logo

Damar Köyü’nde Kadınlar Bakırı Elleriyle Şekillendirdi

Murgul ilçesine bağlı Damar Köyü’nde kadınlar köylerinde açıklan “Bakır El İşlemeciliği Kursu”nu başarıyla tamamlayarak bakırı hünerli elleriyle şekillendirdiler.

Murgul Kaymakamlığı, Artvin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde Damar Köyünde açılan “Bakır El İşlemeciliği Kursu” tamamlandı. Kursiyerlere Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan kursta usta öğretici tarafından temel bilgi ve beceriler kazandırıldı.

Damar Köyü Muhtarlığınca desteklenen Kursiyerler kursun bitiminden sonra kurulan atölye ortamında bakır eşyaların üzerine desen ve motif işlemeye başladılar. Amaçlarının hediyelik ürünler üretmek olduğunu, belirterek evlerde eskiden kullanılan fakat günümüzde atıl durumda olan bakır eşyaların üzerine işleme yaparak daha dekoratif ve kullanışlı hale getirdiklerini, vatandaşların siparişleriyle iş yapabilecek durumda olduklarını belirttiler. Köy Muhtarı Mehmet Arslan; Kursiyerleri başından beri desteklediğini belirterek kurulan  atölyede hediyelik eşya ve plaket üretimi yapılacağını, Murgul’a has Marka ürünler üretebilmek için kursiyerlerin çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Köyde kursun açılması için destekte bulunan Murgul Kaymakamlığına, İş Kurumu Müdürlüğüne ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Soylu; İlçe Merkezinde Belediye Başkanlığınca tahsis edilen yerde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne bağlı Bakır El İşlemeciliği Atölyesinin yapımı için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, bayanların bu atölyede üretim yapabileceklerini belirtti. Böylece Bakır hediyelik eşya üretimi yapılarak ilçe ekonomisine önemli katkı sağlayacağını ve istihdama dönük olarak imkan sağlanacağını sözlerine ekledi. Kursları başarıyla bitiren bayan kursiyerlerin çalışabilecekleri bir ortam oluşturulacağını belirtti. Yer imkânı sağlayan Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş´a teşekkür etti.

Etiketler:
Share
1435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?