logo

reklam

Deriner Barajı Kültür Ve Tabiat Varlıklarının Korunması İşi Tamamlandı

Deriner Barajı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması 2.Kısım (Zeytinlik Köyü Yukarı ve Aşağı Türbe) İnşaatı İşi tamamlandı.

Deriner Barajı göl havzası içerisinde kalan kültür ve tabiat varlıkları dokusuna uygun olarak yeniden yaşamaya başladı.  Deriner Barajı ve HES Projesi göl alanı içerisinde kalan Zeytinlik ve Oruçlu Köylerinde bulunan tarihi eser niteliğine sahip 2 adet Camii, 2 adet Türbe, 1 adet Gümrük Binası ve 2 adet Taş Köprünün röleve, restitüsyon, restorasyon ve taşıma işlemleri yapılarak yöre halkının hizmetine sunuldu.

Zeytinlik Köyü Camii ile 2 adet Türbe, Artvin-Erzurum Karayolu üzerinde yine Zeytinlik Köyü mevkiinde baraj gölünün üst kotlarına taşındı. Oruçlu Köyü Yeni Yerleşim Yerinde ise 1 adet Cami ve 1 adet Gümrük Binası orijinal parçaları eski yerinden alınarak taşınması suretiyle inşa edildi. Berta ve Avcılar köprülerinin ise yerinde koruma işlemi gerçekleştirildi. DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz’in kısa bir süre önce Artvin’i ziyareti sırasında Zeytinlik Köyü Camii ve 2 adet Türbeyi ziyaret etmişti. Türbelerin yapımını beğendiğini ifade eden Diniz, kültür ve tabiat varlıklarının korunmasının ve gelecek nesillere DSİ aracılığıyla ulaştırılıyor olunmasının gelecek nesiller adına üzerlerine düşen bir görev olduğunu vurgulamıştı.

Deriner Barajı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması 2.Kısım (Zeytinlik Köyü Yukarı ve Aşağı Türbe) İnşaatı tamamlanarak vatandaşların ziyaretlerine açıldığı belirtildi.

 

Etiketler: » » »
Share
554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?