logo

25 Ağustos 2015

Çoruh Nehrinin Çocukları

Artvin Belediyesi-Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından geçtiğimiz pazar günü Borçka Baraj Gölü’nde Marina Açık Su Yüzme Yarışması gerçekleşmişti.

 

Yarışmalara, erkek ve kadınlarda farklı yaş kategorilerinde 50 sporcu katıldı. Bin 500 ve 3 bin metrelik parkurlarda gerçekleştirilen yarışlarda, yaşları 15 ile 70 arasında değişen katılımcılar birinci olmak için kulaç attı.  Öte yandan Artvin ilinden yarışmaya tek bir Artvinli katıldı. Çocukluğu Çoruh nehrinde geçen Artvinli hemşerimiz Hakan Akın katıldı. Yarışmalara katılan çok sayıda sporcunun yanı sıra Artvinli esnaflarımızdan Hakan Akın’a ilgi büyüktü.  Basın mensuplarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Akın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “44 yaşında Artvinli olarak ilimizde düzenlenen açık yüzme yarışmalarının ilimize geleceğini öğrendiğimde sevdiğim ve 6 yaşımdan beri yapmış olduğum spor olarak tabi ki çok gurur duydum. Belediye başkanımızın bu tür spor yarışma organizasyonların onca ili geçerek Artvin’e getirme çabası taktire şayan. Kıymetini Artvin halkının, ilimizin tanıtımı için bilmesi gerekmekte diye düşünmekteyim. Bende bu yarışmaya iddiam olmadığını bilebile katılmaya karar verdim. Çünkü katılmak bizim görevimiz, belediye başkanımızın ise özverisi olduğunu düşünüyorum.

Yarışmada zaten derece alabilmemiz mümkün olmadığı halde kondisyonsuz ve çalışmadan bin metre yüzerek yüzmemi tamamladım. Hatta kanolarla ve botlarla bizleri takip eden görevlilerimiz çıkabileceğimi söylese de su içinde sırtüstü hem nefes açtım hem de yüzmeme devam ettim. Zaten 300 metreden sonra nefesim ancak açıldı. Göl olması da işin dezavantajı tabi ki.

Ben Çoruh vadisinde Oruçlu Köyümüzü temsil etmekten gurur duydum. Köyümüz Artvin ilinde yüzme sporunun 1 numarası olmuş bir köydür.7’den 70’ine erkeklerin hepsi, son 20 yılında doğan bayanların da hepsi yüzme kültürü ile yetişmiştir. Bizi ağabeylerimiz yüzme öğrenmeye geldiğimizde hemen tutup Çoruh nehrine atarlardı, böylece çok hızlı bir şekilde yüzme öğrenirdik. Yani belki de Türkiye’de nehirlere yakın olan köylerin içinde belki de 1 numarası olduğunu düşünüyorum. İlginçtir bizler Çoruh Nehri’nde yüzerken serinlemek değil de tarif edilemez bir zevk alarak yüzerdik. Yüksek dalgalardan, Vadinin yanındaki dik ve yüksek kayalıklardan atlayarak, uzun direklerden tramplen yapıp atlayarak, takım takım olup pes edene kadar batırmaca yarışmaları yaparak, kumda ve çamurlaşan alanlarda futbol maçları ile tarifsiz zevk alırdık. Tabi bunları Çoruh nehrinde yapmak bize normal gelir fakat dışarıdaki insanlara tehlikeli gelmekteydi. Fakat buna rağmen hiçbir zaman sonucu kötü hiçbir şey yaşamadık diyebilirim. Tabi her güzel şeyin bir sonu da var buda bize vurdu köyümüz tamamen Baraj suları ile kapanarak hepsi hatıralarda kaldı.

Bu bağlamda biz nehir çocukları olarak yetkililerden temennim Artvin’in sayısız zenginliklerini değerlendirmek için  (Doğa turizmi, göl sporları, deniz turizmi, kayak, eko turizm, arıcılık, organik meyvecilik vb. zenginlikleri ) hedeflerini belirlemelerini Artvin Merkez’de yapılacak Altın madenciliğiyle bu hedeflerini tüketmemelerini bekliyorum. Çünkü maden unsurlarından dolayı oluşabilecek ve son yıllarda ilimizin barajlardan dolayı aşırı yoğun yağış aldığı bu mevsimlerde en küçük zehirlenme ve doğa felaketleri karşısında tüm bu güzelliklerin Artvin’imizle beraber yok olacağı bilincine yetkililerin varabilmelerini beklemekteyim” dedi.

Share
1132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?