logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Gidişe Dur Demek İçin Bu Paketi Açıkladı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaseti ve halkın gündemini iyi takip ettiğini sanıyorum bilmeyen yoktur. Geçtiğimiz aylarda yazdığım birkaç yazıda özellikle ekonomik gidişatın iyi olmadığını ve piyasaların oldukça daraldığını yazmıştım. Sanıyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ve benzeri yazıları da iyi takip ediyor ki seçimlere gitmeden önce belki biraz da bütçeyi zorlayacak düzeyde de olsa bir paket açıkladı. Seçimler öncesinde ekonominin biraz rayına girmesi, özellikle de esnafın da rahatlaması için sanıyorum bu açıklanan paket ilk paket olacaktır. Yeni paketlerinde arka arkaya gelmesini bekliyorum.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ekonomik pakete ilişkin Başbakan’dan yeni bir açıklama daha geldi. Başbakan Yıldırım, açıklanan paketin ekonomiye ağır yük getireceğine ilişkin yapılan eleştirilerde var. Konuyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı haberde; “Bütçe bu harcamaları nasıl kaldıracak?

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala hükümet büyük bir borç yapılandırma paketi açıkladı. Buna ek olarak emeklilere iki bayram öncesi ikramiye verilecek. 65 yaş aylıkları yüzde 100 artırıldı. Bütçeye toplam 2018 yılı için tahmin edilen bütçe açığı ise bu ‘müjdelerden’ önce 66 milyar TL idi. Bütçenin 24 milyar TL’yi aşan bu yükü nasıl kaldıracağı merak ediliyor. Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada 24 Haziran seçimleri öncesinde pek çok borç yapılandırma ve prim kolaylığı yapılacağını söyledi.

Yıldırım bunlara ek olarak 600 bin kişiyi ilgilendiren 65 yaş üstü aylıklarına ilişkin olarak da bu aylıklara zam yapılacağını bildirdi.

Öte yandan sayıları yaklaşık 12 milyon olan emekliler içinde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramları’nda 1.000 TL ikramiye verileceği ifade edildi.

BÜTÇEYE ETKİSİ NASIL OLACAK?

Bu işlemlerin bütçeye getireceği yük tartışılırken hükümet, borç ve prim yapılandırması, trafik cezası affı gibi kalemlerden toplanacak paralarla bütçede oluşacak yükü minimize etmeye çalışacak.

3 AYLIKLARIN ETKİSİ 500 MİLYON TL

Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği rakamlara göre 65 yaş üstü için yılda 4 kez üç aylık alan kişilerin sayısı 600 bin. Bu kişilerin aylıkları 266 TL’den 500 TL’ye çıkarılacak yani aylıklarda 234 TL’lik bir ücret artışı söz konusu. 600 bin kişinin yılın geri kalanı için üç kez daha aylık alacağı düşünüldüğü takdirde üç aylık alanlara yapılacak zammın bütçeye yükünün 421 milyon TL olması bekleniyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ FAZLADAN 24 MİLYAR TL DEMEK

Türkiye’de yaklaşık 12 milyon emekli bulunuyor. Bu 12 milyon emekli için yılda iki bayram olduğu düşünülürse emekli başına 2.000 TL bütçeden verilecek. Toplam emekli sayısı düşünüldüğü zaman bütçenin 24 milyar TL’sinin emeklilere bayram ikramiyesi olarak dağıtılması planlanıyor.

Böylece, emekliler ve üç aylık alan 65 yaş üstü nüfusa seçim öncesi ve sonrasında da yapılacak ödemeler toplamı 24 milyar TL’yi aşıyor.

BÜTÇE AÇIĞI 66 MİLYAR TL BEKLENİYORDU

Peki ya Orta Vadeli Plan bize bütçe açığına ilişkin ne söylüyor? 2017 yılı ekim ayında yayımlanan OVP’de bütçe açığı 65.9 milyar lira olarak hesaplanmıştı. Biz bunu kabaca 66 milyar lira olarak kabul edelim. 66 milyar TL’nin üzerine 24 milyar TL zam ve ikramiyeleri koyduğumuz zaman bütçe açığı rakamı 90 milyar TL’yi aşıyor. Bu açık imar affı, vergi yapılandırması ve trafik cezası yapılandırması gibi kalemlerden gelecek olan paralarla azalacak. Fakat bütçe açığının 2018 sonunda planlandığı gibi 65.9 milyar TL çıkması oldukça zor gözüküyor.

ŞEKER FABRİKALARINDAN 4,5 MİLYAR TL

Başbakan Binali Yıldırım açıklanan paketin nasıl finanse edileceği konusunda, “AK Parti 15 yılda Türkiye’yi 3,5 kat büyüttüğüne göre, bütçe rakamlarını 120 milyarlardan 750 milyara kadar çıkardığına göre bunların da tabiki karşılığı olacaktır. Hamdolsun 2018’in Maliye Bakalığı’nın koyduğu hedeflerin üzerinde gelirler var. Dolayısı ile kaynak ile ilgili bir sıkıntımız yok. Yeniden yapılandırmadan da vatandaşımız devletle helalleştiği için para gelecek. Çeşitli şekilde satışlar var. Onlardan gelen paralar var. Ayrıca bu planlanan gelirlerin üzerinde gelir geliyor.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Çeşitli şekilde satışlar var’ diyerek kastettiği son dönemin en çok tartışılan konusu olan ve kamuoyunda da oldukça tepki çeken 14 şeker fabrikasının satışa çıkarılması olabilir. Bugün itibariyle bu fabrikalardan 11 tanesi toplam 4 milyar 591 milyon 200 bin TL’ye satıldı. Emekliler ve üç aylık alan 65 yaş üstü nüfusa seçim öncesi ve sonrasında da yapılacak ödemeler toplamı ise 24 milyar TL’yi aşıyor” şeklinde haber yapıldı.

Bütçeye Ek Yük Gelse De Hükümet Yeni Paket Dahi Açıklayabilir

Bütçeye belki bu açıklanan paket ek bir yük getirecek olsa bile bence hükümet bunlarla da yetinmeyecektir. Seçimlerde en ufacık bir riski göze alamayacak olan hükümetin yeni paketleri açıklamasını açıkçası bekliyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aslında ekonomiye el atması yeni değildir. Son bir aydır Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir çok paket ve yeni teşvikleri açıklıyordu. Bence arkası da gelecek. Erdoğan’da biliyor ki ekonomik rakamlar iyiye gitmiyor ve döviz kurlarının son birkaç ayda çok yukarılara çıkmasının ekonomiyi daraltarak tüm kesimleri ve vatandaş da ekonomik anlamda zorlanacaktır. Bunu bilen Erdoğan’da verdiği talimatla öncelikle bu paketi açıklatarak bir nebze olsun rahatlatma sağlatmıştır. Bence döviz kurlarını da hedef alacak yeni iyileştirmeler ve müdahaleler arkasından gelecektir. Bugün Artvin’de hangi esnafa giderseniz gidin kimsenin yüzü gülmüyor. Belki iş yeri sayısı artmış olabilir ve bunun belirgin bir etkisi olabilir ancak bence sadece bundan dolayı ilimizdeki esnafın yüzü gülmemezlik yapmamaktadır. Genel ekonomik gelişmelere bağlı olarak da ticari hareketlilikte ciddi bir eksilme görülmektedir. Bu eksilmenin sadece Artvin’de olmadığı da bilinen bir gerçektir. Zaman zaman il dışındaki esnaflarla veya iş adamlarıyla görüştüğümde benzeri şikayetleri almaktaydım. Bu şikayetleri mutlaka Cumhurbaşkanı Erdoğan’da almıştır ki bu hamleyi yapmıştır.

Seçimlere Olumlu Yansıması Olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bu hamle belki muhalefet tarafından cılız bir şekilde eleştirilse de seçim atmosferinde çok büyük eleştiri konusu olmayacaktır. Ne yani şimdi muhalefet seçim meydanlarında emeklilere 1000’er TL ikramiye neden verdin mi diyecek? Bunu demeyeceğine göre muhalefet, seçim meydanlarında bu tür bir eleştiri seslendirilemeyecek. Hal böyle olunca da yapılanlar hükümete olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

Paketi Olumlu Buluyorum

Ben paketi açık söylemek gerekirse olumlu bulduğumu söylemeliyim. Belki direk esnafın cebine girecek bir durum henüz sözkonusu değildir ancak emeklilere yapılan 1000’er TL’lik 2 bayram ikramiyesinin ticarete etkisi olacaktır. Yapılan vergi ve devlet kurumları borçları yapılandırması da yine esnafın yüzünü bir nebze olsun güldürecektir. Bu gülme tabi ki de vatandaşa da yansıyacaktır.

Ben Asıl KDV ve Vergi İndirimi Bekliyorum

Bence hükümetin seçimlere kadar açıklayacağı tek paket bu değildir. Bence hükümet kesinlikle yeni bir paket daha açıklayacaktır. Belki de bir değil birkaç paket daha açıklayacaktır. Esnafın ve iş dünyasının sıkıştığını gören hükümetin mutlak surette vergi indirimi ve KDV oranlarında bir düşüşe gideceğini düşünüyorum. Bu yönde bir takım çalışmaların da olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde doğrudan ve dolaylı vergilerin oranının yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Siz ne kadar fazla oranla vergi toplamaya çalışırsanız çalışın mutlak surette sık sık vergi afları ve yapılandırmaları çıkarmak zorunda kalırsınız. Bunu azaltmanın tek yolu vergi dilimlerinde, oranlarında ve KDV’de indirime gitmektir. Bunu yapmadığınız sürece aldığınız önlemler yeterli gelmeyecektir. Ülkemiz her şeyden önce enerjide dışa bağımlı oldukça bir çok alanda maddi sorun yaşamaktadır. Ülke içerisinde dağıtılması gereken paralar enerji ihtiyacı için dışarıya akıtılmaktadır. Öncelikle bu sorunu çözmek gerek. Bu sorunu çözene kadar da içeride bir takım ek tedbirlere ihtiyacınız vardır. Her iflas eden esnaf ülkenin başına dert olacağına göre iş dünyasını, esnafı rahatlatmak zorundasınız. Kısa vadede bunun için tek çözüm vergi indirimidir.

Çiftçi Ve Üreticiye Mazot Desteği Gelecektir

Dedim ya bu paket henüz bir şey değildir. Bence yakın bir zamanda hükümet çiftçi ve üreticiye mazot desteğine ilişkin bir takım destek açıklamaları yapacaktır. Bunun yanı sıra turizm sektöründe de yeni teşvik ve destekler açıklanabilir. İstihdamı arttırmak için de yeni ek teşvikler gelebilir. Hele bir bekleyin bakın seçim üzeri daha ne paketler gelecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez bir seçim öncesinde bu derecede popülist bir yaklaşım sergilemektedir. Bence iyi de yapıyor ve yaptığının da mutlaka seçimlere olumlu yansıması olur.

Seçimler berekettir ve bereket herkese yansır.

Share
326 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...