logo

Cumhurbaşkanına Hakaret Davası Ertelendi

Artvin’de Birleşik Haziran Hareketi ve ÖDP üyeleri Mert Ünal ile Sercan Dede Cumhurbaşkanına alenen hakaret ve 2911 Sayılı kanuna aykırı gösteri yürüyüşlerini yönetme suçlamalarıyla bugün (2 Aralık Çarşamba) hakim karşısına çıktı.

 

1 Mayıs gösterilerinde atılan “Hırsız, Katil Erdoğan” sloganın da hakaret gerekçesi oluşturduğu davanın ilk duruşması Artvin Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma 17 Şubat 2016 tarihine ertelendi.

Sanık sıfatıyla ifade veren Sercan Dede dava sonrası yaptığı açıklamada “Dün İstanbul Çağlayan Adliyesinde 4 ayrı katta Cumhurbaşkanına hakaret davası vardı bugün biz Artvin Adliyesindeyiz belki şu sıralar başka yerlerde de buna benzer hakaret davası görülüyordur. Türkiye’nin bu manzarası söyleyeceğimiz birçok şeyi özetler vaziyette. Gazetecisinden, öğrencisine kadar toplumun bütün kesimlerinde muhalif olan, gerçekleri söyleyen herkesin sesi kısılmaya çalışılıyor. Gözümüzün önünde yolsuzluklar yapılırken, cinayetler işlenirken üç maymunu oynamayı tercih etmiyoruz bu yüzden de adliye kapılarından ayrılamıyoruz. Ülkemizde ifade özgürlüğü olmamasından kaynaklı yapılan bu yargılamalar demokrasi, hukuk ve insan hakları adına utançtır” ifadelerini dile getirdi.

Birleşik Haziran Hareketi üyeleri Artvin’de ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde aynı suçlamadan ötürü birçok kez hakim karşısına çıktı.

Share
349 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?