logo

Dijital Öğrenme Semineri Verildi

seminer

 

Artvin’de Türkiye Yetişkin Öğrenme Gündemi Uygulamaları projesi kapsamında seminer verildi

Artvin’de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Türkiye Yetişkin Öğrenme Gündemi Uygulamaları Projesi kapsamında yetişkinlere yönelik “Dijital Öğrenme ve Öğrenme Fırsatlarına Erişim” semineri gerçekleştirildi.

Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Hüseyin Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere Artvin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebru Saygın, Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Süleyman Akgül, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü İsmail İnan ilçe halk eğitim merkezi müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

81 ilde düzenlenmesi düşünülen Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen proje kapsamında Artvin’de gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan Artvin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebru Saygın eğitimciler olarak hayatın her alanında öğrenmeye açık insanlar olduklarını ve öğrenmeyi sevdiklerini dile getirerek Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ki kadroların öğrenme adına sürekli yeni projeler geliştirmek için çaba sarf ettiğini söyledi.

Hayat boyu öğrenmenin bireyin olduğu her yerde gerçekleşe bilen yer, zaman, yaş eğitim düzeyi gibi her türlü etkeni ortadan kaldıran bir kavram olduğu için dünyada eğitim alanında yürütülen çalışmalar arasında önceliğini almış durumda olduğunu ifade eden Saygın şunları söyledi.

“Hayat boyu öğrenmenin gelişmeye ve önem kazanmaya başlamasıyla eğitim zaman ve mekandan bağımsız, hem okul eğitimini hem de okul dışı eğitimi kapsayan tüm eğitsel etkinliklerin bir bileşeni olarak ortaya çıkmıştır.

Yetişkinlerin bilgi teknolojilerinde yeni beceriler edinmeye teşvik edilmesi dünyanın farklı yerlerinde ki insanlarla aynı anda bilgi ve haberlere kolay erişimlerini sağlayacak ve sosyal uyumu artıracaktır. Bizim amacımız teknolojiyi kullanmakla ilgili bir farkındalık oluşturmak. Uzaktan öğrenme yöntemi ile hayat boyu öğrenme fırsatlarına erişimi artırmaktır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi Süleyman Akgül ise günümüzde yetişkin öğreneme de sınırları kaldırıp her yerde yetişkin eğitimine öğrenimine devam edeceklerini belirtti.

Yetişkin Öğrenme Gündemi Uygulamaları projesinin Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün bir faaliyeti olduğunu ifade eden Akgül bu projelerin devam edeceğini söyledi. Yangın eğitim projelerinin yeni eğitim sistemi ile daha çok sahiplenilip projeler üretilmeye çalışıldığını belirterek ” Yapılan ilk projelerden bir tanesi de Okullar Hayat Olsun projesiydi. Buna benzer birçok projelerimiz var. Böylece kurumlarımızı 7-24 vatandaşlarımızın hizmetine de sunmuş oluyoruz. Bu projelerle insanların hayat boyu öğrenmeye katılım oranının artırılmasını da amaçlıyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Hüseyin Erdoğan öğrenmenin değeri, öğrenme aşamaları, öğrenme fırsatlarına erişim, dijital öğrenme araçları ve uygulamaları konu başlıkları altında sunum yaptı.

Erdoğan yaptığı konuşmada toplumun büyü bir kısmının 3 boyutlu düşünce yapısından uzak olduğunu ve 2 boyutlu bir düşünce ve analize sahip olduğunu söyledi. Eğitim sistemini toplumda ki bireyler gibi dönem dönem kendisinin de eleştirdiğini kaydederek birey olarak eleştirdikleri sistemi kendilerinin yetiştireceği neslin değiştireceğini ifade ederek sunumunu tamamladı.

Sunumun ardından seminere katılanlara sertifikaları verildi.

Share
1033 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?