logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bu Yazıyı Mutlaka Okumalı! Parti ANAP’ın Kaderine Doğru Gidiyor.


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Son referandum sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partide dümene yeniden geçmesinin ardından yaptığı açıklamalar açıkçası beni ümitlendirmişti. Ülke genelinde parti teşkilatlarındaki metal yorgunluğa vurgu yapan Erdoğan, değişimin ve dönüşümün sinyallerini vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sinyalleri verdi vermesine ancak parti içerisindeki paslaşma o derece büyümüştü ki artık Erdoğan’ın da etrafını sarmaya başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman geçtikçe değişimin daha da zor olacağını göz önünde bulundurmayınca paslaşmanın boyutu gün geçtikçe artmaya başladı. Benim paslaşmadan kastım aslında 1980-90’lı yılların fırtına gibi esen partisi olan ANAP’ın gerekli değişimi ve dönüşümü gerçekleştiremeyince eriyip gitmesidir. Bence AK Parti için de ANAP’ın kaderiyle karşılaşmaması için biran önce gerekli değişimlerin yapılması lazım. Ben AK Parti’de ciddi boyutlarda paslaşma görüyorum ve bu pas artık tüm partiyi sarmak üzere. Herkes birilerinin adamı olmuş. Metal yorgunluğuna giren bakanlardan milletvekillerine, il başkanlarından ilçe başkanlarına, belediye başkanlarından yöneticilere ve de bürokrasiye kadar paslaşma (Metal Yorgunluğu) hakim durumda. Herkes birbirini kollar halde. Değişim zaruri durumda. Cumhurbaşkanı bunu görüyor ancak halen değişimi başlatmış değil. Başlatsa dahi bence çok başarılı olamayacak.

Umarım Cumhurbaşkanı Erdoğan Bu Yazıyı Okur. Parti Dibe Doğru İnmeye Başladı.

Bu başlığı koymamdaki yegane sebep Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etrafının örülmüş olmasıdır. Nasıl ki 2014 yılından önce FETÖ tarafından ablukaya alınmış olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de yalaka ve iş görmezler tayfası tarafından ablukaya alınmış durumdadır. Ben bu satırları AK Parti’ye oy vermiş ve de partiyi desteklemiş bir kişi olarak yazıyorum. Bugün bu yazıyı yazmaz isem gelecekte neden yazıp uyarmadım diye kendimden utanç duyabilirim. Bu sebeple değerli okurlarım bu yazıyı da dost doğruyu söyler tarzında okumanızda büyük fayda görüyorum. Özellikle AK Partili kesimin daha dikkatli okuması gerek. Bu sözlerimin bir kısmı yerel için geçerli olduğu gibi yazımın tamamı ise ülke genelini de ilgilendirmektedir. Benim AK Parti’de ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etrafında gördüğüm bir tayfa var ki hiçbir şey üretmeden yalakalıkla bir yerlerde durarak partinin dibe doğru inişine neden olunmakta. Umarım Cumhurbaşkanı Erdoğan bir şekilde bu yazıyı okur. Eğer, bugün bu yazı okunmaz ise emin olun ilk yerel ve genel seçimlerde AK Parti belki yine birinci parti çıkacaktır ancak ciddi bir güç kaybına uğrayacaktır. Son referandum sonuçları bunun en açık göstergesidir. AK Parti zaferle çıkmış gibi görünse de son referandumda AK Parti sadece istediğini almıştır, rakamlar ise yenilgiyi göstermektedir. İstediğini almasının yegane sebebi ise bu ülkede bir daha koalisyonlar olmaması yönündeki halkın iradesidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yazıyı neden mi okumalı? Bu yazı okunmaz ise maalesef ki Cumhurbaşkanı Erdoğan elde ettiği yenilginin ardından yaptığı ilk açıklamada; “Etrafımdakiler beni yine yanılttılar. Bakanlar Kurulu beni yanılttı. Bürokrasi iş yapmadı. Parti yeterince çalışmadı” şeklinde beyanatlar verecektir. Nasıl ki 2014 yılından önce FETÖ tarafından abluka altına alınan ve devleti adım adım ele geçirmeyi başaran tayfanın neden olduğu 15 Temmuz darbe kalkışması ile karşılaştık emin olun siyasi bir darbe ile karşılaşılacaktır.

Benim gördüğüm şudur ki Erdoğan’ın en yakınındakilerden Erdoğan’ın danışmanlarına, Bakanlardan Partinin ileri gelenlerine kadar hemen hemen hepsi Erdoğan’ı kandırmaktadırlar. Gerçekleri gizleyip Erdoğan’ın müdahalesini geciktirmektedirler. Biliyorlar ki gecikme kendi koltuklarının muhafazasını sağlayacaktır. Halkın gündemini Erdoğan’dan gizleyen bu tayfa, halk ile Erdoğan’ın buluşmasında da yalakalık rüzgarı oluşturarak Erdoğan’ın gerçekleri görmesini engellemektedir.

Kral Yavaş Yavaş Çıplaklaşıyor!

Geçmişte Kral biri çıplak olduğunu söylediği gibi bugünde benim Kral’ın çıplaklaştığını yazmam gerekmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun bir gündemi var. Binlerce mevzu ile ilgileniyor. Mücadele ettiği çok şey var. Bir yandan ülkeyi FETÖ belasından kurtarmaya çalışıyor diğer yandan PKK’dan. Bir yandan dış ülkelerle mücadele verirken bir yandan içerideki hainlerle uğraşıyor. Bir taraftan ülkeye çağ atlatacak yatırımların biran önce tamamlanmasına çalışırken diğer yandan da yeni döneme hazırlık yapıyor. Bütün bunları yaparken tabi ki her şey ile Erdoğan ilgilenemiyor. Bunu fırsat bilen yalaka tayfası maalesef ki Erdoğan’dan gerçekleri gizlemektedir.

Neyi mi gizliyorlar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gizlenenleri de tek tek açıklayacağım.

Öncelikle FETÖ ile mücadelede üst düzeylerden çok alt tabaka ile mücadele edildiğini gizliyorlar. Siyasi ve bürokrasi ayağının büyükbaşlarının halen durduğunu ve kendilerini yalakalıkla gizlediklerini Cumhurbaşkanından gizliyorlar. Herkes birilerinin adamı oluyor ve parti içerisinde gerekli değişim yapılamadığı için kök salmış büyük isimler kendi adamlarını koruma adına gerçek FETÖ’cuları gizlemektedirler. Aman benim yakınlarıma kimse ulaşmasın ve ben kendi gücümü kaybetmeyeyim diye hem partiyi hem de ülkeyi ciddi anlamda tehlike içerisine sokmaktadırlar.
Ekonomide uçuruma doğru gidildiğini gizlemektedirler. Ekonomik rakamları rakamsal olarak tutturarak halkın ekonomisinin uçuruma doğru gittiğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gizlemektedirler. Herkes neredeyse iç çamaşırlarına kadar borçlu ve bu borçlar tefecilerden berbat durumdaki bankalara ait borçlar. Şuan gerek ilimizde gerekse de ülkemizde iflasın eşiğine gelmemiş ne bir esnaf, ne bir işadamı nede bir memur bulabilirsiniz. Halinden ekonomik anlamda memnun olan insan sayısı yüzde 10’ları geçmez. Bunlarda bir şekilde parti aracılığıyla korunan ve kollanan insanlardır. Zaten bu insanlar ekonominin kötü olmadığı yalanını ortaya koyuyor ve Erdoğan’ı yanıltıyorlar. Oysa ki yaklaşan seçimlerde oyu halk verecek. Bu göz ardı ediliyor. Bugün Erdoğan’ın rakibi yok gibi görünse de yarın Erdoğan’ın ciddi bir rakibi çıktığında emin olun halk siyasi gündeme değil cebindeki paraya bakacaktır. Halkın cebindeki parayı arttırmaz ve bu halka ekonomik rahatlık sağlatmaz iseniz emin olun ilk seçimde hüsranı yaşamaya başlarsınız.

Sosyal olarak halk mutlu değil. Bunu da Erdoğan’dan gizliyorlar. Herkes sokaklarda, tatil yörelerinde, alışveriş merkezlerinde ve mutlu gibi gösterilerek gerçekler gizlenmektedir. Halkın mutsuz olduğunun en açık ispatı ise kazalar, intiharlar, cinayetlerdir. Bu rakamlarda net olarak Erdoğan’ın danışmanlarınca Erdoğan’a gösterilmemektedir. Ben buradan net olarak yazayım ki halk mutlu değil Sayın Cumhurbaşkanım, danışmanlarınız sizi kandırıyor.

Eğitimde büyük bir çöküntü yaşanıyor. Bu da Cumhurbaşkanı’na gösterilmemeye çalışılan bir başka unsurdur. Maalesef ki halkın mutsuzluğunun en önemli sebeplerden biri eğitim sistemidir. Çocuklarını anlamsız sınav karmaşasının içerisine sokan aileler stres üzerine stres yaşayarak ailesel çöküntülere girmektedirler. Dost acı söyler misali söylüyorum ki AK Parti’nin en başarısız olduğu konu eğitimdir. Ve eğitim sadece bina yapmak ya da İmam Hatipler açmak haline gelmiştir. Çocukları at gibi koşturmak, sokaklarda oynayarak sosyalleşmesi gereken minnacık çocuklar artık bırakın sokakta oynamayı ders çalışmaktan ailelerinin dahi yüzünü göremez hale gelmiştir. Milli Eğitim Bakanları ise pembe tablolar çizerek Cumhurbaşkanını aldatmaya çalışmaktadırlar. Gelelim parti boyutuna. Parti de işler yolunda değildir. Bunu ben yerel içinde söyleyebilirim. Parti de yorgun yöneticiler görüyorum. Belki baş

kanlarda bu yorgunlukları çok göremeseniz de kendi işlerinin peşine koşturmanın yanında hiçbir şey yapmayan yöneticiler il ve ilçe teşkilatlarında dolmuş taşmış durumdadırlar. Kendilerine 17-25 Aralık’tan sonra güçlü gördükleri AK Parti’de kamufle eden FETÖ’cuları hem ülke genelinde hem de yerelde görüyorum. Yereldeki durum ulusalda da farklı değil. Herkes birbirlerinin adamı olmuş ve birbirlerini kollama gayreti içerisine düşmüş. Sorsanız sorun yok gibi görünse de aslında büyük problemler var. Partide çok ciddi bir değişim şart. Particilikten çok çıkarcılığa doğru ilerleme söz konusu. Bunun yegane sebebi ise partinin aşağıdan yukarıya doğru yeniletilme gayretidir. Burada da Cumhurbaşkanı Erdoğan aldatılıyor. ANAP’ta aynısını yapmaya kalktı ve hatanın bedelini tarihten silinerek ödedi. AK Parti’de yenilenme talep ediliyor ise bu yukarıdan aşağıya olmalıdır. Aşağıdan yukarıya doğru bir yenilenme hiçbir sonuç vermeyecektir. Parti teşkilatlarını yukarıdakiler yenileyecekse değişim sınırlı olacaktır ve gerçek değişim yapılamadığı içinde referandumda olduğu gibi daha da başarısız sonuçlarla karşılaşılacaktır. Güç kaybı bir başladı mı emin olun o kayıp her geçen gün büyük yığınlara dönecektir. Bir bakacaksınız ki artık miting alanları boşalmış. Sandıklardan çıkan AK Parti sayıları azalmış.

Daha yazacağım çok şey var ama şimdilik burada keseceğim. Partide gerekli değişim ve dönüşümün yaşanabilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a birileri Kral çıplaklaşmaya başladı demeyi başarması lazım. Yarın tarihi sorumluluk altında fatura ödemektense bugün o faturayı artık birileri ödemeli ve işler doğru giderken gerçekleri konuşarak işlerin kötüye gitmesinin önüne geçilmelidir.

Son söz; umarım bu satırlarımı Cumhurbaşkanı Erdoğan okur!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...