logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Gidişe Dur Demek İçin Bu Paketi Açıkladı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaseti ve halkın gündemini iyi takip ettiğini sanıyorum bilmeyen yoktur. Geçtiğimiz aylarda yazdığım birkaç yazıda özellikle ekonomik gidişatın iyi olmadığını ve piyasaların oldukça daraldığını yazmıştım. Sanıyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ve benzeri yazıları da iyi takip ediyor ki seçimlere gitmeden önce belki biraz da bütçeyi zorlayacak düzeyde de olsa bir paket açıkladı. Seçimler öncesinde ekonominin biraz rayına girmesi, özellikle de esnafın da rahatlaması için sanıyorum bu açıklanan paket ilk paket olacaktır. Yeni paketlerinde arka arkaya gelmesini bekliyorum.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ekonomik pakete ilişkin Başbakan’dan yeni bir açıklama daha geldi. Başbakan Yıldırım, açıklanan paketin ekonomiye ağır yük getireceğine ilişkin yapılan eleştirilerde var. Konuyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı haberde; “Bütçe bu harcamaları nasıl kaldıracak?

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala hükümet büyük bir borç yapılandırma paketi açıkladı. Buna ek olarak emeklilere iki bayram öncesi ikramiye verilecek. 65 yaş aylıkları yüzde 100 artırıldı. Bütçeye toplam 2018 yılı için tahmin edilen bütçe açığı ise bu ‘müjdelerden’ önce 66 milyar TL idi. Bütçenin 24 milyar TL’yi aşan bu yükü nasıl kaldıracağı merak ediliyor. Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada 24 Haziran seçimleri öncesinde pek çok borç yapılandırma ve prim kolaylığı yapılacağını söyledi.

Yıldırım bunlara ek olarak 600 bin kişiyi ilgilendiren 65 yaş üstü aylıklarına ilişkin olarak da bu aylıklara zam yapılacağını bildirdi.

Öte yandan sayıları yaklaşık 12 milyon olan emekliler içinde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramları’nda 1.000 TL ikramiye verileceği ifade edildi.

BÜTÇEYE ETKİSİ NASIL OLACAK?

Bu işlemlerin bütçeye getireceği yük tartışılırken hükümet, borç ve prim yapılandırması, trafik cezası affı gibi kalemlerden toplanacak paralarla bütçede oluşacak yükü minimize etmeye çalışacak.

3 AYLIKLARIN ETKİSİ 500 MİLYON TL

Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği rakamlara göre 65 yaş üstü için yılda 4 kez üç aylık alan kişilerin sayısı 600 bin. Bu kişilerin aylıkları 266 TL’den 500 TL’ye çıkarılacak yani aylıklarda 234 TL’lik bir ücret artışı söz konusu. 600 bin kişinin yılın geri kalanı için üç kez daha aylık alacağı düşünüldüğü takdirde üç aylık alanlara yapılacak zammın bütçeye yükünün 421 milyon TL olması bekleniyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ FAZLADAN 24 MİLYAR TL DEMEK

Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emekli bulunuyor. Bu 12 milyon emekli için yılda iki bayram olduğu düşünülürse emekli başına 2.000 TL bütçeden verilecek. Toplam emekli sayısı düşünüldüğü zaman bütçenin 24 milyar TL’sinin emeklilere bayram ikramiyesi olarak dağıtılması planlanıyor.

Böylece, emekliler ve üç aylık alan 65 yaş üstü nüfusa seçim öncesi ve sonrasında da yapılacak ödemeler toplamı 24 milyar TL’yi aşıyor.

BÜTÇE AÇIĞI 66 MİLYAR TL BEKLENİYORDU

Peki ya Orta Vadeli Plan bize bütçe açığına ilişkin ne söylüyor? 2017 yılı ekim ayında yayımlanan OVP’de bütçe açığı 65.9 milyar lira olarak hesaplanmıştı. Biz bunu kabaca 66 milyar lira olarak kabul edelim. 66 milyar TL’nin üzerine 24 milyar TL zam ve ikramiyeleri koyduğumuz zaman bütçe açığı rakamı 90 milyar TL’yi aşıyor. Bu açık imar affı, vergi yapılandırması ve trafik cezası yapılandırması gibi kalemlerden gelecek olan paralarla azalacak. Fakat bütçe açığının 2018 sonunda planlandığı gibi 65.9 milyar TL çıkması oldukça zor gözüküyor.

ŞEKER FABRİKALARINDAN 4,5 MİLYAR TL

Başbakan Binali Yıldırım açıklanan paketin nasıl finanse edileceği konusunda, “AK Parti 15 yılda Türkiye’yi 3,5 kat büyüttüğüne göre, bütçe rakamlarını 120 milyarlardan 750 milyara kadar çıkardığına göre bunların da tabiki karşılığı olacaktır. Hamdolsun 2018’in Maliye Bakalığı’nın koyduğu hedeflerin üzerinde gelirler var. Dolayısı ile kaynak ile ilgili bir sıkıntımız yok. Yeniden yapılandırmadan da vatandaşımız devletle helalleştiği için para gelecek. Çeşitli şekilde satışlar var. Onlardan gelen paralar var. Ayrıca bu planlanan gelirlerin üzerinde gelir geliyor.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Çeşitli şekilde satışlar var’ diyerek kastettiği son dönemin en çok tartışılan konusu olan ve kamuoyunda da oldukça tepki çeken 14 şeker fabrikasının satışa çıkarılması olabilir. Bugün itibariyle bu fabrikalardan 11 tanesi toplam 4 milyar 591 milyon 200 bin TL’ye satıldı. Emekliler ve üç aylık alan 65 yaş üstü nüfusa seçim öncesi ve sonrasında da yapılacak ödemeler toplamı ise 24 milyar TL’yi aşıyor” şeklinde haber yapıldı.

Bütçeye Ek Yük Gelse De Hükümet Yeni Paket Dahi Açıklayabilir

Bütçeye belki bu açıklanan paket ek bir yük getirecek olsa bile bence hükümet bunlarla da yetinmeyecektir. Seçimlerde en ufacık bir riski göze alamayacak olan hükümetin yeni paketleri açıklamasını açıkçası bekliyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aslında ekonomiye el atması yeni değildir. Son bir aydır Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir çok paket ve yeni teşvikleri açıklıyordu. Bence arkası da gelecek. Erdoğan’da biliyor ki ekonomik rakamlar iyiye gitmiyor ve döviz kurlarının son birkaç ayda çok yukarılara çıkmasının ekonomiyi daraltarak tüm kesimleri ve vatandaş da ekonomik anlamda zorlanacaktır. Bunu bilen Erdoğan’da verdiği talimatla öncelikle bu paketi açıklatarak bir nebze olsun rahatlatma sağlatmıştır. Bence döviz kurlarını da hedef alacak yeni iyileştirmeler ve müdahaleler arkasından gelecektir. Bugün Artvin’de hangi esnafa giderseniz gidin kimsenin yüzü gülmüyor. Belki iş yeri sayısı artmış olabilir ve bunun belirgin bir etkisi olabilir ancak bence sadece bundan dolayı ilimizdeki esnafın yüzü gülmemezlik yapmamaktadır. Genel ekonomik gelişmelere bağlı olarak da ticari hareketlilikte ciddi bir eksilme görülmektedir. Bu eksilmenin sadece Artvin’de olmadığı da bilinen bir gerçektir. Zaman zaman il dışındaki esnaflarla veya iş adamlarıyla görüştüğümde benzeri şikayetleri almaktaydım. Bu şikayetleri mutlaka Cumhurbaşkanı Erdoğan’da almıştır ki bu hamleyi yapmıştır.

Seçimlere Olumlu Yansıması Olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bu hamle belki muhalefet tarafından cılız bir şekilde eleştirilse de seçim atmosferinde çok büyük eleştiri konusu olmayacaktır. Ne yani şimdi muhalefet seçim meydanlarında emeklilere 1000’er TL ikramiye neden verdin mi diyecek? Bunu demeyeceğine göre muhalefet, seçim meydanlarında bu tür bir eleştiri seslendirilemeyecek. Hal böyle olunca da yapılanlar hükümete olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

Paketi Olumlu Buluyorum

Ben paketi açık söylemek gerekirse olumlu bulduğumu söylemeliyim. Belki direk esnafın cebine girecek bir durum henüz sözkonusu değildir ancak emeklilere yapılan 1000’er TL’lik 2 bayram ikramiyesinin ticarete etkisi olacaktır. Yapılan vergi ve devlet kurumları borçları yapılandırması da yine esnafın yüzünü bir nebze olsun güldürecektir. Bu gülme tabi ki de vatandaşa da yansıyacaktır.

Ben Asıl KDV ve Vergi İndirimi Bekliyorum

Bence hükümetin seçimlere kadar açıklayacağı tek paket bu değildir. Bence hükümet kesinlikle yeni bir paket daha açıklayacaktır. Belki de bir değil birkaç paket daha açıklayacaktır. Esnafın ve iş dünyasının sıkıştığını gören hükümetin mutlak surette vergi indirimi ve KDV oranlarında bir düşüşe gideceğini düşünüyorum. Bu yönde bir takım çalışmaların da olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde doğrudan ve dolaylı vergilerin oranının yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Siz ne kadar fazla oranla vergi toplamaya çalışırsanız çalışın mutlak surette sık sık vergi afları ve yapılandırmaları çıkarmak zorunda kalırsınız. Bunu azaltmanın tek yolu vergi dilimlerinde, oranlarında ve KDV’de indirime gitmektir. Bunu yapmadığınız sürece aldığınız önlemler yeterli gelmeyecektir. Ülkemiz her şeyden önce enerjide dışa bağımlı oldukça bir çok alanda maddi sorun yaşamaktadır. Ülke içerisinde dağıtılması gereken paralar enerji ihtiyacı için dışarıya akıtılmaktadır. Öncelikle bu sorunu çözmek gerek. Bu sorunu çözene kadar da içeride bir takım ek tedbirlere ihtiyacınız vardır. Her iflas eden esnaf ülkenin başına dert olacağına göre iş dünyasını, esnafı rahatlatmak zorundasınız. Kısa vadede bunun için tek çözüm vergi indirimidir.

Çiftçi Ve Üreticiye Mazot Desteği Gelecektir

Dedim ya bu paket henüz bir şey değildir. Bence yakın bir zamanda hükümet çiftçi ve üreticiye mazot desteğine ilişkin bir takım destek açıklamaları yapacaktır. Bunun yanı sıra turizm sektöründe de yeni teşvik ve destekler açıklanabilir. İstihdamı arttırmak için de yeni ek teşvikler gelebilir. Hele bir bekleyin bakın seçim üzeri daha ne paketler gelecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez bir seçim öncesinde bu derecede popülist bir yaklaşım sergilemektedir. Bence iyi de yapıyor ve yaptığının da mutlaka seçimlere olumlu yansıması olur.

Seçimler berekettir ve bereket herkese yansır.

Share
388 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Devlet Millet Kaynaşması

  22 Mart 2019 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Kaç asırdan beri devletimiz ve milletimiz vardır çok şükür.Milletsiz devlet olmaz, devletsizde millet olmaz.Devleti ayakta tutan tek faktör insana hizmet faktörüdür. “İnsana hizmet et devlet yaşasın.”önemli sözü yerine oturmuştur. Devletler insanlığa ve kendi milletine anlamlı baktığı tarihlerde yükselmiştir.“Dere kenarında birisinin kuzusunu kurt kapsa İlahi adalet onu da benden sorar” zihniyeti.Müslüman olsun olmasın bütün mazlumlara kapısını kucağını açan zihniyetSon yüzyılda iniş yokuş tırmanan ülkemiz devlet millet barışına yönelik ...
 • Başkan Kocatepe’nin Projeleri Tam Not Aldı

  22 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazımda Artvin Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe’nin projelerini tanıtacağı toplantıyı büyük bir merakla açıklamasını beklediğimi ifade etmiştim. Başkan Kocatepe’nin proje tanıtım toplantısını takip ettiğim gibi, projelerini tanıttığı kitapçığı da detaylıca inceledim. Açık söylemek gerekirse Artvin’deki belediye başkan adayları arasında özellikle ittifak adayları arasındaki mukayese de kesinlikle Başkan Kocatepe, proje bazında 2-0 öne geçmiş durumda. Daha öncek...
 • Artvin’de Milliyetçi Oylar MHP’de Mündemiçtir

  21 Mart 2019 Köşe Yazıları, Taha İbrahimoğlu

  Bu sefer ki belediye seçiminin kaderini Artvin’de milliyetçi tutumu benimseyen vatandaşların oyları belirleyecek gibi. 2014 seçimlerinde kendi tabanını yansıtan doğru bir adayla yola çıkan MHP milliyetçi oyları bünyesinde tutarak, son yıllardaki en yüksek oy oranını yakalamıştı. Milliyetçi oyların MHP’de kalması sonucu, AK Parti ile CHP yarışta baş başa kalmış ve Mehmet KOCATEPE’nin farkı ile AK Parti seçimi rahat kazanmıştı. 5 yılda çok şey değişti. MHP’nin içinden yeni bir parti çıkmış ve son genel seçimlerde milliyetçi oylar ikiye bölün...
 • 3 Dönem Başkanlık Yapan Demir, Ardanuç’a Dördüncü Dönemde Ne Verebilir?

  21 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yerel seçim gündem yorumlarımıza devam edelim. Bugün ki gündem konum Ardanuç. Ardanuç ilçesine beş yıl önce yerel seçim öncesinde gittiğimde ilçede görüştüğüm insanlara sürekli olarak sorduğum soru şu idi: 2 Dönem belediye başkanlığı yapmış bir ismin yaptığı hizmetleri beğeniyorsanız oy verirsiniz. Beğenmiyorsanız da vermezsiniz. 2 Dönem başkanlık yapmış bir kişiye siyasi sebeplerle oy verilmez. Memnun iseniz oyunuzu verirsiniz. Memnun olmayıp sırf siyasi sebeplerle oy veriyor iseniz o vakit ilçenize dair eleştiride bulunma hakkınız bulunmaz. ...