logo

Diriliş Ertuğrul Ekibi Zaman Tüneline Takılıp Kalmış


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Değerli sanatçılarımızın Diriliş Ertuğrul dizisinin çekimlerinde ne kadar çok özveride bulunduklarını, ne kadar çok sıkıntılara katlandıklarını çok kısa bir şekilde kendi dillerinden aktarmaya çalışacağım.

Bugün Nihat Gökyiğit Kongre salonunda Artvin Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Diriliş Ertuğrul ekibi söyleşi programı vardı.

Diriliş Ertuğrul filminin sevilen sanatçıları Esra Bilgiç (Halime Sultan), Nurettin Sönmez (Bamsı Beyrek), Cengiz Coşkun(Turgut Alp), Cavit Çetin Güner (Doğan Alp), Celal Al  (Abdurrahman Alp) bugün Artvin’e gelmişlerdi.

Yani Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Sultan ve yiğit Alpleri Artvin’i fethetmeye gelmişlerdi. Ben öyle hissettim.

Hoş geldiler, safa geldiler. Artvin’den kucaklar dolusu sevgiler.

Sanatçılarımız güya 800 yıl önceki Selçuklu devrini günümüze ekranlara taşıyacaklardı ama kendileri 800 yıl öncesine gittiler, o zamanda takılı kaldılar.

Diriliş Ertuğrul film seti onları 800 yıl öncesine götürmüş, o zamanın hayat şartlarının zorluğuna ve tehlikelerine hapsetmiş sanki.

Özellikle atlarla başları belada.

Halime Sultan’ın (Esra Bilgiç) anlattıklarına bakılırsa Banu Çiçek (Gökçe Saatçi) de Artvin’e çok gelmek istiyormuş ama sette küçük bir kaza atlatmış gelememiş; At ısırmış.

Turgut Alp ise atlardan çifte yemiş, bu çifte diz kapağının altına gelmiş, “diz kapağına gelseydi sakat kalabilirdim” diyor. Allah korumuş. Turgut Alp zaten bizi manevi bir güç koruyor dedi. Ayrıca Turgut Alp enseme dayatılması gereken mızraklar az kalsın gözüme denk geliyordu, gözümü kaybedebilirdim diyor.

Yine Halime Sultan bir çekim sırasında sırtına bindiği at onu 2 km bir mesafe kaçırmış, Atı bir türlü durduramamışlar. Sonunda attan düştüm diyor.

Söyleşiyi sadece 20 dakika dinleyebildim ve bu dizinin çekiminde gösterdikleri fedakârlığı bu kadar anlayabildim. 15:00 da sınavım vardı mecburen kalktım. Kim bilir daha neler anlattılar.

Sanatçılarımıza özverili çalışmaları için teşekkür ediyoruz.

Share
610 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...