elçi olarak karşımıza çıkar, taşı gediğine koyar ve çekilir kenara. Peki Nasreddin Hoca gerçekte kimdir? Kaynak: http://frialsupratman.blogspot.com/2017/10/nasre...
 • Zaptiye

  10 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Arapça ḍabṭ ضبط  "tutma, denetleme, disiplin altına alma" sözcüğünden türetilmiştir.  "II. Mahmut zamanında kurulan kırsal güvenlik askerine verilen ad"  "1869'da kurulan polis teşkilatının adı" Osmanlı Devleti’nde toplum güvenliğini sağlamakla görevli kuruluşlara verilen ad. Kaynak:http://tarihtenanekdotlar.blogspot.com/2013/09/401-osmanli-ordusunda-reform.html Kaynak: https://laiksozluk.net/zaptiye_20725 İslam’ın zuhurundan itibaren varlığı bilinen zabıta işleri Emeviler devrinde kurumlaşmaya başlamıştır. Bu döne...