logo

reklam

Çoruh Park Biran Önce Kontrol Altına Alınmalı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in çalışkan valilerinden biri olan Mustafa Yemlihalıoğlu’nun en önemli projelerinden biriydi. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Artvin’e ziyareti sırasında Vali Mustafa Yemlihalıoğlu tarafından ısrarla istenmiş, dönemin milletvekili Ertekin Çolak ve yine dönemin siyasilerinin de destekleri ile yatırım programına sokulmuştu. Tabi ki o dönemki siyasi aktörlerin büyük destekleri olmuş olsa da bence en önemli katkı hiç kuşku yok ki Mustafa Yemlihalıoğlu’nun idi.

Gerçi henüz o günlerde ismi konulmamış ve ismi için kampanya açılmış olsa da Mustafa Yemlihalıoğlu ile sık sık bu projeyi konuşur ve gelecekte Çoruh Park’ın nasıl bir park olacağını hayal etmeye başlamıştık. O günlerde belki de bu projeye en çok inanan insanlar olarak bugünleri görüyorduk ve Artvin’in nefes alabileceği bir alanın burada inşa edileceğini konuşuyorduk.

Çoruh Park projesi yatırım programına sokulduktan sonra birçok sıkıntılı süreçlerden geçti. İlk inşaatını değerli arkadaşım Fatih İrmiş’in müteahhitliğini yaptığı şirket gerçekleştirmekteydi. Henüz yeni yeni Çoruh kıyısında temelleri atılan Çoruh Park’ın inşaatını sık sık ziyaret edip Fatih’ten bilgiler alıyordum. Onunla da yine Artvin’in çok güzel bir yaşam alanına ilimizin kavuşacağının hayallerini kuruyorduk. İlk ödeneği ile tamamlanamamış ve projede yapılan tadilatlarla yeniden ihale edilen Çoruh Park, özellikle dönemin bölge müdürü Dinçer Aydoğan ve DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü personelinin çalışkanlığı, müteahhit firmanın özverileri ve AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın gayretleri ile tamamlanabilmişti.

Çoruh Park aynı zamanda AK Parti Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de aday olduğunda vizyon projeleri arasında yer almış ve Çoruh Park’ın biran önce hizmete sokulacağı söz olarak verilmişti. Ve bu söz seçimden yaklaşık iki yıl sonra tutulmuş ve Çoruh Park inşaatı DSİ tarafından tamamlanmıştı.

Önlem Alınmaz İse Çoruh Park’a Yazık Olacak

Yapımı bir çok sıkıntılı ve önemli aşamalardan geçen Çoruh Park ile ilgili şimdi yazacağım bu satırları lütfen herkes çok dikkatli okusun. Bu parkın fikir aşamasında büyük emekleri olan bir kişi olarak Çoruh Park’ın göz göre göre zarar görmesini arzulamayan bir kişi olarak bu önemli uyarılarda bulunmayı görev olarak kabul ediyorum. Aynı zamanda Çoruh Park’ta her akşam yürüyüş yapan ve spor yapan bir kişi olarak da bu satırları yazmayı yine görev addediyorum.

Çoruh Park, DSİ tarafından Artvin Belediyesi’ne devir edildikten sonra yaşanan prosedürler nedeniyle bir dönem kontrolsüz kaldı. Bu esnada da Çoruh Park’ı insanlar gelişi güzel kullandılar. Çoruh Park’ın doğası önemli bir bölümüne araç girişine izin verilmemesi gerekirken maalesef bu başı boşluk nedeniyle araçların cirit attığı yer haline geldi. Bu durum öyle bir hal aldı ki Çoruh Park’a araçları giren bazı kendini bilmez araç sürücüleri Çoruh Parkın kıyı tarafına yerleştirilen ahşap kısımların üzerinden araçları ile geçerek kırmış durumdalar. Çoruh Park’ın bir çok noktasında kontrolsüzlük nedeniyle banklar kırılmış, lambalar çatlamış, korkuluklar yamulmuş, merdivenler kırılmış durumda. Ortalığı ise çöp götürüyor.

Çözüm Önerilerim

Evet artık işyerleri parkta açılmaya başlandı ancak Çoruh Park’a araç girişlerine mutlaka sınır getirilmeli. Bu parkın asıl yapılış amacı insanların eşleri ile çocukları ile veya sevdikleri ile uzun bir yürüyüş yolunda yürüme imkanı bulmalarıdır. Maazallah araçlardan yürümeye mümkün değil fırsat bulamıyorsunuz. Yol boyu geçen araçlar nedeniyle kalkan toz bırakın yürümeyi nefes almaya bile imkan vermiyor. Evet, daha çok insanın bu parktan yararlanabilmesi için insanların araçları ile parkın yakın kısımlarına ulaşmaları gerekiyor ancak Çoruh Park’ın bir çok yerinde, üstelikte yakın güzergahlarda araç oto parkları mevcut durumda. Yani insanlar araçları ile rahatlıkla bu parktan yararlanabilirler. Malum ilimizin coğrafi konumu nedeniyle fazla düz bir alan bulunmuyor. Yürüyüş alanları dar olan ilimizde insanların rahat ve özgürce yürüyebilme keyifleri sırf araçlar daha yakın mesafeye kadar gidecek diye bu keyfi yok etmenin anlamı yok.

Gelelim temizlik konusuna. Biran önce temizlik sorunu çözülmesi lazım. Gerek uyarıcı levhalar gerekse de temizlik görevlileri aracılığıyla Çoruh Park’ın temiz kalması şart. Ayrıca bir başka sorun güvenlik sorunu. Güvenlik konusunda da ciddi problemler yaşanabilir. Belirli saatlerden sonra çok boş kalan Çoruh Park önlem alınmaz ise istenmeyen sahnelerin yaşandığı bir yer haline gelebilir.

Henüz yazacağım onlarca sorun var ancak çözüm basit. Biran önce Çoruh Park’a Artvin Belediyesi tarafından el atılması şart. Yoksa vakit geçtikçe Çoruh Park’a çok tadilat yapmak durumunda kalınabilir. Benden söylemesi.

Son söz ise bu parkı kullanan insanlara. Lütfen Çoruh Park’ın kolay kazanılmış bir değer olmadığının bilinci ile bu parkı kullanalım. Nasıl bulmak istiyor isek öyle bırakalım. Ve unutmayalım ki Çoruh Park, aracımız ile insanlara hava atma yeri değildir.

Etiketler:
Share
2075 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?
#

Çoruh Park Biran Önce Kontrol Altına Alınmalı” için 1 yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...