logo

Demirel’in Ölümü Artvin’de Üzüntüyle Karşılandı

1 Kasım 1924’te Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de dünyaya gelen Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015’te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Demokrat Parti Genel Sekreteri Artvinli Hemşerimiz Ertan Küçükay, “Demirel’in ölümü ile Türkiye’nin konuşan sesi sustu” dedi.

ertankucukayDemokrat Parti Genel Sekreteri Artvinli Hemşerimiz Ertan Küçükay, 9.Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in vefatı dolaysıyla bir mesaj yayınladı.

“Cumhuriyet tarihinde kendilerini milat zannedenlere en büyük cevap merhum cumhurbaşkanımızın hizmetleridir” diyen Küçükay, Demirel’in ölümüyle milletimizin yetim kaldığını ifade etti. Küçükay, “9. Cumhurbaşkanımız,  Türk siyasetinin hafızası, Demokrat hareketin ve Türk Siyasetinin “baba”sı, bugün bizlerin, büyük bir sorumluluk ve  şuurla taşıdığı ideal ve hizmetlerin murisi Sayın Süleyman Demirel’i kaybetmiş olmanın hüznünü yaşamaktayız. Millete hizmeti Hakk’a hizmet olarak bilen ve bu bilinçle 91 yıllık ömründe üstlendiği misyonu ifa eden Merhum Cumhurbaşkanımızın, mübarek 3 aylarda Hakk’ın rahmetine kavuşması, emanetlerinin yanında bizleri teselli etmeye yardımcıdır. “Demirel’in ölümü ile milletimiz yetim kalmıştır” Ait olduğu geleneğin bir inanı olarak millete hizmet için birçok zaman canından vazgeçen, milletin hürriyeti için esareti seçen, taşlara kazınan hizmetlerin mimarlarından Sayın Demirel’in ölümü ile milletimiz yetim kalmıştır. “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Büyük Türkiye” idealinin sahibi kıymetli büyüğümüzün ölümü, muhakkak ki bu coğrafyada, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır.

“Cumhuriyet tarihinde kendilerini milat zannedenlere en büyük cevap merhum cumhurbaşkanımızın hizmetleridir” Türk milleti onun liderliğinde, “kara öküzle, kara sabanla mücadelede galip gelmiş”,  toprağın su ile buluşmasına öncülük eden Demirel’e “barajlar kralı” diyerek, “baba” diyerek verdiği mücadeleyi ve hizmet aşkını ikrar etmiştir. Cumhuriyet tarihinde kendilerini milat zannedenlere en büyük cevap merhum cumhurbaşkanımızın hizmetleridir. Bu minvalde kendisinin de verilecek bir cevabı olmuş ve “aslana hüviyet sorulmaz! kimlik taşımam” diyerek, 2002’yi milat sayanlara, sahip olduğu esprili dille o günlerde cevap vermiştir.

“Merhum Cumhurbaşkanımızın idealleri için barındırdığı azim ve kararlılık, birçok insana, siyasiye örnek olmuştur” Bu misyona bıraktığı en büyük emanetlerden biri olan adalet anlayışı ile “Fırat’ın kenarındaki kuzudan sorumlu” olduğunu ilan etmiş, ülkenin dört bir yanında ne yaşanırsa yaşansın “hükümet etmek” bilinci ile sorumluluğu üslenmiştir. Yarım asırlık siyasi hayatında, demokrasi ve kalkınmanın yolunda birçok müdahale ve darbe ile karşılaşan Merhum Cumhurbaşkanımızın idealleri için barındırdığı azim ve kararlılık, birçok insana, siyasiye örnek olmuş ve olmaya devam edecektir.

“Milletimizin başı sağolsun, yattığı yer nur olsun”

Büyük Türk Milleti her daim tarih yapıcı liderler çıkarmıştır. Mustafa Kemal ve Adnan Menderes gibi merhum Cumhurbaşkanımız Demirel de kendi çağı ve döneminin tarih yapıcı lideridir. Onlar yalnız tarih kitaplarına değil milletin gönlüne girmiş, milletin var olmasına eşlik etmiştir.

91 yıllık yaşamı boyunca her konuşmasının sonunda Allah’a emanet ettiği milletimiz, kendisini ilelebet saygı ve sevgi ile yad edecektir.

Türk Demokrasisi’nin “hafıza”sı kıymetli Büyüğümüz, 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’e Allah’tan rahmet diliyor, açtığı bu doğru yolda yürümenin onur ve gururu ile bıraktığı demokrasi, kalkınma, adalet ve hizmet mücadelesine kararlılıkla devam edeceğimize, söz veriyoruz.

Milletimizin başı sağolsun, yattığı yer nur olsun…”ifadelerini kullandı.

DP İl Başkanı Yıldırım: Üzüntümüz büyük

Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım ise misyonlarının yaşayan en büyük temsilcisi olan Süleyman Demirel’in ölümü ile Türk Dünyası’nın “babasını” kaybettiğini ifade etti. Yıldırım açıklamasında; Türk siyasi hayatının 45 yılına damga vurmuş bilge devlet adamı Süleyman Demirel’i kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduklarını söyledi.

Hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ülkenin yetiştirdiği nadir devlet adamlarında biri olduğunu belirten Yıldırım, Demirel’in ülkenin demokratikleşmesinde büyük katkısının olduğunu kaydetti.

Barajlar kralı unvanıyla da bilinen Demirel’in torundan dedeye, babadan oğula sevilen bir siyasetçi olduğunu belirten DP İl Başkanı Sevinç Yıldırım, “40 yıldır ülkemizin demokratikleşmesi ve kalkınması için birlikte mücadele ettiğimiz bilge devlet adamı Demirel’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Allah mekanını cennet etsin. Bütün demokratların başı sağolsun. Demirel, bıraktığı eserleriyle ülkemizde her daim rahmetle anılacak güzel bir devlet adamıydı. Rabbim mekanını cennet etsin” diye konuştu.

Deriner Barajlarının temelini atmıştı

Çoruh Nehri üzerinde kurulacak barajın temeli dönemin Cumhurbaşkanı Demirel ve dönemin Başbakan Yılmaz ile Azerbaycan ve Gürcistan cumhurbaşkanlarının da katıldığı törenle atılmıştı.

ÇORUH Nehri üzerinde kurulacak Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santralı’nın temeli, 26 Nisan 1998 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze’yle Başbakan Mesut Yılmaz’ın katıldığı bir törenle atılmıştı. Deriner Barajı’nın mimarı olarak tanınan Demirel, temel atma töreninde Artvin halkı ile buluşmuştu.

Demirel, Çoruh’un bugüne kadar Türkiye’nin dokunulmayan nehirlerinden olduğunu vurgulayarak “Bu büyük nehir, bugünden itibaren sadece Türkiye’nin değil, insanlığın hizmetine giriyor. Bu dereden refah, aş, mutluluk, iş çıkaracağız. Değerli dostlarımızla beraber, elimizde kazma kürekle geldik. Çoruh’a altın bir kelepçe vuracağız. Bu, 10 milyar dolarlık bir projedir. GAP’ın üçte biri kadardır. Yaptığımız iş, büyük bir iştir” demişti.

Deriner Barajı’nın nehir üzerinde kurulacak barajlardan biri olduğunu ve söz konusu projenin bir milyar dolarlık bölümünü oluşturduğunu belirten Demirel, baraja adı verilen Enerji eski bakanlarından İbrahim Deriner’i de “bütün mühendislerin ağabeyi” diye nitelendirmişti.

Demirel hayatı boyunca Artvin’e çok kez gelmiş ve Demirel’in Başbakanlığı döneminde Sabit Osman Avcı ve Hasan Ekinci, bakanlık yapmışlardı. Demirel’in ölümünden dolayı Artvin’de bir çok kamu kuruluşu, stk ve siyasi partiler mesajlar yayınlayarak başsağlığı dilediler.

Share
606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?