logo

Derekapı Festivali Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Yusufeli’nde Türkiye Rafting Şampiyonası ile start alan Derekapı Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor.

 

21 Nisan Perşembe günü başlayan Derekapı Festivali çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Festivalin 2. gününde Halitpaşa Ortaokulu Konferans Salonunda gösterimi yapılan oyuna Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve kurum amirleri ile birlikte yoğun bir halk katılımı oldu.

Derekapı Festivalinin 2’inci gününde Türk Hikâye sanatının değerli kalemlerinden Yazar Mustafa Kutlu’nun “Kapıları Açmak” adlı tiyatro oyunu, Derekapı Festival Programı kapsamında sahnelendi.

“Kapıları Açmak” küçük bir kasabada, anne babası ve ağabeyi ile yaşayan Zehra’nın kaybolan hayatının acılı hikayesini anlatıldığı oyunda, basit bir hayat hikayesinin nasıl çetrefilli bir yaşama dönüştüğünün ve insanların buna nasıl olumsuz katkı verdiklerinin vurgusu yapılıyor.  Oyunun en can alıcı yeri ise hikayede Mahir Hocanın söylediği; “Kızcağız zaten biliyoruz zorla kaçırıldı. Zorla o yola düştü. Şimdi pişman olmuş, tövbe etmiş, bize sığınmış. Cenab-ı Allah tövbe kapısını açık tutarken size ne oluyor?” cümleleriyle merhameti ve her türlü olumsuzluğa rağmen doğruya tutunmak isteyenlere kol kanat germeyi, onların yanında olmayı hatırlatıyor. Tam da bu noktada iyiliğe sığınanlara kapıları kapatmayı değil, açmayı öğütlüyor.

Yaşar Elmas’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı, Oyun Bozan Atölyesi tarafından sergilenen “Kapıları Açmak” adlı tiyatro oyununda, oyuncular da, hikayedeki karakterlerin gerçekliğini izleyiciye hissettirdi. Salondakilerin pür dikkat izlediği oyunun kayseri escort bayan sonunda konuşan Yaşar Elmas, yeni ve edebi duruş için bu yolda olduklarını söyleyerek “sizlerin, kendi hikayelerinizi sahneleyerek sizlerle paylaşıyoruz. Burada olmak bizim için onurdu. Burada yaşadığımız güzellikler ve misafirperverliğiniz inanılmazdı. İnşallah burada tekrar olmayı murad ediyoruz” dedi.

Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci Yaşar Elmas’a günün anısında plaket takdim etti. Oyun Bozan Atölyesi yönetmen ve oyuncularına Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin tarafından belediye yayınlarından kitap seti hediye edildi.

Share
489 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?