logo

Çoruh Park Biran Önce Kontrol Altına Alınmalı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in çalışkan valilerinden biri olan Mustafa Yemlihalıoğlu’nun en önemli projelerinden biriydi. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Artvin’e ziyareti sırasında Vali Mustafa Yemlihalıoğlu tarafından ısrarla istenmiş, dönemin milletvekili Ertekin Çolak ve yine dönemin siyasilerinin de destekleri ile yatırım programına sokulmuştu. Tabi ki o dönemki siyasi aktörlerin büyük destekleri olmuş olsa da bence en önemli katkı hiç kuşku yok ki Mustafa Yemlihalıoğlu’nun idi.

Gerçi henüz o günlerde ismi konulmamış ve ismi için kampanya açılmış olsa da Mustafa Yemlihalıoğlu ile sık sık bu projeyi konuşur ve gelecekte Çoruh Park’ın nasıl bir park olacağını hayal etmeye başlamıştık. O günlerde belki de bu projeye en çok inanan insanlar olarak bugünleri görüyorduk ve Artvin’in nefes alabileceği bir alanın burada inşa edileceğini konuşuyorduk.

Çoruh Park projesi yatırım programına sokulduktan sonra birçok sıkıntılı süreçlerden geçti. İlk inşaatını değerli arkadaşım Fatih İrmiş’in müteahhitliğini yaptığı şirket gerçekleştirmekteydi. Henüz yeni yeni Çoruh kıyısında temelleri atılan Çoruh Park’ın inşaatını sık sık ziyaret edip Fatih’ten bilgiler alıyordum. Onunla da yine Artvin’in çok güzel bir yaşam alanına ilimizin kavuşacağının hayallerini kuruyorduk. İlk ödeneği ile tamamlanamamış ve projede yapılan tadilatlarla yeniden ihale edilen Çoruh Park, özellikle dönemin bölge müdürü Dinçer Aydoğan ve DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü personelinin çalışkanlığı, müteahhit firmanın özverileri ve AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın gayretleri ile tamamlanabilmişti.

Çoruh Park aynı zamanda AK Parti Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de aday olduğunda vizyon projeleri arasında yer almış ve Çoruh Park’ın biran önce hizmete sokulacağı söz olarak verilmişti. Ve bu söz seçimden yaklaşık iki yıl sonra tutulmuş ve Çoruh Park inşaatı DSİ tarafından tamamlanmıştı.

Önlem Alınmaz İse Çoruh Park’a Yazık Olacak

Yapımı bir çok sıkıntılı ve önemli aşamalardan geçen Çoruh Park ile ilgili şimdi yazacağım bu satırları lütfen herkes çok dikkatli okusun. Bu parkın fikir aşamasında büyük emekleri olan bir kişi olarak Çoruh Park’ın göz göre göre zarar görmesini arzulamayan bir kişi olarak bu önemli uyarılarda bulunmayı görev olarak kabul ediyorum. Aynı zamanda Çoruh Park’ta her akşam yürüyüş yapan ve spor yapan bir kişi olarak da bu satırları yazmayı yine görev addediyorum.

Çoruh Park, DSİ tarafından Artvin Belediyesi’ne devir edildikten sonra yaşanan prosedürler nedeniyle bir dönem kontrolsüz kaldı. Bu esnada da Çoruh Park’ı insanlar gelişi güzel kullandılar. Çoruh Park’ın doğası önemli bir bölümüne araç girişine izin verilmemesi gerekirken maalesef bu başı boşluk nedeniyle araçların cirit attığı yer haline geldi. Bu durum öyle bir hal aldı ki Çoruh Park’a araçları giren bazı kendini bilmez araç sürücüleri Çoruh Parkın kıyı tarafına yerleştirilen ahşap kısımların üzerinden araçları ile geçerek kırmış durumdalar. Çoruh Park’ın bir çok noktasında kontrolsüzlük nedeniyle banklar kırılmış, lambalar çatlamış, korkuluklar yamulmuş, merdivenler kırılmış durumda. Ortalığı ise çöp götürüyor.

Çözüm Önerilerim

Evet artık işyerleri parkta açılmaya başlandı ancak Çoruh Park’a araç girişlerine mutlaka sınır getirilmeli. Bu parkın asıl yapılış amacı insanların eşleri ile çocukları ile veya sevdikleri ile uzun bir yürüyüş yolunda yürüme imkanı bulmalarıdır. Maazallah araçlardan yürümeye mümkün değil fırsat bulamıyorsunuz. Yol boyu geçen araçlar nedeniyle kalkan toz bırakın yürümeyi nefes almaya bile imkan vermiyor. Evet, daha çok insanın bu parktan yararlanabilmesi için insanların araçları ile parkın yakın kısımlarına ulaşmaları gerekiyor ancak Çoruh Park’ın bir çok yerinde, üstelikte yakın güzergahlarda araç oto parkları mevcut durumda. Yani insanlar araçları ile rahatlıkla bu parktan yararlanabilirler. Malum ilimizin coğrafi konumu nedeniyle fazla düz bir alan bulunmuyor. Yürüyüş alanları dar olan ilimizde insanların rahat ve özgürce yürüyebilme keyifleri sırf araçlar daha yakın mesafeye kadar gidecek diye bu keyfi yok etmenin anlamı yok.

Gelelim temizlik konusuna. Biran önce temizlik sorunu çözülmesi lazım. Gerek uyarıcı levhalar gerekse de temizlik görevlileri aracılığıyla Çoruh Park’ın temiz kalması şart. Ayrıca bir başka sorun güvenlik sorunu. Güvenlik konusunda da ciddi problemler yaşanabilir. Belirli saatlerden sonra çok boş kalan Çoruh Park önlem alınmaz ise istenmeyen sahnelerin yaşandığı bir yer haline gelebilir.

Henüz yazacağım onlarca sorun var ancak çözüm basit. Biran önce Çoruh Park’a Artvin Belediyesi tarafından el atılması şart. Yoksa vakit geçtikçe Çoruh Park’a çok tadilat yapmak durumunda kalınabilir. Benden söylemesi.

Son söz ise bu parkı kullanan insanlara. Lütfen Çoruh Park’ın kolay kazanılmış bir değer olmadığının bilinci ile bu parkı kullanalım. Nasıl bulmak istiyor isek öyle bırakalım. Ve unutmayalım ki Çoruh Park, aracımız ile insanlara hava atma yeri değildir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?
#

Çoruh Park Biran Önce Kontrol Altına Alınmalı” için 1 yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...