logo

Derekapı Festivali Gün Sayıyor

Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından organize edilen Yusufeli Geleneksel Derekapı Boğa Güreşi etkinliklerine sayılı günler kaldı.

Yazın yaylalarda boğaların güreşerek liderini belirlediği ve günümüze kadar devam eden Yusufeli’nin köklü geleneklerinden biri olan Derekapı Boğa Güreşleri Festivali, bir dizi etkinlik organizasyonuyla başlıyor.

Yusufeli Belediyesi, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da festival organizasyonunu çeşitlendirdi. Etkinlik programında çeşitli kategorilerde 9 ayrı program yer alıyor. Derekapı Festivali’nin ilk programı 21 Nisan Perşembe günü yapılacak olan Türkiye Rafting Şampiyonası. 22 Nisan Cuma Günü Yaşar Elmas’ın senaryosunu yazıp yönettiği “Kapıları Açmak” tiyatro gösterisi Halitpaşa Ortaokulu Salonunda saat 19.30’da Yusufelilerle buluşacak. 23 Nisan Cumartesi günü Derekapı Festivalinin ana programı olan Derekapı Boğa Güreşleri başlayacak ve küçük orta, deste ve büyük orta boylarında güreşler yapılacak. Aynı gün Yusufeli Şehir Meydanı’nda Vira Cemal Konser verecek.

24 Nisan Pazar Günü boğaların büyük orta, başaltı ve baş boylardaki güreşleri ile boğa güreşleri final yapacak yalnız festival etkinlikleri devam edecek. 29 Nisan Cuma günü “Okullar Arası Türkü Yarışması”, 30 Nisan tarihinde “Türküye Kano Şampiyonas”ı gerçekleştirilecek. Geçen yıl büyük ilgiyle karşılanan Yusufeli Off Road Oyunları da 1 Mayıs Pazar günü off road tutkunları için Demirçubuk Mevkiinde (Sapanet) yapılacak. 13 Mayıs’ta “Okullar Arası Drama-Skeç Yarışması”, 19 Mayıs Perşembe günü ise etkinliğin son programı Artvin Türküleri İl Yarışması olacak.

Birbirinden renkli ve ilgiyle karşılanacak programların olduğu festival, Yusufelilileri ve Yusufeli dostlarını memleketlerine çağırıyor.

Etiketler: » »
Share
712 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?