logo

Deriner’den Üretilen Elektrik 2 Milyar Kilowatt Saati Geçti

 

Milli Ekonomiye Yaklaşık 460 Milyon TL Katkı Sağlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen  Deriner Barajı ve HES Projesi’nde elektrik üretimi 2 milyar kilowat saati geçti ve milli ekonomiye de yaklaşık 460 milyon TL katkı sağlandı.

2 Milyar Kilowatt.Saat Enerji Üretildi

12 Aralık 2012’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Deriner Barajı ve HES’in yıllık 2 milyar 118 milyon kilowat.saat enerji üretme kapasitesi bulunuyor.

249 metre gövde yüksekliğindeki dev barajın santral bölümü 4 üniteden oluşuyor. Bu ünitelerden 1.’si Temmuz 2013, 2. ve 4.’sü Ağustos 2013, 3. ünitesi ise Ekim 2013’te elektrik üretmeye başladı. Elektrik üretmeye başladığı günden Şubat 2015 sonu itibarıyla Deriner Barajı’nın HES ünitesinden yaklaşık 2 milyar kilowatt saat elektrik üretildi. Böylece, milli ekonomiye de yaklaşık 460 milyon TL destek sağlandı.

Deriner, Bir Mühendislik Harikası”

Deriner Barajı’nın Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın 4. ve dünyanın da 6. en yüksek barajı olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu da “Yurt genelinde 2014 yılının kurak geçmesine rağmen Çoruh Vadisindeki projeler elektrik üretimi açısından en verimli projeler arasında yerini aldı. Deriner Barajı ve HES de 2014’te verimli bir yıl geçirdi. Elektrik üretmeye başladığı günden bu tarafa 2 milyar kilowatt saatten fazla elektrik üretti” dedi.

Deriner Barajı ve HES Projesi’nin Dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterildiğinin de altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu dev proje 2012’de düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nda Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye’nin en yüksek barajı Deriner Barajı

Deriner Barajı ve HES Projesi, Aşağı Çoruh Havzası’nda, Artvin İlinin 5 km membasında, Çoruh Nehri üzerinde yer almakta.

Deriner Barajının gövde yüksekliği temelden 249 m olup; su depolama hacmi 1 milyar 969 milyon m3’dür. Deriner Barajının kurulu gücü 670 MW olup; yıllık enerji üretim miktarı ise 2 milyar 118 milyon kWh’dir.

Deriner Barajı çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmiş olup; 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek, Dünya’nın da 3. en yüksek barajıdır. *

Türkiye – Rusya ikili işbirliği ile yapılan Deriner Barajının inşaatına 08.01.1998 tarihinde başlanıldı. 12.12.2012 tarihinde dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans ile açılışı yapıldı.

Deriner Barajı dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterilmektedir. 2012 yılında düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayında Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görüldü.

EÜAŞ yetkililerinden alınan bilgilere göre yurt genelinde 2014 yılının kurak geçmesine rağmen Çoruh Vadisindeki projeler elektrik üretimi açısından en verimli projeler oldu.

25.02.2015 tarihi itibarı ile Deriner Barajında 2 milyar kWh elektrik üretilerek; milli ekonomiye yaklaşık 460 milyon TL destek sağlandı.

Etiketler:
Share
547 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?